Rewolucja w aptekach. TO WAŻNE!

1 stycznia wchodzi w życie ustawa refundacyjna, która wprowadza szereg zmian w aptekach. Farmaceuci będą przyjmować tylko prawidłowo wypisane recepty i to na nowych wzorach. Będą musieli, pod groźbą kary, informować o tańszych odpowiednikach. Sprawdź, co musisz wiedzieć jako pacjent!
1 stycznia 2012 roku wchodzi w życie ustawa refundacyjna, szeroko dotąd komentowana w środowisku farmaceutów i mediach. Jej zapisy wprowadzają szereg zmian istotnych z punktu widzenia pacjentów. Omawiamy najważniejsze z nich.
Te same ceny
Ustawa wprowadza sztywne marże i ceny, a to oznacza, że w każdej aptece będą jednakowe ceny na leki refundowane. Tym samym nie będzie dotychczas stosowanych bonifikat zmniejszających zapłatę np. do 1 grosza. Pozostałe produkty, np. witaminy i minerały, zioła, leki przeciwbólowe, akcesoria czy kosmetyki, w zależności od apteki będą miały różne ceny. Apteki nie będą się mogły reklamować, a jedynie podawać informacje co do lokalizacji i godzin otwarcia. Znikną również wszelkie programy lojalnościowe, czyli tzw. karty stałego klienta.
Tylko prawidłowe recepty
Pacjenci będą musieli przychodzić do lekarza z linijką i prosić medyka o przeliterowanie zapisanego leku – żartują niektóre gazety. Sprawa jest jednak poważna, bo w przypadku jakiegokolwiek błędu w recepcie albo nieczytelnego zapisu, farmaceuta będzie mógł odmówić jej przyjęcia albo wyda lek w pełnej cenie, no chyba że pacjent wróci do lekarza i poprosi i poprawienie błędu, co nie będzie proste zważywszy na kolejki w przychodniach. W praktyce więc na pacjencie po części spoczywać będzie dbałość o zapis na recepcie. Trzeba zwrócić uwagę, czy lekarz pisze wyraźnie i czy zaznaczył zniżkę 100, 50, 30 proc. albo R (ryczałt) albo B (lek bezpłatny). Za przyjęcie błędnie wypisanej recepty apteka zapłacić może wysoką karę. Oznaczenie "Refundacja leku do decyzji NFZ" czyni receptę niewłaściwą, gdyż zgodnie z rozporządzeniem na recepcie nie mogą być zamieszczone informacje niezwiązane z jej przeznaczeniem.
Nowe recepty
Z nowym rokiem wchodzi nowy wzór recepty. Recepty wypisane w 2011 r. będą realizowane w terminach ich ważności (30 dni lub 7 dni dla antybiotyków). Stare wzory recept (stare druki) będą ważne do 30.06.2012 r. Znika z recept oznaczenie P (choroby przewlekłe).
Tańszy odpowiednik
Apteki mają obowiązek wydania na prośbę pacjenta tańszego – jeśli oczywiście taki istnieje – odpowiednika leku refundowanego, który lekarz przepisał na recepcie. Muszą też informować kupujących o możliwości dokonania takiej zamiany. 1 stycznia, kiedy wejdzie w życie ustawa refundacyjna, obowiązek ten przechodzi z placówki na farmaceutę wydającego lek. Dotychczas apteki wywieszały w widocznym miejscu ogłoszenie o tym, że pacjent ma prawo do tańszych zamienników. Teraz mogą się spodziewać kontroli zachowań farmaceutów. Za każdy ujawniony przypadek niedoinformowania pacjenta o tańszym odpowiedniku, farmaceuta zapłaci 200 zł kary. Większe obowiązki lekarzy Według nowej ustawy refundacyjnej na lekarzy spada o wiele więcej obowiązków niż do tej pory. Przy każdej wizycie będą musieli sprawdzić czy chory posiada aktualne ubezpieczenie oraz samodzielnie ustalić, w jakim stopniu przepisywany przez nich lek powinien być refundowany.
Mniejszy budżet
Pacjentów powinna zaniepokoić zapowiedź, że od nowego roku Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy na leki znacznie mniej niż do tej pory. W 2011 roku było to ponad 20%, a od roku 2012 będzie to jedynie 17% ogólnego budżetu funduszu. W ciągu trzech kolejnych lat NFZ ma zamiar zaoszczędzić na refundacji leków co najmniej 5 mld złotych.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany