Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 maja 202321:44

2,5 mln zł z rządowego programu dla Studziennej

2,5 mln zł z rządowego programu dla Studziennej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Szkoła przy Bojanowskiej będzie miała nowoczesną halę Olimpia. To wzmocni ofertę placówki, a miejscowe talenty sportowe zyskają lepsze warunki do rozwoju.

Kiedy w 2016 roku Urząd Miasta Racibórz przygotowywał się do wprowadzenia reformy oświatowej związanej z likwidacją gimnazjów opracowana została koncepcja zmiany sieci szkół w Raciborzu. Koncepcja ta zakładała likwidację szkoły podstawowej w Studziennej i stworzenie trzyklasowej filii Szkoły Podstawowej numer 18. Jako argument podano wówczas brak możliwości lokalowych w zasobach tutejszej szkoły oraz konieczność budowy sali gimnastycznej. Zdaniem urzędu dyskwalifikowało to placówkę w dzielnicy Raciborza z samodzielnego funkcjonowania. Ostatecznie pomysł urzędu upadł, a w międzyczasie powstał pomysł opracowania koncepcji, jako społeczna odpowiedź na propozycję magistratu.

Temat opracowania koncepcji budowy sali gimnastycznej został podjęty przez Radę Rodziców a następnie przekazany w 2018 roku do zrealizowania przez lokalne Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzielnicy Studzienna. Dziś dzielnica może mówić o sukcesie. Podczas krótkiej konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Michał Woś gratulował lokalnym radnym, Romanowi Wałachowi i Ryszardowi Frączkowi, uporu w działaniach na rzecz utrzymania i rozwoju szkoły, podkreślając rolę tego pierwszego w zabiegach o salę gimnastyczną. Radni dziękowali wiceministrowi za wsparcie w staraniach o rządowe wsparcie.

W ramach pierwszego naboru do programu budowy przyszkolnych hal sportowych Olimpia na 100-lecie występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk podjął decyzję o dofinansowaniu budowy 360 obiektów kwotą ponad 730 mln zł. Budowa pierwszych hal przewidziana jest do realizacji jeszcze w 2023 r.

Na liście jest Racibórz. Jedno z boisk powstanie przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Raciborzu-Studziennej. Na ten cel udało się pozyskać kwotę 2 505 000 złotych. Bezpośrednim inwestorem będzie miasto. Radny Wałach nie krył, że przed projektantami stoi wyzwanie, związane z wkomponowaniem obiektu w istniejący kompleks przy Bojanowskiej.

Wśród wariantów wykonawczych hal Olimpia dopuszczalne są:

- zadaszenie łukowe hali o konstrukcji z drewna klejonego warstwowo z powłoką membranową;
- zadaszenie łukowe hali o konstrukcji metalowej z powłoką membranową;
- zadaszenie metalowe o konstrukcji samonośnej.

Pierwsze dwie technologie polegają na budowie konstrukcji stalowej lub drewnianej z drewna klejonego warstwowo nad całą powierzchnią boiska wielofunkcyjnego. Konstrukcja składa się z połączonych ze sobą łuków nakrytych wielowarstwową powłoką membranową (np. z PCW). Zaletą tego typu technologii może być zastosowanie rozsuwanych kurtyn/żaluzji po bokach hal, co pozwala latem zapewniać naturalną wentylację i de facto warunki gry na świeżym powietrzu.

Trzecim wariantem jest metalowe zadaszenie o konstrukcji samonośnej. Konstrukcja tego typu wykorzystuje powłoki wykonane z łączonych ze sobą prefabrykowanych profilowanych modułów metalowych. Hale powinny być wzniesione nad boiskami wielofunkcyjnymi o nawierzchni poliuretanowej lub z krótkiej trawy przeznaczonej dla takich boisk. Przy projektowaniu należy również rozważyć zasadność budowy zaplecza szatniowo-sanitarnego czy też łącznika ze szkołą, przy której powstać ma hala.

Celem Programu Olimpia jest poprawa dostępu do nowoczesnej przyszkolnej infrastruktury sportowej. Ma on za zadanie realizację cywilizacyjnej konieczności poprawy dostępu do infrastruktury sportowej, w szczególności dzieciom. Jednocześnie umożliwi to sportowy rozwój młodzieży oraz aktywność fizyczną osób z pozostałych grup społecznych. Dotacja na dofinansowanie realizacji zadania związanego z budową obiektu sportowego w ramach Programu może wynieść nie więcej niż 70 proc. wydatków związanych z realizacją zadania.

W ramach programu dofinansowaniem mogą być objęte dwa rodzaje zadań:

- budowa nowego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji;
- budowa zadaszenia o stałej konstrukcji istniejącego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m.

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 14.06.2024
16 czerwca 202421:51

Nasz Racibórz 14.06.2024

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.