Kołocz śląski z logo UE

W wczorajszym Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowane zostało rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej, rejestrujące 22 lipca 2011 roku kołocz śląski/kołacz śląski jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Podajemy starą recepturę na przysmak rodem z Krzyżanowic.
Jest to 29 zarejestrowany produkt z Polski oraz czwarty wytwarzany na terenie Województwa Śląskiego. Więcej TUTAJ
Kołocz z makiem, serem i marmoladą
przepis na około 60 sztuk według receptury Justyny Bindacz z Krzyżanowic
Składniki:
ciasto: 1 kg mąki, 100 g drożdży, 250 g cukru, 250 g masła lub margaryny, 1 jajko, 1 żółtko, szczypta soli, 0,5 l mleka (jeśli mąka jest zbyt sucha trzeba dodać więcej mleka).
posypka: 250 g masła, 150 g margaryny, 400 g cukru, 750 g mąki, 1 żółtko, 1 cukier waniliowy, potarta skórka z połówki cytryny.
nadzienie serowe: 800 g półtłustego twarogu, 100 g cukru, 1 jajko, 1 żółtko, 1 duża łyżka kaszy mannej, 1 cukier waniliowy, 70 g rodzynek, potarta skórka z 1 cytryny.
nadzienie makowe: 400 g zmielonego maku, 100 g cukru, 100 g posiekanych drobno orzechów włoskich, woda (wrzątek), 50 g krojonych migdałów, 50 g masła, 10 kropli olejku migdałowego.
nadzienie owocowe: 100 g powideł śliwkowych, 50 g musu jabłkowego, cukier.
Sposób przyrządzania:
ciasto: przyrządzać w garnku: 120 ml mleka lekko podgrzać, wsypać do niego 1 małą łyżeczkę cukru, 1 małą łyżeczkę mąki oraz 100 g pokruszonych drożdży. Całość wymieszać i zostawić do wyrośnięcia (ok. 10 minut). Do osobnej miski dać mąkę i cukier, wlać roztopione masło lub margarynę (nie może być gorące), dodać jajko i żółtko. Następnie do tej miski wlać wyrośnięte drożdże i resztę lekko podgrzanego mleka. Wszystko razem dokładnie wymieszać drewnianą warzechą. Od czasu do czasu całość mieszać podnosząc ciasto. Mieszać tak długo aż ciasto bez problemu będzie odchodzić od warzechy i pojawią się na nim bańki. Przykryć ręcznikiem i zostawić w ciepłym miejscu do dalszego wyrośnięcia (ok. 40 minut).
posypka: masło z margaryną włożyć do miski, dodać cukru i cukru waniliowego. Wszystko razem rozcierać do momentu gdy nie będą wyczuwalne kryształki cukru. Następnie dodać żółtko, skórkę z cytryny, a na samym końcu mąkę. Całość dokładnie wymieszać. Posypkę odstawić do zimnego miejsca.
nadzienie serowe: twaróg w misce rozdrobnić widelcem lub ręką. Dodać cukier, jajko, żółtko, rodzynki, cukier waniliowy, kaszę manną i skórkę z cytryny. Wszystko wymieszać na jednolitą masę i zostawić w temperaturze pokojowej.
nadzienie makowe: zmielony mak wsypać do miski. Dodać cukier z orzechami i wymieszać. Następnie dolać wody tyle, by powstała tęga masa. Zrobić zasmażkę (podsmażyć na kolor brunatny masło, wsypać 1 łyżkę stołową mąki i wymieszać), którą wlewamy do makowej masy. Do niej dodać migdały i orzechy włoskie po czym wymieszać i odstawić w temperaturze pokojowej.
nadzienie owocowe: powidła wymieszać z musem jabłkowym i dodać cukru.
przygotowanie kołoczy: ciasto drożdżowe wyłożyć na czysty stół uprzednio posypany mąką. Ręcznie rozciągnąć ciasto na kształt rulonu, po czym pokroić go na ok. 55 równych części. Następnie z każdej część z osobna formować małe bochenki i układać w rzędach na stole. W tym czasie one rosną. Po chwili każdy bochenek rozwałkować na placek grubości 1 cm, nałożyć na niego nadzienie (1 duża łyżka) i zawinąć brzegi na górze. Kołocze ułożyć na wysmarowane tłuszczem blachy, górę ich posmarować mlekiem za pomocą kuchennego pędzla. Nałożyć posypkę, tyle, by przykryć górną powierzchnię kołocza.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany