Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 lipca 202308:37

Blisko 1,3 mln zł na ochronę raciborskich zabytków

Blisko 1,3 mln zł na ochronę raciborskich zabytków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W pierwszej edycji programu potocznie zwanego „Polskim Ładem dla zabytków” Miasto Racibórz otrzymało dotację na remont piwnicy w budynku muzeum przy ul. Chopina 12 z przystosowaniem do celów ekspozycyjnych oraz magazynowych, na wykonanie kolejnego etapu konserwacji spichlerza chłopskiego w Sudole oraz na malowanie nawy głównej kościoła Matki Bożej Różańcowej.

Nabór do programu zakończył się w marcu 2023 r., Miasto Racibórz złożyło maksymalnie dużo wniosków, czyli 10. Poza obiektami wyłonionymi do dofinansowania obejmowały one: konserwację średniowiecznych obwarowań miasta, konserwację figury św. Jana Nepomucena zlokalizowanej na placu Długosza, remont budynku dawnego Gimnazjum nr 5 przy ul. Opawskiej 81, remont budynku Urzędu Miasta – dawnej fabryki Franza Sobtzicka przy ul. Króla Stefana Batorego 6, oczyszczenie elewacji dawnego kościoła św. Ducha przy ul. Gimnazjalnej, dotację do ostatniego etapu renowacji kościoła św. Józefa na Ocicach oraz wykonanie izolacji przeciwwilgociowej w budynku DK Strzecha przy ul. Londzina.

- Złożyliśmy możliwie najwięcej wniosków, dość różnorodnych, po to, żeby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie maksymalnie dużej kwoty, ale też dlatego, żeby pokazać jak ogromne potrzeby finansowe ma Racibórz w związku z posiadanym bogatym i ciekawym dziedzictwem - mówi miejska konserwator zabytków Maria Olejarnik. - Cieszymy się z wyboru trzech naszych obiektów wyłonionych do wsparcia, jednak nie ukrywamy, że liczymy na ciąg dalszy, choćby na pomoc finansową w konserwacji reliktów obwarowań miejskich - dodaje.

Wnioski przygotował Wydział Rozwoju Urzędu Miasta Racibórz we współpracy z potencjalnymi beneficjentami. Największą kwotę (980 000,00 zł) w ramach puli przeznaczonej dla Raciborza otrzymało Muzeum w Raciborzu.

W ramach zadania ma zostać wyremontowana i oddana do użytku piwnica w budynku ekspozycyjnym przy ul. Chopina 12. Zakres przewidywanych prac remontowych ma objąć między innymi: odkopanie zasypanej części piwnic, oczyszczenie wnętrza, odbicie tynków na ścianach i sufitach, odgrzybienie ścian wewnętrznych i sufitów, prace naprawcze murów ceglanych, wykonanie tynków wewnętrznych renowacyjnych na ścianach i sufitach, remont posadzki w nowym pomieszczeniu, pionową i poziomą izolację zewnętrznych ścian fundamentowych (iniekcja). Ważnym elementem inwestycji ma być przystosowanie piwnicy do funkcji ekspozycyjnej. Jak zapowiedział Dyrektor Muzeum w Raciborzu, Romuald Turakiewicz, w piwnicy ma zostać utworzona wystawa stała pod nazwą „Podziemny Racibórz” prezentująca wyniki badań archeologicznych. Część piwnicy ma zostać zagospodarowana pod pomieszczenia magazynowe – przestrzeni do przechowywania bardzo brakuje placówce.

