W trosce o przyszłość dziecka

Konferencja poświęcona zaburzeniom rozwojowym dzieci, odbywająca się dziś w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, zgromadziła specjalistów, pedagogów, rodziców adopcyjnych i zastępczych, do których była głównie skierowana, oraz studentów pedagogiki.
Sporo uwagi poświęcono syndromowi FAS (alkoholowy zespół płodowy), bo to głównie on przyczynia się do rozwoju zaburzeń u dzieci. FAS – jak mówi mgr Barbara Słomian z Diecezjalnej Fundacji Obrony Życia w Opolu, jest w Polsce jeszcze mało znany i informacje na ten temat czerpie się głównie z badań prowadzonych w USA. Kampanię uświadamiającą o szkodliwości picia alkoholu przez kobiety w ciąży zaczęto prowadzić w 1983 roku. Do tej pory nie ustalono jeszcze, jaka ilość alkoholu, może wpłynąć na zaburzenia rozwoju płodu, jednak przypuszcza się, że jest to kwestia indywidualna. Ryzyko płynące ze spożywania alkoholu podczas ciąży jest duże. Może prowadzić do poronienia lub do uszkodzeń mózgu, układu nerwowego i innych ważnych organów, np. serca i nerek. U dzieci z FAS obserwuje się deformacje twarzy, opóźnienie wzrostu, zaburzenia snu, trudności w uczeniu się i myśleniu abstrakcyjnym, a także lękliwość czy nadpobudliwość w postaci zespołu ADHD. Ale wierzymy, że takim dzieciom można pomóc, jeżeli tylko zapewni się im odpowiednie warunki i środowisko rozwoju – dodaje Barbara Słomian.
Metod pracy z dziećmi obarczonymi syndromem FAS jest kilka. Za najbardziej popularną, uchodzi program integracji odruchów dr Swietłany Masgutowej, czerpiący z neurologii i neurofizjologii. Dzieci, które zostały objęte tą metodą, stają się pewniejsze siebie, łatwiej się uczą, rodzi się w nich poczucie harmonii z samymi sobą i ze światem, a także otwartość na zmiany.
Jak się okazuje, większość dzieci z alkoholowym zespołem płodowym trafia do rodzin zastępczych. Dzięki konferencji możemy zdobyć wiele ważnych informacji i przenieść je na własne doświadczenia – mówi Irma Kruppa, która wspólnie z mężem tworzy kwalifikowaną rodzinę zastępczą.
Konferencja odbyła się dzięki współpracy PWSZ z Diecezjalną Fundacją Obrony Życia z Opola i była podsumowaniem programu „W trosce o przyszłość dziecka”. Wsparły ją dodatkowo Urząd Miasta Racibórz oraz Starostwo Powiatowe w Raciborzu.
Iwona Świtała
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany