Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 września 202314:12

Polowy milczy, Racibórz to nie śmietnik. Dwa wnioski o sesję nadzwyczajną Rady Miasta

Polowy milczy, Racibórz to nie śmietnik. Dwa wnioski o sesję nadzwyczajną Rady Miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Pierwszy wniosek zgłosił prezydent Dariusz Polowy, drugi grupa radnych. Na mieście pojawił się billboard grupy mieszkańców Brzezia skarżących się na odór dochodzący ze składowiska odpadów. 

Najgoręcej zapowiada się sesja w sprawie odpadów. Dziś, 6 września, wniosek o jej zwołanie, na prośbę grupy mieszkańców Brzezia, złożyli radni z klubów Razem dla Raciborza i Radnych Niezależnych M. Fity. Mieszkańcy, którzy zapewne tłumnie pojawią się w ratuszu, wciąż oczekują wyjaśnień w sprawie śmieci mających - jak podejrzewają - trafiać do Raciborza z innych miast, co jest - ich zdaniem - wbrew umowie społecznej. Ta zakłada, że składowisko w dzielnicy ma być zapełniane wyłącznie odpadami z Raciborza. Od kwietnia w rejonie Dębicza, Obory i Kobyli pojawia się nieprzyjemny odór. Ludzie uważają, że śmierdzi z powodu śmieci zwożonych do miasta na podstawie umów, jakie zawarła miejska spółka Raciborskie Centrum Recyklingu R3, kierowana przez Jana Makowskiego. Stale obserwują pojazdy pojawiające się pod składowiskiem. Udokumentowali ostatnio transport transgraniczny z Niemiec. Prezes R3 udzielił radnym informacji [można ją pobrać TUTAJ], ale mieszkańcy uważają, że nie odpowiada ona wprost na zasadnicze pytanie - kto i jakie odpady dostarcza do Brzezia spoza Raciborza.

Na mieście pojawiła się laweta z billboardem i hasłami "Prezydent Polowy milczy" i "STOP Racibórz to nie śmietnik". Wożą ją coraz bardziej zdenerwowani mieszkańcy.

Wniosek prezydenta z 4 września o zwołanie sesji nadzwyczajnej dotyczy z kolei przekazania 100 tys. zł z budżetu miasta na dofinansowanie zakupu przez strażaków samochodu specjalnego lekkiego rozpoznawczo-ratowniczego. Zgodę, nowelizując budżet, muszą dać radni. Sesja w tej sprawie ma się odbyć 11 września.

Każda sesja nadzwyczajna to dodatkowe koszty wypłaty diet dla tzw. radnych nie funkcyjnych.

Nie dalej jak 30 sierpnia odbyła się normalna sesja, na której na wniosek prezydenta procedowano zmiany budżetu. Strażacy, jak powiedział nam prezydent, potrzebują tych pieniędzy, więc nie można czekać do sesji 27 sierpnia.

Przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner zapowiada, że jeśli wniosek grupy radnych spełni wymogi formalne, to aby oszczędzić wydatków z kasy miasta zwróci się do prezydenta Polowego, by ten wyraził zgodę na poszerzenie programu sesji 11 września o dyskusję nt. odpadów. Jeśli takiej zgody nie będzie, wówczas ogłoszona będzie druga sesja nadzwyczajna, najpóźniej do 13 września.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202309:27

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO]

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Piotr Złoczowski
Aktualności24 września 202316:28

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO]

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mundur Polski wczoraj i dziś - pod takim hasłem, przy wsparciu Lasów Państwowych, przy ruinach pałacu w Sławikowie zorganizowano piknik militarny.

g.waw
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 września 202318:16

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami kolejny weekend z piłkarskimi emocjami. Sezon nabrał już właściwego tempa. Jedni mogli cieszyć się z wygranej, inni musieli zadowolić się remisem lub przełknąć gorycz porażki. Grali również raciborscy siatkarze. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202312:18

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Kultura i edukacja24 września 202321:12

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu przystąpił do realizacji kolejnego już projektu międzynarodowego. Tym razem podjął współpracę z Blanka Teleki Gimnázium w budapesztańskim Zugló.

ZSO nr 1/Małgorzata Sokołowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.