Raciborscy strażacy dostaną nowe wozy

Jednostki OSP z Raciborza dostaną nowe wozy i sprzęt bojowy. Decyzje co prawda jeszcze nie zapadły, ale prezydent Mirosław Lenk jest przekonany, że to tylko kwestia czasu. Na komitecie monitorującym EWT padła propozycja, by zwiększyć o 3 mln euro nakłady na profilaktykę zagrożeń.
- A to spowoduje, że nasz projekt, teraz rezerwowy, znajdzie źródło dofinansowania - mówi Lenk. Unijne pieniądze pochodzą z programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Racibórz dostał już stąd pieniądze na trzy nowe ścieżki rowerowe: od skrzyżowania ulic Kościuszki z Eichendorffa do ul. Łąkowej i dalej do Placu Konstytucji (asfaltowa) oraz od skrzyżowania ulic Kościuszki - Łąkowa i dalej ul. Łąkową do parkingu przy RAFAKO (asfaltowa) jak i po wałach przeciwpowodziowych, w kierunku trasy rowerowej nr 9, łączącej Gminę Krzyżanowice z Miastem Racibórz (z kostki) - odcinek od mostu w Markowicach do śluzy przy Rafako, łącznie 1,3 mln zł na 6,5 km arterii.
- Niestety, nie otrzymaliśmy wtedy wsparcia na projekt Ochrona przeciwpowodziowa na pograniczu raciborsko – opawskim poprzez logistyczne doposażenie i doskonalenie działan służb kryzysowych. Umieszczono go na 4 miejscu listy rezerwowej - tłumaczy Lenk. Na zeszłotygodniowym posiedzeniu komitetu monitorującego EWT wnioskowano jednak, by budżet profilaktyki zagrożeń zwiększyć o 3 mln euro, kosztem niewykorzystanych środków na pomoc techniczną. - Spodziewamy się, że Komisja Europejska zaakceptuje ten wniosek i wtedy nasz projekt dostanie pieniądze - dodaje Lenk.
Chodzi o 283 tys. euro. To około 1,2 mln zł. Na co zostaną wydane? Oto uzasadnienie projektu. Partnerzy projektu dostrzegając problem wynikający z niewystarczającego i w dużej mierze przestarzałego sprzętu i wyposażenia jednostek straży pożarnej w ramach projektu zamierzają: zakupić samochody ratowniczo – gaśnicze, zakupić wyposażenie i sprzęt ratowniczy dla jednostek OSP, opracować plan regularnych ćwiczeń z wykorzystaniem zakupionego w ramach projektu wyposażania i sprzętu, zorganizować konferencje nt. współpracy jednostek ochotniczych straży pożarnych w zakresie ochrony przeciwpowodziowej i innych nadzwyczajnych zdarzeń, zorganizować wspólne szkolenia i ćwiczenia jednostek ratowniczych oraz zawody sportowo- pożarnicze jednostek OSP i młodzieżowych drużyn pożarniczych. Doświadczenia partnerów wskazują jak ważne jest szybkie dotarcie służb ratunkowych do mieszkańców terenów zagrożonych. Natychmiastowe działania ratownicze pozwalają zminimalizować skutki zdarzeń, chronić mienie, uratować zdrowie i życie człowieka.
(w)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany