Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 sierpnia 202310:40

Śląskie bez granic. Tancerze z Egiptu, Zimbabwe i Wysp Zielonego Przylądka w Raciborzu

Śląskie bez granic. Tancerze z Egiptu, Zimbabwe i Wysp Zielonego Przylądka w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Śląskie bez granic - Międzynarodowe Dni Folklorystyczne. Koncert festiwalowy 1 września w Raciborskim Centrum Kultury.

1 września 2023 Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na egzotyczne spotkanie z tradycją i kulturą gości z Chorwacji, Bułgarii, Turcji, Egiptu, Zimbabwe, Ekwadoru i Wysp Zielonego Przylądka. Koncert festiwalowy odbędzie się w ramach Międzynarodowych Dni Folklorystycznych ŚLĄSKIE BEZ GRANIC – Festiwal SILESIA 2023.

„Śląskie bez granic - Międzynarodowe Dni Folklorystyczne - Festiwal SILESIA 2023” KONCERT FESTIWALOWY w Raciborskim Centrum Kultury 1 września (piątek) godz. 18.00, sala widowiskowa RCK RDK, ul. Chopina 21. Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasach RCK oraz na https://biletyna.pl/event/view/id/347096. Więcej informacji na stronie wydarzenia pod linkiem: https://tiny.pl/c97x1 

Organizowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny festiwal folklorystyczny jest nowatorskim pomysłem kreatywnego podejścia do kultury narodowej i ludowej. W ramach Festiwalu zapraszane są zespoły amatorskie z różnych stron świata, prezentujące zróżnicowany folklor rodzimy, ale spojony pewnymi cechami wspólnymi, swoistymi dla każdorazowej edycji festiwalu.

Pośrednio zadaniem festiwalu jest dotarcie do młodego pokolenia (zarówno do uczestników jaki i do widzów – odbiorców) aby namówić ich do aktywnego uczestnictwa w przekazywaniu i odbiorze tradycji muzycznej i tanecznej oraz rodzimych obyczajów i zwyczajów.

Znajdując cechy wspólne, ale również różnice kulturowe zachęcamy widzów i uczestników do korzystania z dorobku własnego dziedzictwa kulturowego. Przenikające się wzajemnie wpływy różnych kultur stanowią ciekawy materiał wykorzystywany przez choreografów, kompozytorów i pedagogów na co dzień pracujących z zespołami folklorystycznymi.

Partnerem Festiwalu jest CIOFF – Polska Sekcja Stowarzyszenie Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Festiwal jest ważnym wydarzeniem kulturalnym województwa, a jego założenia wpisują się w strategie Województwa Śląskiego oraz rozwoju turystyki na terenach wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem turystyki kulturowej opartej na niematerialnym dziedzictwie spuścizny ludowej. Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Województwa Śląskiego.

W koncercie wystąpią: Matia Gubec - Chorwacja
Towarzystwo Kulturowo-Artystyczne „Matija Gubec” powstało w 1979 roku w Gornje Stubicy w Chorwacji. Pielęgnuje oryginalny folklor regionu stubickiego (pieśni, tańce, zwyczaje i stroje). Zespół liczy około 150 aktywnych członków w różnym wieku. Na repertuaru zespołu składają się tańce i pieśni z niemal wszystkich regionów etnograficznych Chorwacji (Zagorje ,Prigorje ,Medjimurje, Posavina Slavonia ,Dalmacija). Za swoją działalność otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Brał udział w wielu imprezach i festiwalach w kraju i za granicą m.in. we Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Holandii, Słowenii, w Niemczech i Albanii.

Hemus - Bułgaria
Zespół taneczny „Hemus” z miasta Vratsa powstał w 1967 roku. Przez lata swojego istnienia zespół stał się integralną częścią kalendarza kulturalnego miasta Vratsa. W repertuarze zespołu znajdują się tańce ze wszystkich etnograficznych regionów Bułgarii. Folklor i sztuka ludowa w różnych regionach Bułgarii mają swoje własne cechy charakterystyczne. Dziś oryginalne i autentyczne pieśni i tańce ludowe można zobaczyć i usłyszeć na wielkich festiwalach folklorystycznych i festiwalach ludowych w różnych częściach Bułgarii. Przeszłość historyczna i pochodzenie ludności, położenie geograficzne i cechy naturalne, sposób życia i środki do życia ludzi odcisnęły swoje piętno na pieśniach, tańcach, opowieściach i strojach. Bułgarzy są słusznie dumni ze swojego folkloru. Z naszym folklorem związane są pieśni śpiewane na wiejskich festynach, dożynkach, zebraniach, weselach i innych.

