Kiepska jakość obrazu z monitoringu?

8,4 tys. zł przeznaczyli radni na usunięcie awarii monitoringu miejskiego. Sieć działa od początku 2010 r. - Obraz ma kiepską jakość - sygnalizował na ostatniej sesji radny Franciszek Mandrysz, twierdząc, że zapisu nie można użyć w policji jako dowodu. - Pierwsze słyszę. Jestem zaskoczony - mówił prezydent.
Radny Mandrysz powołał się na swoje rozmowy z osobą z policji i wyraził zaniepokojenie nie tylko kiepską jakością obrazu, ale brakiem połączenia z komendą. Mówił, że skompresowane dane powinny być wysyłane na pl. Wolności, a nie są. Nie mogą też być, jak dodał, dowodem w sprawie. Wnioskował, by monitoring, obsługiwany przez staż miejską, "połączyć ze stanowiskiem informatycznym w policji".
Zaskoczony obrotem sprawy był prezydent Mirosław Lenk. - Nie było uwag co do jakości. Pierwsze słyszę, że jest tak źle. Dlaczego o tym nie wiem? - dopytywał. Przekonywał, że po blisko dwuletnim okresie funkcjonowania każdy sprzęt może się popsuć. Nie ma możliwości przesyłania danych policji przez internet, a funkcjonariusze wiedzą, że jeśli chcą pozyskać dane, to mają w komendzie straży miejskiej stanowisko do pracy. - Tu policjant przegląda i zgrywa co trzeba - zakończył prezydent.
- Mówiłem, że ten system jest kiepski i będą problemy. Są lepsze i tańsze rozwiązania - włączył się do dyskusji radny Tomasz Kusy (PiS), informatyk z zawodu. Kusy już dwa lata temu krytykował władze, że wybrały złe rozwiązanie techniczne. - To moja gorzka satysfkacja. A nie mówiłem, że będą kłopoty - puentował.
Przypomnijmy, że przetarg na wdrożenie monitoringu wygrała Nowoczesne Technologie Informatyczne z Warszawy. Koszt inwestycji po przetargu wyniósł 725 tys. zł. Na system składają się: centrum monitorowania do obserwacji i rejestracji zdarzeń, stacja bazowa do transmisji radiowej opartej na systemie LMDS, umożliwiającym cyfrową i radiową transmisję danych oraz 10 punktów kamerowych rozmieszczonych w najbardziej newralgicznych miejscach. Obraz przekazywany ze wszystkich kamer będzie wyświetlany w trybie rzeczywistym; transmisja ze wszystkich kamer odbędzie się w trybie triplex; system da możliwość zdalnego, ręcznego i automatycznego sterowania ruchem kamer i zmianą ogniskowych obiektywów; umożliwi cyfrową rejestrację nagrań przez co najmniej 30 dni; zapewni działanie i funkcjonowanie przy oświetleniu dziennym i nocnym, pochodzącym od lamp ulicznych; umożliwi wizualizację obrazu ze wszystkich kamer jednocześnie i zarazem z każdej z osobna w postaci pełnoekranowej oraz archiwizację wybranych nagrań na nośnikach DVD, wreszcie zakłada późniejszą rozbudowę o nowe punkty.
opr. w
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany