Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 października 202309:46

Miasto z Klimatem. Sukces przedszkola z Raciborza w VI edycji ministerialnego konkursu

Miasto z Klimatem. Sukces przedszkola z Raciborza w VI edycji ministerialnego konkursu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zatrzymanie wód opadowych w miejscu ich opadu w miastach do 70 tys. mieszkańców - projekt przedszkola z Mysłowickiej w Raciborzu zdobył pierwsze miejsce w tej kategorii.

Ogród Deszczowy przy Przedszkolu nr 23, którym kieruje Judyta Kwaśnica, został przeprowadzony w zeszłym roku ze środków edukacji ekologicznej Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Raciborzu w wyniku współpracy Marzena Kubielas i miejskiej architekt Ewy Klimaszewskiej. Uczestniczyły w nim dzieci, rodzice i pracownicy przedszkola, wspierani przez ekipę Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu oraz wolontariuszy z Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu, Technikum Architektury Krajobrazu w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu oraz Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu! Wniosek konkursowy stworzyła Justyna Szyndler!

- Ta nagroda pokazuje, że warto być liderem inwestycji pro-ekologicznych. Mam też nadzieję, że stanie się ona zachętą i inspiracją do dalszych działań naszego miasta i jego jednostek na rzecz miejskiej przyrody, od której zależy nasz komfort życia - komentuje wiceprezydent Dawid Wacławczyk, uczestnik delegacji, która pojechała do Warszawy odebrać nagrodę.

Miasto z klimatem - celem konkursu jest promocja oraz upowszechnianie nowoczesnych, efektywnych, zielonych rozwiązań miejskich, służących poprawie jakości życia mieszkańców poprzez ochronę klimatu lub zwiększenie odporności miast na skutki zmian klimatu. Podstawowym kryterium oceny zgłoszonych przez samorządy inicjatyw będą uzyskane efekty ekologiczne oraz społeczne przeprowadzonych inwestycji. Konkurs podzielony został na dwie kategorie: miasta o liczbie mieszkańców do 70 tys. i powyżej 70 tys. Miasto chcące wziąć udział w konkursie będzie musiało zgłosić inwestycję zrealizowaną w jednym spośród wymienionych wyżej obszarów.

Miasto z Klimatem to miejsce, w którym na co dzień się żyje, spędza czas i pracuje w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju. To miejsce, w którym podczas planowania nowych inwestycji uwzględnia się sąsiedztwo terenów zielonych i zachowuje ich pierwotne piękno, a także działa się z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz z dbałością o zachowanie czystego powietrza. Miasto z Klimatem, realizując inwestycje, wykorzystuje sieć przyrodniczych powiązań, co pozytywnie wpływa zarówno na warunki życia jego mieszkańców, jak i środowiska przyrodniczego, obejmującego tereny zieleni (parki, skwery, miejskie zasoby wodne, takie jak rzeki, strumyki, jeziora).

Weryfikacji, a także oceny merytorycznej zgłoszeń dokonuje kapituła konkursu. Bierze pod uwagę takie kryteria, jak: adekwatność oraz zasadność inwestycji do zdiagnozowanych potrzeb miasta, wpływ wykonanej inwestycji na miasto w kontekście przyrodniczo-klimatycznym, osiągnięcie efektu ekologicznego służącego ochronie klimatu lub adaptacji do zmian klimatu, użyteczność inwestycji dla mieszkańców, a także trwałość pozwalająca na czerpanie wieloletnich korzyści ze zrealizowanej inwestycji. Mowa tu o korzyściach nie tylko ekologicznych, ale też społeczno-gospodarczych.

Łącznie w VI edycji przydzielonych zostało aż 12 nagród dla samorządów:

Zakładanie terenów zieleni w gruncie na obszarach poprzemysłowych, powyrobiskowych oraz innych zdegradowanych terenach miejskich, a także w miejscu usuniętej nawierzchni zabetonowanej/uszczelnionej, w miastach do 70 tys. mieszkańców:
1. Bogatynia
2. Niepołomice
3. Brwinów
Wyróżnienie: Kolbuszowa

Zakładanie terenów zieleni w gruncie na obszarach poprzemysłowych, powyrobiskowych oraz innych zdegradowanych terenach miejskich, a także w miejscu usuniętej nawierzchni zabetonowanej/uszczelnionej, w miastach powyżej 70 tys. mieszkańców:

Decyzją Kapituły Konkursu nie przyznano nagród głównych.
Wyróżnienie: Łódź
Wyróżnienie: Toruń

Zatrzymanie wód opadowych w miejscu ich opadu w miastach do 70 tys. mieszkańców:
1. Racibórz
2. Leszno
3. Grodzisk Mazowiecki
Wyróżnienie: Chojnice
Wyróżnienie: Podkowa Leśna

Zatrzymanie wód opadowych w miejscu ich opadu w miastach powyżej 70 tys. mieszkańców:
1. Kraków
2. Słupsk
3. Lublin

Wyróżnienie: Gdynia
Wyróżnienie: Poznań

Autor: red., fot. FB/Dawid Wacławczyk, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.