Kaukaski Zespół Tańca i Muzyki Ludowej „Nart” - Turcja
Zespół prowadzi swoją działalność w ramach Stowarzyszenia Kultury Kaukaskiej Sakarya, które powstało w 1966 roku. Zespół posiada repertuar muzyki tanecznej i obrzędowości ludów północno-kaukaskich w Anatolii. Do połowy XIX wieku Czerkiesi zamieszkiwali północno-zachodnią część Kaukazu, wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Morza Czarnego, na południe od rzeki Kubań. W połowie XIX wieku padli ofiarą czystek etnicznych ze strony Imperium Rosyjskiego, po serii powstań zostali usunięci ze swoich terenów. Około 500 tysięcy Czerkiesów zostało przetransportowanych do Turcji

Kythara - Egipt
Kythara została założona w 1988 roku, jest jedną z największych organizacji zajmujących się profesjonalną edukacja kulturalną w Egipcie. Swoją siedzibę ma w Kairze. W swoich programach wprowadza w różnorodność kulturalną lokalnych społeczności w Egipcie zachowując jednocześnie bliskie związki z baletem, muzyką i folklorem. Głównym celem działalności Kythary jest edukacja artystyczna odbywająca się na wielu poziomach zaawansowania i skierowana do różnych grup wiekowych.

Uzambezi - Zimbabwe
Zambezi Arts to czołowy multidyscyplinarny zespół artystyczny Zimbabwe z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który specjalizuje się w pieśniach, tańcach, grze na bębnach oraz opowiadaniu afrykańskich historii. Zespół tworzą artyści głęboko zakorzenieni w swojej lokalnej tradycji, dla których prezentacja afrykańskiego folkloru jest przygodą życia.

Zespół tańca i muzyki andyjskiej „Inti Wayra” - Ekwador
Zespół prezentuje różnorodny folklor wszystkich prowincji Ekwadoru. W swoim repertuarze ma pieśni i tańce andyjskich Indian, naturalnych mieszkańców pogranicza Peru i Ekwadoru. W swojej prezentacji scenicznej zabiera widzów do prekolumbijskiej Ameryki a także pokazuje obrzędy i folklor hiszpańskich kolonizatorów. Zespół charakteryzuje się niezwykłą barwnością kostiumów oraz bardzo melodyjną muzyką, która stanowi o wyjątkowości widowiska.

Bawtuquinhas & Tafunaba - Wyspy Zielonego Przylądka
Bawtuquinhas & Tafunaba zabierze nas do czterech zakątków świata, oferując tradycyjne występy, które odzwierciedlają muzyczne doświadczenia Afryki Zachodniej, Europy, Północnej Brazylii i USA. Zespół odbywa intymną podróż, grając na swoich bębnach, aby zjednoczyć wszystkich ludzi, zgodnie z modlitwami tradycji Afryki Zachodniej, w tym potężnych rytmów „djembe”, bębnów zmieszanych z „timbalami”. To długa podróż przez Atlantyk i wymiana różnych kultur Afryki; podobnie jak muzyka, kuchnia, tańce i zwyczaje, które były wykonywane na ulicach i w dzielnicach niewolniczych Starego Miasta. Działalność zespołu ma na celu promowanie i rozpowszechnianie korzeni kulturowych, obchodów i uroczystości Republiki Zielonego Przylądka, aby odkrywać wpływy afrykańskich mieszkańców wysp, którzy zostali sprowadzeni na Karaiby i do Ameryki podczas lat handlu niewolnikami.

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.05.2025
11 maja 202511:00

Nasz Racibórz 09.05.2025

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.