Znaleźli swoją drogę do pracy

33 osoby zdobyły nowe kwalifikacje zawodowe, a 18 z nich podjęło pracę dzięki nowo zdobytym kwalifikacjom i umiejętnościom. Taką szansę bezrobotnym dał raciborski Ośrodek Pomocy Społecznej wspólnie z magistratem. Pomoc w znalezieniu stałego źródła utrzymania odbyła się w ramach projektu Droga do pracy.
31 października zakończyła się trzecia edycja programu dla bezrobotnych Droga do pracy. Trwała od 1 lutego. – Nie jest to element akcji, a kolejny już projekt – zapewniała Ludmiła Nowacka, wiceprezydent. Program realizował raciborski OPS przy wsparciu ratusza. Obecnie 13 jego uczestników pracuje w nowo wyuczonych zawodach.
– Projekt aktywizacji i integracji zawodowej osób bezrobotnych w Raciborzu Droga do pracy daje szanse bezrobotnym pozyskać nowe kwalifikacje, a co za tym idzie podjąć pracę. W tym roku brały w nim udział 33 osoby, z czego trzy kontynuowały kurs z ubiegłego roku. Ponadto w ramach programu zorganizowano 9 kursów zawodowych, m. in. na prawo jazdy kategorii B i C, magazyniera, sprzedawcy-kasjera, fakturzysty czy spawacza – wylicza Barbara Piechaczek, koordynator projektu.
Oprócz kursów zawodowych organizatorzy Drogi do pracy zapewnili kursantom konsultacje psychologiczne, spotkania z doradcą zawodowym oraz warsztaty pomagające zarządzać gospodarstwem domowym. – Nowością w tym roku było wprowadzenie aktywizacji zdrowotnej. Były to spotkania uczestników z lekarzami – zapewniała Barbara Piechaczek.
Sami uczestnicy są zadowoleni z uzyskanych kwalifikacji. – Droga do pracy to bardzo fajnie przedsięwzięcie. Dzięki temu programowi podniosłam swoje umiejętności technologiczne w obsłudze komputera, uzyskałam europejski certyfikat. Taki dokument na pewno ułatwi nam start w poszukiwaniu pracy. Jednak jak wykorzystamy te możliwości, już tylko od nas zależy i oczywiście od Powiatowego Urzędu Pracy, a co za tym idzie od ofert dostępnych na rynku pracy – mówiła, nie kryjąc zadowolenia, Małgorzata Kułak, uczestniczka programu. Takich zadowolonych osób jak pani Małgorzata jest zdecydowanie więcej. Ona znalazła zatrudnienie jako pracownik biurowy. Pozostali uczestnicy kursów zawodowych znaleźli pracę m. in. w restauracji, firmach budowlanych, zakładach produkcyjnych czy sklepach. Niektórzy wyjechali za granicę.
– W tym roku poszliśmy znowu krok do przodu. Wystosowaliśmy pisma do pracodawców z pytaniem: jakie zawody są potrzebne na obecną chwilę? Pomoże nam to w przyszłym roku zorganizować kursy adekwatne do potrzeb rynku pracy – tłumaczył Tomasz Jurek, pracownik socjalny zaangażowany w program.
(k)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany