Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 kwietnia 202308:41

Województwo Śląskie i Kraj Morawsko-Śląski - wspólne drogi transformacji

Województwo Śląskie i Kraj Morawsko-Śląski - wspólne drogi transformacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Delegacja Województwa Śląskiego z marszałkiem Jakubem Chełstowskim gościła w Ostrawie na spotkaniu z hejtmanem Kraju Morawsko – Śląskiego, Ivo Vondrakiem. Tematem rozmów były kwestie związane z transformacją obu regionów.

W konferencji uczestniczyli ponadto wicemarszałek Anna Jedynak, członek zarządu województwa Grzegorz Boski, dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej Aleksandra Monsiol-Szatkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju i Transformacji, Małgorzata Staś.

Dla przypomnienia, Województwo Śląskie jest dysponentem największego, wartego ponad 5,1 mld euro programu regionalnego. Środki w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji zostaną przeznaczone m.in. na rozwój wysokich technologii dla zielonej i cyfrowej gospodarki, dywersyfikację działalności gospodarczej, rozwój energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii oraz reorientację zawodową i kształcenie zawodowe oraz szeroko pojętą edukację.

W kontekście transformacji Województwo Śląskie mocno współpracuje z Krajem Morawsko – Śląskim. Realizowany jest m.in. program Interreg Czechy – Polska 2021-2027 wspierający projekty w takich obszarach jak zintegrowany system ratownictwa i środowisko, turystyka transport. Budżet tego programu wynosi 178 mln euro. Równocześnie beneficjenci z Województwa Śląskiego i Kraju Morawsko – Śląskiego uczestniczą w trzech projektach flagowych w ramach Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020. Wśród beneficjentów projektów znajduje się m.in. Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TRITIA, którego członkami są: Województwo Śląskie, Kraj Morawsko-Śląski oraz Samorządowy Kraj Żyliński.

- Mamy wiele wspólnego pod względem uwarunkowań gospodarczych i przemysłowych. Transformacja właściwie jest naszą wspólną sprawą. Ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, jak wiele zależy od wsparcia Unii Europejskiej. Kraj Morawsko – Śląski i Województwo Śląskie idą drogą bardzo zbliżoną. Nie rywalizujemy tylko współpracujemy. Mamy jeszcze wiele do zrobienia. To choćby sprawy związane z rekultywacją i rewitalizacją terenów pogórniczych. Nasz region ma wyzwania klimatyczne. Po prostu chcemy oddychać czystym powietrze. Bo nie ukrywam, że właśnie z tego powodu wielu mieszkańców z naszego regionu wyjeżdża. Chcemy ten proces zatrzymać – podkreśla Ivo Vondrak, hejtman Kraju Morawsko – Śląskiego.

- Województwo Śląskie i Kraj Morawsko-Śląski łączy bardzo wiele. Pod względem czysto geograficznym jesteśmy tak blisko siebie, jakbyśmy żyli i mieszkali tak jak mówi się u nas na Śląsku – na jednym podwórku, na jednym placu. Dlatego mamy też wspólne cele gospodarcze. I na tych płaszczyznach ściśle współpracujemy. Energetyka, ochrona środowiska i gospodarka są wspólnym mianownikiem tych relacji. Musimy być jednak gotowi nie tylko na nowe wyzwania, ale także nauczyć się wspólnie reagować na zagrożenia. Pamiętajmy o tym, że wojna w Ukrainie zmieniła wszystko, a kwestie ekonomiczne nie maja granic. Potrzebujemy nowego otwarcia. Musimy zabezpieczyć swoje regiony energetycznie. Potrzebujemy rewolucji energetycznych, wodorowych, solarnych. Jednym zdaniem - musimy uniezależnić się od paliw kopalnych. Transformacja jest wyzwaniem. Możemy tego dokonać wspólnie. Czechy to dla nas ważny partner gospodarczy. Możemy rozmawiać o wspólnych projektach. Podobnie patrzymy na to, co dzieje się w Europie i na świecie – zaakcentował marszałek Jakub Chełstowski.

Kraj Morawsko – Śląski realizuje w tej chwili 12 głównych zadań związanych z transformacją. Na pierwszy plan wyłania się informatyka i automotive, które odgrywają tutaj kluczową rolę.

- Współpraca z małymi firmami, które generują nowe miejsca pracy i wspieranie biznesu to nasz cel – mówił Ivo Vondrak.

Wicemarszałek Anna Jedynak zaakcentowała, że transformacja musi służyć społeczeństwu, otwierać nowe perspektywy, zwłaszcza dla młodych ludzi.

- Z jednej strony społeczeństwo się starzeje, z drugiej młodzi ludzie tłumnie wyjeżdżają z naszego regionu. Dlatego chcemy zacieśnić współpracę z uczelniami wyższymi, i za pośrednictwem uczelni pokazywać jak wiele szanse daje transformacja – mówiła Anna Jedynak.

Nasz region, podobnie jak Czesi realizując projekty dedykowane transformacji, sięga po rozwiązania informatyczne. Jednym z takich przykładów jest powstający po terenach po byłej kopalni „Wieczorek” hub gamingowy.

HUB ma służyć jako miejsce edukacyjne i centrum obliczeniowe dla potrzeb technologicznych. W praktyce stanie się siedzibą firm wysokich technologii, w szczególności branży gier komputerowych i e-sportu. Pod tereny zielone zostanie zagospodarowany obszar 20 hektarów wokół Szybu Pułaski wchodzącego w skład wygaszonej kopalni „Wieczorek”. Inwestycja jest kolejnym etapem rewitalizacji Nikiszowca.

Pomysł przekształcenia dawnej kopalni w centrum gamingowe ma swoje uzasadnienie. Katowice uznawane są za stolicę polskiego e-sportu, choćby za sprawą organizowanego w stolicy województwa Intel Extreme Masters 2023 - wydarzenia przyciągające na Śląsk tysiące graczy z całego świata.

Na ten moment inwestycja o wartości 600 milionów zł jest w fazie projektowania. Pierwsze prace nad budową Hubu mają ruszyć w przyszłym roku.

Bardzo istotnym elementem projektu jest uzyskanie dofinansowania unijnego w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Projekt zyskał status przedsięwzięcia o znaczeniu strategicznym, a złożenie wniosku o dofinansowanie powinno nastąpić w kwietniu. Jeszcze w tym kwartale ma zostać ogłoszony konkurs architektoniczny, którego głównym tematem będą studia filmowe i e-sportowe.

Autor: slaskie.pl, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 lipca 202513:47

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Presja ze strony mieszkańców raciborskiego rynku w sprawie rosnącej populacji gołębi narasta. Z każdym miesiącem przybywa ptaków, a wraz z nimi – problemów związanych z zanieczyszczeniem przestrzeni publicznej. Prezydent Jacek Wojciechowicz zapowiada interwencję, jednak w pierwszej kolejności stawia na działania informacyjne.

red., fot. arch. Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.