Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 lutego 201116:32

Mroczek z zamku już bezpieczny

Mroczek z zamku już bezpieczny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kilka minut trwała dziś po 15.00 operacja ratowania mroczka późnego - nietoperza z budynku bramnego raciborskiego zamku. Ssak "zasnął" jesienią, "przespał" remont, a teraz zostanie w bezpiecznym miejscu dokarmiony i w hibernacji poczeka do wiosny, kiedy będzie mógł znów żerować. Zobacz foto.

Mroczek późny (Eptesicus serotinus) jeden z najbardziej pospolitych nietoperzy w Polsce (łącznie w naszym kraju bytuje 25 gatunków) upodobał sobie ścianę przy schodkach wiodących do starego kanału pod budynkiem bramnym, odkrytego w marcu 2009 r. Jesienią podwiesił się tuż pod posadzką i zapadł w stan hibernacji. W tym czasie trwał tu remont, a mroczek spokojnie "spał".

Teraz do budynku wprowadzają się pracownicy Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Będzie tu ciągły ruch, a mroczek powinien trwać w hibernacji do wiosny, przynajmniej do marca, kiedy będzie mógł korzystać ze swojej bazy pokarmowej, m.in. chrząszczy, chrabąszczy czy komarów.

- Wszystkie nietoperze w Polsce są chronione. Nie są groźne. Nic człowiekowi z ich strony nie grozi. Pamiętajmy, że nie można ich budzić. Mogą wówczas nie przetrwać do wiosny z powodu braku dostępu do pokarmu - mówi zoolog Joanna Ziemińska-Paul. Dziś, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, zdjęła mroczka ze ściany, umieściła w specjalnym pojemniku i przetransportowała w miejsce, gdzie spokojnie poczeka do wiosny. - Najpierw go jeszcze trochę podkarmimy - dodaje.

Zoologa, w uzgodnieniu ze starostą, sprowadziła wspomniana Agencja. - Wiemy, że nietoperze są chronione i nie chcieliśmy ryzykować sytuacji, w której mogłaby mu się stać krzywda - mówi dyrektor Grażyna Wójcik.

- Takiej postawy należałoby oczekiwać od innych ludzi oraz instytucji. Naprawdę niewiele trzeba, by tym ssakom zapewnić odpowiednie warunki - przekonuje Ziemińska-Paul. Od wielu lat pasjonuje się nietoperzami. Podkreśla, że ssaki te, po wybudzeniu w pomieszczeniu, które całkowicie zmieniło swój wygląd (a tak jest z budynkiem bramnym), mogą mieć kłopot z jego bezpiecznym opuszczeniem. - To również dlatego należało mroczka z zamku przenieść w inne miejsce, z którego wiosną wyleci na żer - kończy pani Joanna.

Mroczek późny to jeden z największych polskich nietoperzy. Rozpiętość skrzydeł wynosi od 31 do 38 cm, długość ciała od 6,3 do 8,2 cm, zaś masa ciała od 14 do 34 g. Gatunek występuje na terenie całej Polski, za wyjątkiem wnętrza dużych, zwartych i pozbawionych zabudowy kompleksów leśnych. Unika również najwyższych partii gór. Jeden z najczęściej spotykanych nietoperzy w dużych miastach. Jego kryjówkami letnimi są niemal wyłącznie budynki, gdzie kryje się na strychach, w szczelinach dachów i ścian. Sporadycznie spotykano go w skrzynkach dla ptaków i nietoperzy. Zimuje głównie w nadziemnych częściach budynków (strychy, przewody wentylacyjne), rzadko w piwnicach i fortyfikacjach, zaś tylko wyjątkowo w jaskiniach. W okresie hibernacji preferuje miejsca chłodne i względnie suche. Poluje zwykle w pobliżu zabudowań, w parkach, na skrajach lasów, na drogach leśnych, polanach, wśród domów i nad wodami. Jego menu stanowią owady, często duże chrząszcze chwytane w locie, między innymi chrabąszcze, guniaki, żuki, różne gatunki kózkowatych i sprężykowatych, rzadziej muchówki, motyle nocne, chruściki, pluskwiaki i błonkówki. Innymi ofiarami są komary. Na żer wylatuje tuż po zachodzie słońca (źródło: wikipedia.pl).

opr. waw

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport28 kwietnia 202500:15

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Miniony weekend w regionie nie poskąpił piłkarskich emocji. Grali piłkarze od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Sprawdź, jak poradziła sobie ekipa, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.