Raciborskie Muzeum ma już 95 lat

9 grudnia 2022 roku odbyły się w siedzibie Muzeum w Raciborzu uroczyste obchody 95-lecia istnienia tej ważnej dla miasta instytucji. W tym dniu siedzibę muzeum odwiedzili licznie przybyli goście, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele władz zarówno państwowych jak i regionalnych, oraz delegacje z zaprzyjaźnionych muzeów.
Odbyła się wtedy premierowa projekcja filmu dokumentalnego „Strażnicy dziejów” w reżyserii Adriana Szczypińskiego z napisami w języku czeskim. Produkcja ta opowiada o przeszłości muzeum, przedstawia sylwetki byłych i obecnych pracowników oraz prezentuje aktualne wystawy stałe. Goście mieli także okazję wysłuchać koncertu muzyków z Filharmonii im. Leoša Janáčka w Ostrawie oraz zwiedzić wystawę opowiadającą o historii Muzeum.
Decyzją władz miejskich niemieckiego Ratibor Muzeum zostało otwarte 4 grudnia 1927 roku. Za jego siedzibę wybrano budynek średniowiecznego kościoła św. Ducha, stanowiącego niegdyś część klasztoru dominikanek. Do powstania muzeum walnie przyczynili się nauczyciele ówczesnego Królewskiego Gimnazjum Ewangelickiego, przekazując do nowo otwartej instytucji kolekcje zabytków, które gromadzili już od około 100 lat. Muzeum, jak całe miasto, ucierpiało znacznie w 1945 r. Uszkodzeniu uległ budynek, a kolekcja muzealna w dużej mierze uległa zniszczeniu bądź rozkradzeniu. Wysiłkiem polskich władz oraz pracy wielu mieszkańców miasta Muzeum na nowo otworzyło swoje bramy dla zwiedzających w 1948 roku. W tym roku także instytucja zyskała dodatkowy budynek znajdujący się pod adresem Chopina 12, który do dziś pełni funkcje ekspozycyjne i magazynowe, znajduje się w nim także muzealna biblioteka. Muzeum szybko stało się ważną placówką kulturalną na mapie Raciborza. Prezentuje ono do dziś dziedzictwo kulturowe regionu raciborskiego i Śląska, popularyzuje historię, sztukę, kulturę materialną, promuje Racibórz na terenie kraju i za granicą. Od lat powojennych Muzeum sukcesywnie powiększa swoje zbiory i obecnie ich liczba wynosi ponad 21 tysięcy (nie licząc zabytków archeologicznych, których może być nawet ok. 100 tysięcy).
Jubileusz oraz film dokumentalny zostały zrealizowane w ramach projektu realizowanego wspólnie z Muzeum Ostrawskim „Muzeum wychodzi – cykl działań otwierających partnerskie placówki na nowe wyzwania” sfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.