Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 sierpnia 202314:24

Festiwal muzyki odnalezionej w świątyni na Ostrogu

Festiwal muzyki odnalezionej w świątyni na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Raciborskie Centrum Kultury zaprasza do udziału w XXX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Odnalezionej 10 września (niedziela) o godz. 18:00 w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela. Wystąpią: Małgorzata Lasota - sopran i Mariusz Ryś - organy.

Małgorzata Lasota – ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego ks. dr hab. Pawła Sobierajskiego. Debiutowała w Opera Theatre w Louisville (USA) rolą Hrabiny w „Weselu Figara” W. A. Mozarta. W tej samej roli wystąpiła również w Operze Śląskiej w Bytomiu. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach wokalnych prowadzonych przez wybitnych pedagogów śpiewu: prof. Rubena Lisicjana (Niemcy), Ruth Holton (Wielka Brytania), Ingrid Kremling-Domański (Niemcy), Daniela Weeks‘a (USA), Olgę Pasiecznik (Polska).

Występowała z Massimiliano Caldim Śląską Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Vladimrem Kiradjiewem i Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Przemysławem Stanisławskim, Beatą Dąbrowską i Lubelską Orkiestrą Trybunału Koronnego, Kimcherie Lloyd, Kazimierzem Kryzą, Paolo Fiamingo i Orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej. Posiada w swoim repertuarze dzieła oratoryjno-kantatowe: J. S. Bacha, G. B. Pergolesiego, A. Vivaldiego, J. Haydna, W. A. Mozarta, G. Rossiniego, J. Rattera, a także wiele pozycje liryki wokalnej i operowej. Prowadzi działalność koncertową z pianistami i organistami.

Śpiewała w zawodowych zespołach chóralnych: Schola Cantorum Gedanensis i Camerata Silesia.

Ukończyła również wychowanie muzyczne w Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz studia podyplomowe w zakresie emisji głosu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Była nauczycielem akademickim w UMCS w Lublinie, w WSHP w Sandomierzu, w AM im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także dyrygentem chórów młodzieżowych.

Obecnie prowadzi klasę śpiewu solowego w Szkole Muzycznej II stopnia im. Jana Kiepury w Sosnowcu, gdzie jest kierownikiem wydziału wokalnego. Jej uczniowie zajmują czołowe miejsca na polskich i zagranicznych konkursach wokalnych, a absolwentki są studentkami akademii muzycznych. Otrzymała wyróżnienia Centrum Edukacji Artystycznej za bardzo dobre przygotowanie uczniów do Regionalnych Przesłuchań CEA Wrocław 2016 i Gliwice 2017.

Wielokrotnie otrzymywała nagrody Dyrektora ZSM w Sosnowcu za wyróżniającą się pracę dydaktyczną, a w 2014 roku Nagrodę Prezydenta Miasta Sosnowca, 2016 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest prezesem Stowarzyszenia im. Jana Kiepury i współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury.

Mariusz Ryś - muzykolog, organista, menedżer kultury, absolwent muzykologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie (pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Jana Chwałka – muzykologia i Roberta Brodackiego – organy), tam też ukończył studia doktoranckie. Uczestniczył w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej. Ma na swoim koncie liczne koncerty, jako solista i kameralista.

Jako organista towarzyszył Mszy św. odprawionej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r. Sprawuje kierownictwo artystyczne Międzynarodowych Koncertów Organowych w Tarnobrzegu i Wieczorów Organowych w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Wicedyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury i organista w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej OO. Dominikanów w Tarnobrzegu. Z jego inicjatywy w Tarnobrzeskim Domu Kultury zainstalowano 21 – głosowe organy firmy Kuhn. Członek Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Sandomierskiej i wykładowca Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Sandomierzu. Jest powoływany na konsultanta przy budowie nowych i konserwacji zabytkowych organów. Za działalność artystyczną odznaczony w 2002 r Dyplomem Honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego. W 2008 r otrzymał nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz w 2009 roku uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Tarnobrzega za upowszechnianie kultury. W 2018 roku zarządzeniem Prezydenta Miasta Tarnobrzega otrzymał tytuł „Zasłużony Tarnobrzeżanin”.

Program:
JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750) - Toccata E-dur BWV 566
Arie ze zbioru „Notenbüchlein für Anna: Warum betrübst du dich, Gib dich zufrieden, Schaff's mit mir, Gott, Bist du bei mir, Willst du dein Herz mir schenk
ALEXANDRE GUILMANT (1837-1911) - Impression Grégorienne op. 90 Nr. 2
ANTONIN DVOŘAK (1841-1904) - Pieśni biblijne op. 99: Hospodin jest můj pastyř , Popatřiž na mne a smiluj se, Bože! Bože! píseň novou
JOSEF RHEINBERGER (1839-1901) - VII Sonata op.127 (Prelude- Andante- Finale)
FRANZ SCHUBERT (1797-1828) - Ave Maria

Wstęp wolny!

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.