Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 kwietnia 202309:19

Co się z czym w Raciborzu komponuje? Wątpliwości wokół raciborskiego parku kulturowego

Co się z czym w Raciborzu komponuje?  Wątpliwości wokół raciborskiego parku kulturowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Radni Komisji Gospodarki dyskutowali na temat projektu uchwały w sprawie Parku Kulturowego „Serce Starego Raciborza”. Omówieniem dokumentu zajęła się Miejska Konserwator Zabytków, Maria Olejarnik.

Do dyskusji jako pierwszy zgłosił się radny Mirosław Lenk. - Nawiązuję do pytania, które już zadawałem. W jednym rozdziale piszemy o zakazach. Czytam o detalach z aluminium. Czy to ograniczenie dotyczy innych parków, czy to tylko nasze wewnętrzne? - dociekał radny.

Projekt uchwały dostępny [TUTAJ]

- Nie wiem, jak jest w innych parkach, ale u nas ma to na celu ograniczenie umieszczania detali aluminium na elewacjach historycznych – odparła. - Racja, przed wojną aluminium z pewnością było tak drogie, że nie było ich stać – odparł M. Lenk.

Były włodarz zwrócił także uwagę na zapisy dotyczące placu Długosza. - Trochę mi to nie gra. Albo zakazujemy, albo nakazujemy. A tutaj widzę, że są odstępstwa. Taki kazus nowego budynku na Rynku. Czy pani zdaniem on się komponuje z otoczeniem, czy nie? - dociekał rajca.

- Nie komponuje się, ale teraz dyskutujemy o tym co dopiero może powstać, a nie o tym co już powstało – odparła M. Olejarnik.

- Wróćmy więc do placu Długosza. Z czym ewentualna budowla miałaby się komponować? Z ulicą Piwną? Nową? Basztową? Każda z nich ma inny rodzaj zabudowy. Zapytam więc wprost, czy będzie można postawić takie budynki jak na Piwnej? - dopytywał radny.

- Wydaje mi się, że te budynki zdecydowanie kontrastują z zabudową historyczną, która jest między innymi na ulicy Solnej. Na Piwnej budynek jest szerszy niż wyższy – odparła Miejska Konserwator Zabytków.

- Moim zdaniem te zapisy powinny być dla wszystkich jasne. Bo raz piszemy, że coś zakazujemy, ale jednak coś dopuszczamy – mówił rajca z Ocic.

Radny Lenk ostatecznie stwierdził, że obecna wersja uchwały jest lepsza. - Zmieniliśmy zapisy, na lepsze. Wiem, że niektórzy przedsiębiorcy zmienili zdanie. Czy prowadziliśmy konsultacje tej wersji i czy zgłoszono uwagi? - pytał. - Prowadzono konsultacje, uwagi nie wpłynęły – odparła M. Olejarnik.

Do dyskusji dołączył radny Marcin Fica. - Zakaz urządzeń zabawowych wprowadzamy. Teraz były takie małe karuzele, dzieci się bawiły, a teraz nie będzie nic. Ale jak będzie festyn, to będzie można postawić. Dla mnie niejasne – mówił radny. Rajca dopytywał także o ustawienie przenośnych toalet w czasie wydarzeń. - Będzie można postawić toi-toia, czy trzeba będzie sprawę załatwiać pod krzaczkiem? - pytał. - Panie radny, co nie jest zabronione, jest z zasady dopuszczone. I postawienie takich urządzeń będzie możliwe – odparła Miejska Konserwator Zabytków.

Radny Henryk Mainusz pytał o budynek nowego dworca. - Czy nawiązuje on do jakiejś zabudowy historycznej? - dociekał. - Udało się delikatnie zmodyfikować projekt, by zegar na dworcu był na osi ulicy Mickiewicza. Trzeba jednak patrzeć na całość. Będzie klinkierka na elewacji i będzie większy, by zasłaniał perony. To nie musi być kopia budynku stojącego obok. W Parku Kulturowym chcemy wymusić, pewną spójność, by nie było tak jak na ulicy Mickiewicza, gdzie każdy budynek stoi pod innym kątem. Jedynie wysokość ich jest w miarę spójna, gdyż to regulowały zapisy planu zagospodarowania miejscowego – odparła Miejska Konserwator Zabytków.

- Zgadzam się z tym, by nie było urządzeń zabawowych, bo to jedynie pstrokactwo i daremny jarmark. A jak będzie jakaś impreza, to się postawi i wtedy to będzie dozwolone – mówił radny Michał Kuliga. Radny zapytał także, czy możliwe jest wprowadzenie uchwały krajobrazowej w pierwszej kolejności, a potem Parku Kulturowego. - Może i jest taka możliwość, ale w ten sposób zamieszamy ludziom, gdyż już od kilku lat mówimy o Parku Kulturowym, a teraz wprowadzimy coś innego – odparła Miejska Architekt, Ewa Klimaszewska.

Uchwałę poddano pod głosowanie. Dwóch radnych głosowało za, czterech przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu, a trzech było nieobecnych. Dokument nie uzyskał uznania radnych.

Autor: (greh), fot. Robert Ambroziewicz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202309:06

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności1 czerwca 202318:29

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO]

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Setki dzieci przewinęły się dziś przez Park Jordanowski. Zorganizowano tu Dzień Dziecka w ramach obchodów Dni Raciborza 2023.

red., fot. w, M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202321:42

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Grali już w raciborskim Muzeum, a dziś, 1 czerwca, w ramach Dni Raciborza w ogromnych podziemnych wnętrzach filtrów powolnych z końca XIX w. To już drugie takie wydarzenie organizowane w Wodociągach Raciborskich. Wybrzmiała klasyka w elektronicznym ujęciu.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.