Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 sierpnia 202310:40

Śląskie bez granic. Tancerze z Egiptu, Zimbabwe i Wysp Zielonego Przylądka w Raciborzu

Śląskie bez granic. Tancerze z Egiptu, Zimbabwe i Wysp Zielonego Przylądka w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Śląskie bez granic - Międzynarodowe Dni Folklorystyczne. Koncert festiwalowy 1 września w Raciborskim Centrum Kultury.

1 września 2023 Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na egzotyczne spotkanie z tradycją i kulturą gości z Chorwacji, Bułgarii, Turcji, Egiptu, Zimbabwe, Ekwadoru i Wysp Zielonego Przylądka. Koncert festiwalowy odbędzie się w ramach Międzynarodowych Dni Folklorystycznych ŚLĄSKIE BEZ GRANIC – Festiwal SILESIA 2023.

„Śląskie bez granic - Międzynarodowe Dni Folklorystyczne - Festiwal SILESIA 2023” KONCERT FESTIWALOWY w Raciborskim Centrum Kultury 1 września (piątek) godz. 18.00, sala widowiskowa RCK RDK, ul. Chopina 21. Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasach RCK oraz na https://biletyna.pl/event/view/id/347096. Więcej informacji na stronie wydarzenia pod linkiem: https://tiny.pl/c97x1 

Organizowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny festiwal folklorystyczny jest nowatorskim pomysłem kreatywnego podejścia do kultury narodowej i ludowej. W ramach Festiwalu zapraszane są zespoły amatorskie z różnych stron świata, prezentujące zróżnicowany folklor rodzimy, ale spojony pewnymi cechami wspólnymi, swoistymi dla każdorazowej edycji festiwalu.

Pośrednio zadaniem festiwalu jest dotarcie do młodego pokolenia (zarówno do uczestników jaki i do widzów – odbiorców) aby namówić ich do aktywnego uczestnictwa w przekazywaniu i odbiorze tradycji muzycznej i tanecznej oraz rodzimych obyczajów i zwyczajów.

Znajdując cechy wspólne, ale również różnice kulturowe zachęcamy widzów i uczestników do korzystania z dorobku własnego dziedzictwa kulturowego. Przenikające się wzajemnie wpływy różnych kultur stanowią ciekawy materiał wykorzystywany przez choreografów, kompozytorów i pedagogów na co dzień pracujących z zespołami folklorystycznymi.

Partnerem Festiwalu jest CIOFF – Polska Sekcja Stowarzyszenie Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Festiwal jest ważnym wydarzeniem kulturalnym województwa, a jego założenia wpisują się w strategie Województwa Śląskiego oraz rozwoju turystyki na terenach wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem turystyki kulturowej opartej na niematerialnym dziedzictwie spuścizny ludowej. Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Województwa Śląskiego.

W koncercie wystąpią: Matia Gubec - Chorwacja
Towarzystwo Kulturowo-Artystyczne „Matija Gubec” powstało w 1979 roku w Gornje Stubicy w Chorwacji. Pielęgnuje oryginalny folklor regionu stubickiego (pieśni, tańce, zwyczaje i stroje). Zespół liczy około 150 aktywnych członków w różnym wieku. Na repertuaru zespołu składają się tańce i pieśni z niemal wszystkich regionów etnograficznych Chorwacji (Zagorje ,Prigorje ,Medjimurje, Posavina Slavonia ,Dalmacija). Za swoją działalność otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Brał udział w wielu imprezach i festiwalach w kraju i za granicą m.in. we Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Holandii, Słowenii, w Niemczech i Albanii.

Hemus - Bułgaria
Zespół taneczny „Hemus” z miasta Vratsa powstał w 1967 roku. Przez lata swojego istnienia zespół stał się integralną częścią kalendarza kulturalnego miasta Vratsa. W repertuarze zespołu znajdują się tańce ze wszystkich etnograficznych regionów Bułgarii. Folklor i sztuka ludowa w różnych regionach Bułgarii mają swoje własne cechy charakterystyczne. Dziś oryginalne i autentyczne pieśni i tańce ludowe można zobaczyć i usłyszeć na wielkich festiwalach folklorystycznych i festiwalach ludowych w różnych częściach Bułgarii. Przeszłość historyczna i pochodzenie ludności, położenie geograficzne i cechy naturalne, sposób życia i środki do życia ludzi odcisnęły swoje piętno na pieśniach, tańcach, opowieściach i strojach. Bułgarzy są słusznie dumni ze swojego folkloru. Z naszym folklorem związane są pieśni śpiewane na wiejskich festynach, dożynkach, zebraniach, weselach i innych.

Kaukaski Zespół Tańca i Muzyki Ludowej „Nart” - Turcja
Zespół prowadzi swoją działalność w ramach Stowarzyszenia Kultury Kaukaskiej Sakarya, które powstało w 1966 roku. Zespół posiada repertuar muzyki tanecznej i obrzędowości ludów północno-kaukaskich w Anatolii. Do połowy XIX wieku Czerkiesi zamieszkiwali północno-zachodnią część Kaukazu, wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Morza Czarnego, na południe od rzeki Kubań. W połowie XIX wieku padli ofiarą czystek etnicznych ze strony Imperium Rosyjskiego, po serii powstań zostali usunięci ze swoich terenów. Około 500 tysięcy Czerkiesów zostało przetransportowanych do Turcji

Kythara - Egipt
Kythara została założona w 1988 roku, jest jedną z największych organizacji zajmujących się profesjonalną edukacja kulturalną w Egipcie. Swoją siedzibę ma w Kairze. W swoich programach wprowadza w różnorodność kulturalną lokalnych społeczności w Egipcie zachowując jednocześnie bliskie związki z baletem, muzyką i folklorem. Głównym celem działalności Kythary jest edukacja artystyczna odbywająca się na wielu poziomach zaawansowania i skierowana do różnych grup wiekowych.

Uzambezi - Zimbabwe
Zambezi Arts to czołowy multidyscyplinarny zespół artystyczny Zimbabwe z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który specjalizuje się w pieśniach, tańcach, grze na bębnach oraz opowiadaniu afrykańskich historii. Zespół tworzą artyści głęboko zakorzenieni w swojej lokalnej tradycji, dla których prezentacja afrykańskiego folkloru jest przygodą życia.

Zespół tańca i muzyki andyjskiej „Inti Wayra” - Ekwador
Zespół prezentuje różnorodny folklor wszystkich prowincji Ekwadoru. W swoim repertuarze ma pieśni i tańce andyjskich Indian, naturalnych mieszkańców pogranicza Peru i Ekwadoru. W swojej prezentacji scenicznej zabiera widzów do prekolumbijskiej Ameryki a także pokazuje obrzędy i folklor hiszpańskich kolonizatorów. Zespół charakteryzuje się niezwykłą barwnością kostiumów oraz bardzo melodyjną muzyką, która stanowi o wyjątkowości widowiska.

Bawtuquinhas & Tafunaba - Wyspy Zielonego Przylądka
Bawtuquinhas & Tafunaba zabierze nas do czterech zakątków świata, oferując tradycyjne występy, które odzwierciedlają muzyczne doświadczenia Afryki Zachodniej, Europy, Północnej Brazylii i USA. Zespół odbywa intymną podróż, grając na swoich bębnach, aby zjednoczyć wszystkich ludzi, zgodnie z modlitwami tradycji Afryki Zachodniej, w tym potężnych rytmów „djembe”, bębnów zmieszanych z „timbalami”. To długa podróż przez Atlantyk i wymiana różnych kultur Afryki; podobnie jak muzyka, kuchnia, tańce i zwyczaje, które były wykonywane na ulicach i w dzielnicach niewolniczych Starego Miasta. Działalność zespołu ma na celu promowanie i rozpowszechnianie korzeni kulturowych, obchodów i uroczystości Republiki Zielonego Przylądka, aby odkrywać wpływy afrykańskich mieszkańców wysp, którzy zostali sprowadzeni na Karaiby i do Ameryki podczas lat handlu niewolnikami.

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202309:27

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO]

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Piotr Złoczowski
Aktualności24 września 202316:28

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO]

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mundur Polski wczoraj i dziś - pod takim hasłem, przy wsparciu Lasów Państwowych, przy ruinach pałacu w Sławikowie zorganizowano piknik militarny.

g.waw
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 września 202318:16

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami kolejny weekend z piłkarskimi emocjami. Sezon nabrał już właściwego tempa. Jedni mogli cieszyć się z wygranej, inni musieli zadowolić się remisem lub przełknąć gorycz porażki. Grali również raciborscy siatkarze. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202312:18

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Kultura i edukacja24 września 202321:12

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu przystąpił do realizacji kolejnego już projektu międzynarodowego. Tym razem podjął współpracę z Blanka Teleki Gimnázium w budapesztańskim Zugló.

ZSO nr 1/Małgorzata Sokołowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.