Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 marca 202318:29

Krowiarki szykują się na wielkie wydarzenie. Trzy pytania do Szymona Bolika

Krowiarki szykują się na wielkie wydarzenie. Trzy pytania do Szymona Bolika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Pietrowice Wielkie:

Krzesimir Dębski w Krowiarkach to będzie jedno z ciekawszych wydarzeń artystycznych tegorocznej wiosny w powiecie raciborskim. O przygotowania do obchodów 800-lecia Krowiarek zapytaliśmy Szymona Bolika, radnego powiatowego, strażaka ochotnika z OSP Krowiarki, pasjonata lokalnych dziejów i współorganizatora obchodów.

Krowiarki jako Crawar po raz pierwszy pojawiają się na kartach dziejów pod datą 25 maja 1223 roku, kiedy to biskup wrocławski Wawrzyniec wydał dokument adresowany do rybnickich norbertanek (premonstratensek). Oznacza to, że wzmiankowana w tym dokumencie wieś istniała już wcześniej. Wiele miejscowości określa swoją metrykę na podstawie pierwszych źródłowych wzmianek. Na przykład w 2008 r. Racibórz świętował 900-lecie. Poza Krowiarkami 25 maja 2023 r. 800-lecie pierwszej wzmianki świętować będą także: Brzezie (dziś dzielnica Raciborza), Smolna, Wróblin, Żużela, Raków, Lichenia i Grudynia.

Jak to się stało, że Krzesimir Dębski zagra w Krowiarkach?

Pomysł na zaproszenie artysty wielkiego formatu zrodził się w minionym roku podczas rozmów z zarządca pałacu w Krowiarkach. Była jesień, kręciliśmy program historyczny dla telewizji publicznej, kolejny etap prac remontowych ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego był na finiszu i wtedy Andrzej Głodek zaproponował, by zorganizować wydarzenie kulturalne, tak aby pałac mógł żyć i cieszyć odwiedzających go ludzi. Nie ma drugiego tak cennego miejsca w województwie śląskim, dlatego uznałem, że warto podjąć próbę poczynienia kroków w kierunku zorganizowania czegoś, czego do tej pory próżno było szukać wśród wydarzeń na wsiach naszego regionu. Nie było łatwo, ale z pomocą przyszedł jak zawsze wiceminister sprawiedliwości i poseł ziemi raciborskiej Michał Woś. Cierpliwie wysłuchał naszej wizji. Po kilku tygodniach odezwał się telefon. Mogliśmy podjąć starania o poszukiwania artysty. Rada Sołecka wsi Krowiarki jest grupą niezwykłą. Szybko wypracowaliśmy wytyczne do działania i nawiązaliśmy kontakt z kompozytorem. Od tego momentu wszystko działo się jak we śnie. Byliśmy zachwyceni.

Krowiarki to niewielka wioska, gwiazdy tego formatu zazwyczaj występują w filharmoniach i dużym miastach. Tu sceneria jest zgoła inna.

Przyznam, że pierwsza nasza myśl była podobna, no ale czymże różnimy się my, mieszkańcy wsi Krowiarki od mieszkańców Krakowa czy Wrocławia? Ludzie od zarania dziejów pragną, by otaczała ich piękna muzyka. Większość moich kolegów ze szkolnej ławki mieszka dziś we Wrocławiu, Poznaniu, czy w Gdańsku. Wiem, że mamy podobne gusta i na pewno wielu z nich odwiedzi nas 20 maja. Muzyka Krzesimira Dębskiego zabrzmi równie pięknie w 14 hektarowym parku przy pałacu, co w murach filharmonii. Dodam, że pragniemy przygotować krótkie wprowadzenie teatralne, więc oferta będzie szersza aniżeli statyczne purpurowe krzesło na widowni w filharmonii. Do tego ta cała tajemnicza aura. Uważam, że odwiedzający nas goście będą zachwyceni. Razem z Muzeum raciborskim chcemy przygotować wystawę obrazów, które ocalały z wyposażenia Pałacu Donnersmacków i Gaschinów. Szybko okazało się, że jest wielu ludzi, którzy chcą nas wesprzeć w działaniach, nie będąc w żaden sposób związanymi z naszą wsią. Frekwencja na zebraniach wiejskich także wskazywała na to, że obraliśmy właściwy kierunek działania. Społeczeństwo pragnie tego typu wydarzeń, a my jako mieszkańcy poczuliśmy się docenieni.

Pałac w ostatnich latach przeszedł remont. Czy coś więcej dzieje się w kwestii ratowania obiektu przed zniszczeniem?

