Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 kwietnia 202308:41

Województwo Śląskie i Kraj Morawsko-Śląski - wspólne drogi transformacji

Województwo Śląskie i Kraj Morawsko-Śląski - wspólne drogi transformacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Delegacja Województwa Śląskiego z marszałkiem Jakubem Chełstowskim gościła w Ostrawie na spotkaniu z hejtmanem Kraju Morawsko – Śląskiego, Ivo Vondrakiem. Tematem rozmów były kwestie związane z transformacją obu regionów.

W konferencji uczestniczyli ponadto wicemarszałek Anna Jedynak, członek zarządu województwa Grzegorz Boski, dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej Aleksandra Monsiol-Szatkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju i Transformacji, Małgorzata Staś.

Dla przypomnienia, Województwo Śląskie jest dysponentem największego, wartego ponad 5,1 mld euro programu regionalnego. Środki w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji zostaną przeznaczone m.in. na rozwój wysokich technologii dla zielonej i cyfrowej gospodarki, dywersyfikację działalności gospodarczej, rozwój energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii oraz reorientację zawodową i kształcenie zawodowe oraz szeroko pojętą edukację.

W kontekście transformacji Województwo Śląskie mocno współpracuje z Krajem Morawsko – Śląskim. Realizowany jest m.in. program Interreg Czechy – Polska 2021-2027 wspierający projekty w takich obszarach jak zintegrowany system ratownictwa i środowisko, turystyka transport. Budżet tego programu wynosi 178 mln euro. Równocześnie beneficjenci z Województwa Śląskiego i Kraju Morawsko – Śląskiego uczestniczą w trzech projektach flagowych w ramach Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020. Wśród beneficjentów projektów znajduje się m.in. Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TRITIA, którego członkami są: Województwo Śląskie, Kraj Morawsko-Śląski oraz Samorządowy Kraj Żyliński.

- Mamy wiele wspólnego pod względem uwarunkowań gospodarczych i przemysłowych. Transformacja właściwie jest naszą wspólną sprawą. Ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, jak wiele zależy od wsparcia Unii Europejskiej. Kraj Morawsko – Śląski i Województwo Śląskie idą drogą bardzo zbliżoną. Nie rywalizujemy tylko współpracujemy. Mamy jeszcze wiele do zrobienia. To choćby sprawy związane z rekultywacją i rewitalizacją terenów pogórniczych. Nasz region ma wyzwania klimatyczne. Po prostu chcemy oddychać czystym powietrze. Bo nie ukrywam, że właśnie z tego powodu wielu mieszkańców z naszego regionu wyjeżdża. Chcemy ten proces zatrzymać – podkreśla Ivo Vondrak, hejtman Kraju Morawsko – Śląskiego.

- Województwo Śląskie i Kraj Morawsko-Śląski łączy bardzo wiele. Pod względem czysto geograficznym jesteśmy tak blisko siebie, jakbyśmy żyli i mieszkali tak jak mówi się u nas na Śląsku – na jednym podwórku, na jednym placu. Dlatego mamy też wspólne cele gospodarcze. I na tych płaszczyznach ściśle współpracujemy. Energetyka, ochrona środowiska i gospodarka są wspólnym mianownikiem tych relacji. Musimy być jednak gotowi nie tylko na nowe wyzwania, ale także nauczyć się wspólnie reagować na zagrożenia. Pamiętajmy o tym, że wojna w Ukrainie zmieniła wszystko, a kwestie ekonomiczne nie maja granic. Potrzebujemy nowego otwarcia. Musimy zabezpieczyć swoje regiony energetycznie. Potrzebujemy rewolucji energetycznych, wodorowych, solarnych. Jednym zdaniem - musimy uniezależnić się od paliw kopalnych. Transformacja jest wyzwaniem. Możemy tego dokonać wspólnie. Czechy to dla nas ważny partner gospodarczy. Możemy rozmawiać o wspólnych projektach. Podobnie patrzymy na to, co dzieje się w Europie i na świecie – zaakcentował marszałek Jakub Chełstowski.

Kraj Morawsko – Śląski realizuje w tej chwili 12 głównych zadań związanych z transformacją. Na pierwszy plan wyłania się informatyka i automotive, które odgrywają tutaj kluczową rolę.

- Współpraca z małymi firmami, które generują nowe miejsca pracy i wspieranie biznesu to nasz cel – mówił Ivo Vondrak.

Wicemarszałek Anna Jedynak zaakcentowała, że transformacja musi służyć społeczeństwu, otwierać nowe perspektywy, zwłaszcza dla młodych ludzi.

- Z jednej strony społeczeństwo się starzeje, z drugiej młodzi ludzie tłumnie wyjeżdżają z naszego regionu. Dlatego chcemy zacieśnić współpracę z uczelniami wyższymi, i za pośrednictwem uczelni pokazywać jak wiele szanse daje transformacja – mówiła Anna Jedynak.

Nasz region, podobnie jak Czesi realizując projekty dedykowane transformacji, sięga po rozwiązania informatyczne. Jednym z takich przykładów jest powstający po terenach po byłej kopalni „Wieczorek” hub gamingowy.

HUB ma służyć jako miejsce edukacyjne i centrum obliczeniowe dla potrzeb technologicznych. W praktyce stanie się siedzibą firm wysokich technologii, w szczególności branży gier komputerowych i e-sportu. Pod tereny zielone zostanie zagospodarowany obszar 20 hektarów wokół Szybu Pułaski wchodzącego w skład wygaszonej kopalni „Wieczorek”. Inwestycja jest kolejnym etapem rewitalizacji Nikiszowca.

Pomysł przekształcenia dawnej kopalni w centrum gamingowe ma swoje uzasadnienie. Katowice uznawane są za stolicę polskiego e-sportu, choćby za sprawą organizowanego w stolicy województwa Intel Extreme Masters 2023 - wydarzenia przyciągające na Śląsk tysiące graczy z całego świata.

Na ten moment inwestycja o wartości 600 milionów zł jest w fazie projektowania. Pierwsze prace nad budową Hubu mają ruszyć w przyszłym roku.

Bardzo istotnym elementem projektu jest uzyskanie dofinansowania unijnego w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Projekt zyskał status przedsięwzięcia o znaczeniu strategicznym, a złożenie wniosku o dofinansowanie powinno nastąpić w kwietniu. Jeszcze w tym kwartale ma zostać ogłoszony konkurs architektoniczny, którego głównym tematem będą studia filmowe i e-sportowe.

Autor: slaskie.pl, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.