Wsparcie w kwocie 150 000 zł otrzymała Rzymskokatolicka Parafia Matki Bożej Różańcowej w Sudole na malowanie wnętrza kościoła. Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej, zlokalizowany przy ul. Czynu Społecznego 8 w Raciborzu został wybudowany w latach 1904-1906 według projektu Ludwiga Schneidera. Prezentuje styl neogotycki z elementami secesji. Elewacja kościoła jest licowana czerwoną cegłą z tynkowanymi blendami. Jest finezyjnie, koronkowo ozdobiona fryzami arkadowymi z kształtek ceglanych, co wyróżnia kościół pośród innych neogotyckich świątyń miasta. Wnętrze kościoła jest tynkowane, sklepione gwieździście, podzielone pionowo opracowanymi w kształtkach ceglanych służkach oraz łukach, ozdobione polichromiami. Na chórze w partii środkowej przedstawiona jest scena przekazania przez biskupa wrocławskiego wioski Sudół. Po obu jej stronach są malowidła dawnych kościołów wioski. Na łuku tęczowym polichromia przedstawia centralnie usytuowanego Boga Ojca z Duchem Świętym w otoczeniu aniołów. Ponadto w kościele zachowały się terakotowe posadzki oraz oryginalne wyposażenie w postaci neogotyckiego ołtarza głównego, dwóch ołtarzy bocznych, ambony i organów. Wnętrze pozostaje bardzo zabrudzone, zachowane wyposażenie jest niewyeksponowane, podobnie jak oryginalne barwne polichromie. W 2021 r. parafia Matki Bożej Różańcowej w Raciborzu dokonała renowacji polichromii na łuku tęczowym oraz malowania wnętrza prezbiterium ze środków własnych. Należy wykonać dalszą renowację wnętrza. W ramach inwestycji zostaną wykonane prace w obrębie wnętrz transeptu oraz nawy głównej kościoła. Zostaną uzupełnione tynki renowacyjne, oczyszczone kształtki ceglane, poddane renowacji polichromie na stropie drewnianym pod chórem, a także na balustradzie chóru oraz malowanie ścian farbami mineralnymi.

Trzecim przeznaczonym do dofinansowania obiektem jest zabytkowy spichlerz chłopski zlokalizowany w Sudole przy ul. Czynu Społecznego, pochodzący z I poł. XIX w. Jest jednym z dwóch takich obiektów zachowanych w Raciborzu i kilkunastu na Śląsku. Miasto otrzymało na jego remont 150 000 zł.

Od 2020 jest remontowany – przywrócono pokrycie dachu z łupka w miejsce wtórnych płyt eternitowych, zabezpieczono piwnice przed wilgocią, naprawiono spękania muru, odtworzono drewnianą podłogę na parterze, dokonano renowacji stolarki drzwiowej. W bieżącym roku ma zostać wykonany już IV etap renowacji obiektu, który będzie polegał na konserwacji i odtworzeniu tynków oraz na remoncie posadzki w piwnicy. Przewidziany do wykonania w 2024 r. V etap — prawdopodobnie już ostatni — dzięki wsparciu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków ma na celu wykonanie odrobaczania i zabezpieczenia konstrukcji drewnianej zrębu oraz stropów przed szkodnikami drewna, częściowe przemurowanie ścian wewnątrz w części parteru, remont ceglanych schodów do piwnicy, montaż oświetlenia wewnątrz oraz zagospodarowanie terenu wokół spichlerza.

Do każdej inwestycji prezydent Miasta jest zobowiązany dołożyć minimum 2% z budżetu własnego gminy. Operatorem Rządowego Programu Odbudowy Zabytków jest Bank Gospodarstwa Krajowego, wnioski były przyjmowane za pośrednictwem aplikacji Polski Ład. Aplikować o dotacje mogły wyłącznie samorządy – na remonty zabytków własnych, ale też na udzielenie dotacji dla zabytków niebędących własnością gminy.

Wnioski rozpatrywał Prezes Rady Ministrów na podstawie rekomendacji komisji działającej przy Kancelarii Prezes Rady Ministrów. Dofinansowanie przyznano na ponad 4800 projektów. Łączna kwota wsparcia to 2,51 mld zł.

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport1 października 202318:26

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Emocji na boiskach w trakcie weekendu nie brakowało. Postarali się o nie przede wszystkim piłkarze od III ligi do C klasy Podokręgu Racibórz. Sezon 2023/2024 zainaugurowano w Zoo-Mar JP Telebin RLPS. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności30 września 202319:16

Kwiatkowski, Franica, Piasecki i DOX. ProZdro na bis!

Kwiatkowski, Franica, Piasecki i DOX. ProZdro na bis! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
fot. UM, Simply Media/Samuel Kurek
Reklama
Aktualności30 września 202323:47

Finał lata i zbiórka dla Tomka. Pomoc musi trwać [FOTO i WIDEO]

Finał lata i zbiórka dla Tomka. Pomoc musi trwać [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Silesian Jazz Daughters oraz Long & Junior – polski zespół wykonujący muzykę z pogranicza disco polo i dance to gwiazdy dzisiejszej, 30.09., imprezy zorganizowanej przez Przystań Cocktail Bar & Grill.

Jan Ptak
Aktualności1 października 202321:13

Krowiarki: słoneczne dźwięki w starym pałacu [FOTO i WIDEO]

Krowiarki: słoneczne dźwięki w starym pałacu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Jazzowo-swingowy koncert The Sunny Side odbył się dziś, 1.10., w pałacu w Krowiarkach. To kolejne muzyczne wydarzenie na 800. urodziny miejscowości.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności30 września 202323:46

Darz bór! Śląska brać myśliwska zjechała do Tworkowa [FOTO i WIDEO]

Darz bór! Śląska brać myśliwska zjechała do Tworkowa [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Zamek w Tworkowie był dziś, 30.09., miejscem Okręgowych Obchodów dnia św. Huberta, organizowanych przez Gminę Krzyżanowice oraz Polski Związek Łowiecki - Zarząd Okręgowy Katowice.

fot. UG Krzyżanowice
Reklama
Aktualności30 września 202323:46

Dziadek Teodor ozdobą zlotu oldtimerów w Zabełkowie [FOTO i WIDEO]

Dziadek Teodor ozdobą zlotu oldtimerów w Zabełkowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Dzisiejsza (30.09.) impreza zamyka sezon spotkań miłośników starych pojazdów. Kolejna wiosną.

fot. UG Krzyżanowice
Reklama
Reklama
Reklama
Sport1 października 202310:07

Zabełkowski klub obchodzi 115. urodziny

Zabełkowski klub obchodzi 115. urodziny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. UG Krzyżanowice
Aktualności1 października 202322:18

Tych lat nie odda nikt. Rewia przebojów w RCK [FOTO i WIDEO]

Tych lat nie odda nikt. Rewia przebojów w RCK [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To było spotkanie z klasyką polskiej piosenki, wypełnione czułością dźwięków, nieprzemijającym urokiem i szczerymi emocjami, z których zrodziły się najwspanialsze kompozycje lat 60 i 70. Gwiazdą był Jacek Wójcicki.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Sport30 września 202321:56

Wyrównane spotkanie przy Tuwima. Ocice górą [FOTO]

Wyrównane spotkanie przy Tuwima. Ocice górą [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Trzy punkty i pięć miejsc w tabeli. Taka była przewaga Górek Śląskich nad zespołem z Ocic. Gracze z Gminy Nędza mogli pochwalić się dorobkiem dwunastu oczek, natomiast raciborzanie dziewięcioma punktami. Zapowiadało się więc ciekawe spotkanie.

(greh)
Reklama
Aktualności30 września 202323:47

Ivo Ciszek & VOLTAGE. Koncert Dobroczynny w RCK

Ivo Ciszek & VOLTAGE. Koncert Dobroczynny w RCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wydarzenie zorganizowano w celu zebrania środków na leczenie, rehabilitację oraz zakup sprzętu dla Ivona i Nathana Ciszków - młodych chłopaków, zmagających się z genetyczną i nieuleczalną chorobą - dystrofią kończynowo-obręczową, powodującą stopniowy zanik mięśni.

Jan Ptak
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport2 października 202309:24

BMW Berlin Marathon. Raciborzanin wspomina swój udział

BMW Berlin Marathon. Raciborzanin wspomina swój udział - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Sport2 października 202311:37

Turniejowy wrzesień koszykarek Minibasketball Racibórz

Turniejowy wrzesień koszykarek Minibasketball Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. KS Minibasketball Racibórz
Aktualności2 października 202308:17

Chór Canticum Novum zaśpiewa w starym opactwie

Chór Canticum Novum zaśpiewa w starym opactwie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.