Serce boli, kiedy patrzy się jak czas wywiera piętno na murach pałacu. Na szczęście szereg ludzi stara się jak może, aby ratować to co zostało. Kompletna wymiana pokrycia dachowego jest kroplą w morzu potrzeb, ale jak już wspomniałem, możemy zawsze liczyć na wsparcie wiceministra Michała Wosia, który wykorzystuje każdą okazję, by dbać o dziedzictwo kulturowe ziemi raciborskiej. Wiemy, że jest wiele wyzwań, ale nie możemy dopuścić by utracić pałac w Krowiarkach. Jego dewastacja jest naszą wielką winą, którą musimy odkupić. Nie jest tajemnicą, że Urząd Gminy w Pietrowicach Wielkich zaangażował się mocno w sprawy pałacu, aplikując o środki na jego ratowanie. Ciągle próbujemy znaleźć pieniądze na postawienie głównej wieży pałacu na swoje miejsce. Droga jest trudna, ale wielu dobrych ludzi sprzyja temu miejscu, bo mimo że pałac jest w rękach prywatnych, to sam właściciel nie szczędzi środków na wkład własny, a odrestaurowany zabytek nigdy przecież nie opuści naszej gminy i powiatu. Zawsze będzie dumnie górował nad okolicą stanowiąc cenną pamiątkę o minionych dziejach.

Na zdjęciu grono osób przygotowujących obchody 800-lecia Krowiarek: radny Szymon Bolik, Andrzej Głodek, Sołtys Monika Łyczko, Urszula Florian, Patrycja Szwetka i Justyna Kapinos

image0

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności24 czerwca 202410:27

Tragedia w Pawłowie. Nie żyje 21-latka

Tragedia w Pawłowie. Nie żyje 21-latka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Pawłów
Aktualności23 czerwca 202409:21

Pływadło 2024 na bis! Tak to wyglądało w Raciborzu [FOTO]

Pływadło 2024 na bis! Tak to wyglądało w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
fot. M. Kościelniak/J. Ptak
Reklama
Aktualności23 czerwca 202420:34

Park wodny w Tworkowie już czynny [FOTO i WIDEO]

Park wodny w Tworkowie już czynny [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Krzyżanowice:

To drugi sezon nowoczesnego kąpieliska, zbudowanego dzięki wsparciu z programu Polski Ład. - W zeszłym roku chętnych było tak dużo, że bywały dni, kiedy nie wszystkich mogliśmy wpuścić - mówi wójt Grzegorz Utracki, zaliczając inwestycję do udanych i potrzebnych.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności23 czerwca 202417:21

Tuje poszły z dymem w Tworkowie

Tuje poszły z dymem w Tworkowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. FB/Nasz Tworków
Aktualności23 czerwca 202420:51

Jest w orkiestrach dętych wielka siła. Parada w Tworkowie [FOTO i WIDEO]

Jest w orkiestrach dętych wielka siła. Parada w Tworkowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Tworkowie zorganizowano dziś, 23.06., IX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, tym razem w ramach Festiwalu Górnej Odry. O godz. 15.00 spod roszarni, dziś siedziby GOK-u, ruszyła parada.

(waw)
Reklama
Aktualności23 czerwca 202419:45

Niezidentyfikowany zapach w budynku przy Długiej

Niezidentyfikowany zapach w budynku przy Długiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 czerwca 202411:54

Rodzinne świętowanie z alpakami i kucykami

Rodzinne świętowanie z alpakami i kucykami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Sport23 czerwca 202401:04

Unia Racibórz kontra Naprzód Syrynia. Podział punktów na zakończenie sezonu [FOTO]

Unia Racibórz kontra Naprzód Syrynia. Podział punktów na zakończenie sezonu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 22.06., na boisku przy ulicy Srebrnej w Raciborzu rozegrano spotkanie XXX kolejki klasy okręgowej pomiędzy zajmującą dwunaste miejsce Unią a plasującym się na piątym miejscu Naprzodem Syrynia.

(greh)
Sport23 czerwca 202422:10

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności24 czerwca 202412:24

Pożar garażu w Strzybniku

Pożar garażu w Strzybniku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Strzybnik
Reklama
Aktualności24 czerwca 202419:04

Odszedł Janusz Jona. Był działaczem Podokręgu Racibórz

Odszedł Janusz Jona. Był działaczem Podokręgu Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/ Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Nasz Racibórz 14.06.2024
16 czerwca 202421:51

Nasz Racibórz 14.06.2024

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.