Skąd wziąć pieniądze i pigułka oświatowa – z forum komisji oświaty

Podczas obrad komisji, która wcześniej też miała okazję wizytować raciborską Akademię Nauk Stosowanych, padły apele o wsparcie uczelni. Radny Kuliga pytał o procesję konną, a naczelnik oświaty referował realizację bieżących zadań.
Radna Ludmiła Nowacka, dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych ANS, zaapelowała o wprowadzenie środków do budżetu z przekazaniem na uczelnię. W tym roku po raz pierwszy miasto jej nie dotuje. Prezydent obiecywał, że nastąpi to, jeśli pojawią się środki. - Potrzeby są duże, czy to odnośnie do boiska, czy innej infrastruktury. Oczywiście całości nie damy, ale może takie symboliczne 100 tys. jak co roku? Na pewno zostaną one dobrze spożytkowane – mówiła.
Przewodniczący Michał Kuliga stwierdził, że ten wniosek powinien być skierowany do dysponenta budżetu, czyli prezydenta. Głos zabrał obecny na posiedzeniu wiceprezydent Dawid Wacławczyk. - Szanowni państwo, ważna jest matematyka i Excel. Nie jesteśmy w poprzednim roku, gdzie można było sięgać do rezerwy. W tym roku możemy jedynie przesuwać między działami i jeśli taka jest państwa wola, proszę od razu o wskazanie miejsca, z którego możemy przesunąć – powiedział zastępca D. Polowego.
Wniosek radnej Ludmiły Nowackiej został poddany pod głosowanie. Dziewięciu radnych było za, trzech wstrzymało się od głosu, a jeden był przeciw.
Przewodniczący Michał Kuliga przypomniał także obietnicę prezydenta, że wprowadzone zostaną środki na wsparcie procesji konnej w Sudole. - Czy coś się dzieje w tej sprawie? – pytał. - Panie radny, sesja jest w środę za tydzień, na ten moment nie udało się znaleźć środków, ale prezydent ciągle ich szuka i gdy tylko znajdzie zgłosi stosowne poprawki – odparł D. Wacławczyk.
Uchwała budżetowa została poddana pod głosowanie. Siedmiu radnych było za, sześciu wstrzymało się od głosu. Dokument zyskał więc pozytywną opinię komisji.
W trakcie posiedzenia przedstawione zostały tak zwane pigułki dotyczące kultury i oświaty. Zreferowaniem pierwszej części zajął się wiceprezydent Dawid Wacławczyk, z kolei sprawy dotyczące oświaty omówił naczelnik Wydziału Edukacji, Krzysztof Żychski. W trakcie swego wystąpienia wymienił między innymi stopień zaawansowania miejskich inwestycji w przedszkolach, szkołach oraz w ich otoczeniu. Naczelnik wspomniał także, że dwie raciborskie placówki otrzymały pozytywne rekomendacje dotyczące Zielonych Pracowni – ZSP 2 i SP 18.
Krzysztof Żychski powiedział także, że cztery raciborskie placówki edukacyjne złożyły za pośrednictwem Wydziału wnioski i dofinansowanie ekopracowni pod chmurką. - Są to przestrzenie, które umożliwiają naukę przyrody i podobnych przedmiotów w warunkach plenerowych – mówił. - Mamy nadzieję na powodzenie i uzyskanie stosownych środków – dodał.
Naczelnik Żychski przedstawił także prezentacje dotyczące inwestycji w poszczególnych placówkach. Prace zakończyły się między innymi w SP 4, gdzie na dachu zainstalowano 94 panele fotowoltaiczne. - Dach wymagał remontu, bo w wielu miejscach już przeciekał. Dlatego zapadła decyzja, by zrobić kompleksowo i o sprawie zapomnieć na jakiś czas. Właśnie dziś odbyły się odbiory tej inwestycji – powiedział K. Żychski.
Naczelnik wspomniał także o stopniu zaawansowania prac przy budowie przedszkola w Markowicach. - Prace postępują zgodnie z harmonogramem, jesteśmy w terminach, co oznacza, że 1 sierpnia będziemy budynek odbierać – mówił.
Na zakończenie Krzysztof Żychski poinformował, że Wydział Edukacji szykuje się do przystąpienia do przygotowania dokumentacji, celem wyposażenia miejskich placówek edukacyjnych w instalacje fotowoltaiczne. Mowa o dziewięciu budynkach oświatowych.
W części spraw bieżących i wolnych wniosków obyło się bez dyskusji, w związku z czym przewodniczący zakończył środowe posiedzenie.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany