Zielone światło nie zgaśnie

Festiwale ekologiczne, wystawy, warsztaty, zdobycie nowych doświadczeń, kalendarze, płyty czy gazetki to niektóre z efektów projektu Green Light, który powiat raciborski realizował od 2009 roku we współpracy z hrabstwem Wrexham. Dzisiaj przyszedł czas na podsumowanie przedsięwzięcia.
W raciborskim starostwie zorganizowano dzisiaj konferencję prasową, na której przedstawione zostały efekty ekologicznego projektu finansowanego z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie Comenius Partnerskie Projekty Regio. - Projekt realizowany był na trzech szczeblach: między starostwem a hrabstwem Wrexham, między Młodzieżowym Domem Kultury w Raciborzu a Victoria Youth Centre, między raciborskim Gimnazjum nr 3 a Clywedog School - mówił dyrektor G3 dr Norbert Mika.
- To kolejne pole współpracy z hrabstwem Wrexham. Na działania pozyskaliśmy pieniądze, nie kosztowało nas to nic, poza włożoną pracą - komentował starosta Adam Hajduk. - A zaczęło się od zaproszenia przedstawiciela walijskiego środowiska do jury naszego ekologicznego festiwalu. To były pierwsze kontakty, które zaowocowały napisaniem wspólnego projektu - wspominała dyrektor MDK Elżbieta Biskup.
Jakie efekty przyniosła ponad 2-letnia współpraca w ramach projektu "Zielone światło"? - Festiwale ekologiczne, wystawy prac, konferencje, warsztaty dla młodzieży i nauczycieli, wzajemne wizyty przyniosły korzyści materialne i te niematerialne efekty - mówiła rzeczniczka starostwa Karolina Kunicka, która w projekcie też brała udział. - Dzięki przedsięwzięciu wydaliśmy kalendarz z pracami plastycznymi z Polski i Walii, płyty VCD Raciborskiego Festiwalu Ekologicznego oraz tomiki wierszy czy płyty z muzyką o tematyce ekologicznej. Powstała strona internetowa, 12 wydań Eko-Dyzia, seria zdjęć przyrody powiatu raciborskiego i magazyn podsumowujący projekt Green Light - wyliczała Karolina Kunicka, podkreślając, że korzyści realizacji projektu to też pozyskana wiedza i doświadczenie, które wykorzystywane jest w placówkach biorących udział w przedsięwzięciu, a także przekazywane innym podmiotom.
Ostatnia wizyta strony polskiej w Walii zakończyła się 3 lipca. - Najważniejszym punktem pobytu był udział i obserwacja pierwszego Festiwalu Ekologicznego w Wrexham, wzorowanego na Raciborskim Festiwalu Ekologicznym, w trakcie którego na zasilanej bateriami słonecznymi scenie prezentowały się dzieci i młodzież ze szkół hrabstwa Wrexham - podsumowują realizatorzy.
JaGA
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany