Strażnicy wakacji nie mają

Lato to przede wszystkim okres wakacyjnych wyjazdów, jednak nie dla wszystkich. Strażnicy miejscy w tym czasie mają najwięcej pracy i ani myślą o letnich wojażach. Oprócz stałych obowiązków koordynują cztery akcje mające zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom naszego miasta.
Początek wakacji to również początek akcji Bezpieczne wakacje. Strażnicy miejscy kolejny już raz zadbają o bezpieczeństwo najmłodszych przebywających na placach zabaw, klubach osiedlowych, basenie czy dworcach. Oprócz częstszych patroli w tamtych miejscach dzielnicowi prowadzili w szkołach pogawędki o bezpieczeństwie w czasie wakacji. – Uświadamialiśmy dzieci i młodzież, jak powinny się ubrać, idąc w góry, jakie wybierać szlaki, co zrobić, gdy na ich drodze stanie dzikie zwierzę. Przypomnieliśmy im również numery alarmowe, pod które należy dzwonić w razie zagrożenia. Ku naszemu zdziwieniu młodzież była naprawdę obeznana w temacie – zapewnia st. insp. Arkadiusz Ziental. Równocześnie z Bezpiecznymi wakacjami funkcjonariusze zajmują się działaniami w ramach ogólnopolskiej kampanii Płytka wyobraźnia to kalectwo.
– Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy ze skutków, jakie niosą za sobą nieprzemyślane skoki do wody, dlatego rozklejaliśmy plakaty w szkołach, ośrodkach sportu i rekreacji oraz klubach osiedlowych. Widniejące na nich zdjęcie człowieka na wózku inwalidzkim niejednemu da sporo do myślenia, zanim zdecyduje się na lekkomyślny skok do wody – podkreśla strażnik Ziental. A takich śmiałków w naszym mieście nie brakuje. – Raciborzanie lubią kąpiele „na dziko”. Najczęściej wybierają żwirownię w Brzeziu, akwen w Bukowie, Olzie, a nawet naszą raciborską żwirownię – zaznacza funkcjonariusz.
Jednak czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci i pływających to nie koniec zadań strażników w te wakacje. Od pierwszego poniedziałku wakacji do ich końca będą działać w ramach akcji Nietrzeźwość - zero tolerancji. Funkcjonariusze niemal codziennie zatrzymują osoby spożywające alkohol w miejscach niedozwolonych. W okresie letnim ich liczba się zwiększa. Wtedy w ręce mundurowych trafiają głównie młodzi ludzie, przed 20 rokiem życia.
Od 18 czerwca straż miejska przystąpiła do XIII edycji Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP18. Akcja ma na celu ograniczyć nieletnim dostęp do wyrobów tytoniowych. Dlatego funkcjonariusze edukują sprzedawców i informują o konsekwencjach, jakie grożą im za złamanie obowiązującego prawa. – Trudno nam będzie złapać sprzedawcę na gorącym uczynku. W naszej obecności nikt nie sprzeda papierosów nieletnim. Po cywilnemu nie możemy działać, ponieważ zabrania tego ustawa – wyjaśnia Arkadiusz Ziental. Dlatego w działania włączyli się policjanci, bo mogą występować po cywilu.
Finał wszystkich akcji będzie znany z końcem wakacji.
(k)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany