Sanepid: Duży skok zachorowań na ospę w ubiegłym roku

Wystarczyło tylko zdjęcie maseczek i poluzowanie nieco obostrzeń związanych z COVID-19, by o blisko 35% wzrosła liczba przypadków zachorowań na wietrzną ospę - donosi raciborski sanepid. Szczepienie przeciwko ospie wietrznej jest zalecane, ale nie jest obowiązkowe.
W 2022 r. zarejestrowano 490 przypadki ospy wietrznej. To o 178, czyli 34,49%, więcej w porównaniu z rokiem 2021. Mniejsza liczba w 2021 roku wynikała z obostrzeń, jakie wprowadzono w związku z pandemią COVID-19, a które skutkowały m.in. ograniczeniem kontaktów międzyludzkich, noszeniem maseczek i zwiększonym dystansem społecznym - czytamy w raporcie Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, który niedawno został przedstawiony do wglądu radzie powiatu raciborskiego. Warto dodać, że jeszcze rok wcześniej, w 2020, przypadków ospy było jeszcze mniej - 277.
Jak informuje Sanepid, ospa jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Wirus przenosi się drogą kropelkową i przez kontakt bezpośredni z osobami chorymi zarówno na ospę wietrzną, jak i półpasiec. Do głównych objawów ospy należą: swędząca wysypka grudkowo-pęcherzykowa na tułowiu, twarzy, owłosionej skórze głowy, kończynach, błonach śluzowych, gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, a także powiększenie węzłów chłonnych. U kilku procent chorych mogą wystąpić groźne powikłania. Do najczęstszych należą zakażenia bakteryjne skóry, które mogą powodować powstanie szpecących blizn, objawy neurologiczne (zapalenie móżdżku, mózgu czy opon mózgowo-rdzeniowych) i ostra małopłytkowość. Najlepszą metodą zapobiegania zachorowaniu na chorobę zakaźną jest czynne uodpornienie organizmu, czyli szczepienie.
Szczepionka przeciw ospie wietrznej zawiera żywy, ale osłabiony (atenuowany) szczep wirusa. Aplikowana jest podskórnie, w dwóch dawkach. Jej skuteczność przekracza 95 procent. Jest dobrze tolerowana i rzadko wywołuje niepożądane odczyny poszczepienne. Jednak są pewne przeciwskazania. To ciąża, obniżona odporność, chłoniaki lub inne nowotwory z zajęciem szpiku lub układu chłonnego. Szczepienie czy ospa-party?
Komentarze (0)
Dodaj komentarz