Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 lipca 201012:10

Sąsiad kradnie mi prąd

Sąsiad kradnie mi prąd - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

– Wkręcałem żarówkę na klatce schodowej i zauważyłem, że z mieszkania obok wychodzą kable wprost do licznika prądu – mówi jeden z lokatorów ul. Browarnej. Okazało się, że jego sąsiad od dłuższego czasu kradł prąd. Podobnych przestępstw raciborska policja w tym roku odnotowała 14.

Nie dalej jak dwa tygodnie temu dzielnicowy z Płoni ujawnił w jednym z mieszkań przy ul. Sudeckiej nielegalny pobór energii elektrycznej. Nieco wcześniej lokator domu jednorodzinnego w Żerdzinach zgłosił policji, że ktoś kradnie mu prąd. Takich spraw w tym roku policja prowadziła już 14. – W ubiegłym roku odnotowaliśmy 30 kradzieży prądu – informuje nas sierż. Edward Kowalczyk, rzecznik raciborskiej policji. Jaka kara grozi złodziejowi energii? – Zgodnie z artykułem 278 § 5 Kodeksu karnego, kara pozbawienia wolności do lat 5 – mówi rzecznik raciborskiej policji.

Jednak nie wszystkie sprawy dotyczące kradzieży prądu mają swój finał w sądzie. Firma Vattenfall Poland oświetlająca mieszkania i ulice naszego powiatu takich zgłoszeń przyjmuje znacznie więcej niż policja. – Od początku roku ujawniliśmy około 50 przypadków nielegalnego poboru energii elektrycznej – informuje nas Marek Knapik, specjalista ds. komunikacji z Vattenfall Poland. Z jakimi konsekwencjami powinna liczyć się osoba pobierająca nielegalnie prąd? – Konsekwencją wykrycia nielegalnego pobierania energii jest uiszczenie opłaty, często mylnie nazywane karami. Opłata stanowi zryczałtowane odszkodowanie dla przedsiębiorstwa energetycznego za energię, którą klient pobrał i nie zapłacił za skonsumowane dobro – wyjaśnia Knapik z Vatenfalla.

Większość „podpinających” się do cudzego licznika o konsekwencjach wie, mimo to ryzykuje. – Wprowadził się do nas mężczyzna. Młody, ale jakiś taki bardzo dziwny. Wracał późno w nocy, dlatego rzadko się spotykaliśmy. Ale od czasu, kiedy on zamieszkał w naszym budynku zaczęliśmy więcej płacić za prąd – opowiada jedna z lokatorek ul. Solnej, zastrzegając anonimowość. Starsza kobieta początkowo myślała, że cena za energię poszła w górę, jednak szybko okazało się, że nowy sąsiad podpiął się do jej licznika. – Dowiedziałam się przypadkiem. Panowie z zakładu energetycznego coś majstrowali przy liczniku. Zapytałam, co robią i wtedy dowiedziałam się, że byłam oszukiwana – dodaje kobieta.

Jakiś czas temu podobne zdarzenie miało miejsce na osiedlu przy ul. Słowackiego. Tam też lokator, który przez wiele lat nie płacił rachunków i któremu wielokrotnie grożono eksmisją, podpinał się do licznika sąsiadów. – Dowiedzieliśmy się, gdy przyszło nam płacić rachunki. Nie powiadomiliśmy policji, bo firma energetyczna obiecała, że zrobi z tym panem porządek. Słowa dotrzymała. Mężczyznę w końcu wyeksmitowano, a nasze rachunki zmalały – zapewnia pani Elżbieta. Przykładów można by mnożyć. – Nielegalne pobieranie energii jest niewątpliwie dużym problem społecznym. Ludzie dopuszczają się tego procederu, chcąc ograniczyć koszty życia. Niestety, nie istnieją w naszym społeczeństwie dobrze wykształcone procedury rządowe wspierające socjalnie rodziny zagrożone ekonomicznie – podkreśla Marek Knapik.

Jakimi metodami najczęściej posługują się złodzieje prądu? – Najczęstszą metodą jest ingerencja w układ pomiarowy za pomocą szeroko propagowanych na stronach internetowych magnesów neodymowych– tłumaczy Knapik. Jakimi metodami posługują się fachowcy, by wykryć przypadki nielegalnego „podpięcia” się do licznika? – Sposobów wykrywania nielegalnego poboru energii elektrycznej jest wiele, zajmują się tym specjalnie przeszkoleni pracownicy. W szczególnie trudnych przypadkach posługują się zaawansowanymi technologicznie urządzeniami pozwalającymi wykryć nielegalne przyłączenia ukryte w ścianach budynków lub zakopane głęboko w ziemi. Urządzenia są na tyle dokładne, że pozwalają nawet wykryć uszkodzenie izolacji w ukrytych przewodach i określić miejsce uszkodzenia – zapewnia specjalista ds. komunikacji.

Jak ustrzec się przed złodziejem prądu? – Aby zobaczyć czy ktoś nas nie okrada, należy wyłączyć wszystkie odbiorniki w domu i upewnić, czy licznik nalicza energię elektryczną – podaje Knapik. – Oczywiście istnieją bardziej zaawansowane metody sprawdzania, czy nie jesteśmy okradani, ale zalecamy w takich przypadkach wezwanie elektryka ze stosownymi uprawnieniami – kończy.

Przedsiębiorstwo energetyczne umożliwia klientom, którzy czują się zagrożeni, anonimowe zgłoszenie podejrzenia nielegalnego poboru energii elektrycznej do telefonicznej obsługi klienta pod numerem telefonu 032 303 5 303.

Justyna Korzeniak

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport19 lipca 202523:06

Wyrównany sparing przy Łąkowej. Pawłów minimalnie lepszy [FOTO]

Wyrównany sparing przy Łąkowej. Pawłów minimalnie lepszy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Lokalne drużyny piłkarskie rozpoczęły przygotowania do zbliżającego się sezonu 2025/2026. Ważnym elementem tego okresu są mecze sparingowe, które służą nie tylko poprawie formy fizycznej, ale przede wszystkim zgraniu zespołu, wdrożeniu nowych rozwiązań taktycznych oraz ocenie potencjalnych wzmocnień kadrowych.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.07.2025
18 lipca 202510:12

Nasz Racibórz 13.07.2025

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.