Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 marca 202312:43

Na Jeruzalem w Raciborzu spoczywają uczestnicy słynnych akcji zbrojnych

Na Jeruzalem w Raciborzu spoczywają uczestnicy słynnych akcji zbrojnych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W najbliższą środę (8 marca) w Belwederze zostaną ogłoszone nazwiska 20 ofiar odnalezionych i zidentyfikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Szczątki pięciu z nich zostały odnalezione na terenie cmentarza „Jeruzalem” w Raciborzu.

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji prowadził prace poszukiwawcze na tym cmentarzu w latach 2020-22. Ich celem było odnalezienie szczątków ofiar komunizmu, straconych i zmarłych w raciborskim więzieniu w latach 1947-52. W wyniku przeprowadzonych badań podjęto szczątki 15 osób. Dotarcie do rodzin ofiar oraz wykorzystanie systemu CODIS doprowadziły do bardzo szybkiej identyfikacji dziewięciu z nich.

Historia raciborskiego więzienia

Więzienie Centralne w Raciborzu przyjmowało po wojnie skazanych z całej Polski, w tym także karanych za działalność niepodległościową. Większość osadzonych, którzy w latach 1945-1956 zmarli, prawdopodobnie z powodu epidemii gruźlicy w zimnych, przepełnionych celach – pogrzebano na cmentarzu „Jeruzalem”.

Biuro Poszukiwań i identyfikacji IPN stanęło zatem przed rzadką okazją odnalezienia w jednym miejscu np. uczestników słynnych akcji zbrojnych na Kielce z sierpnia 1945 r. i Radomsko z kwietnia 1946 r.; partyzanta plutonu KWP-NSZ „Wędrowiec” i specjalisty od ucieczek rodem z poakowskiej „Organizacji Makopola”; żołnierza kpt. Hedy „Szarego” i bliskiego współpracownika st. sierż. Dziemieszkiewicza „Roja” – ofiar komunizmu z Podlasia, Mazowsza, Lubelszczyzny, Kielecczyzny, Ziemi Sandomierskiej, Łódzkiej i Górnego Śląska. Koncentrowano się na odnalezieniu szczątków 15 ofiar komunizmu, w tym 7 żołnierzy Podziemia Niepodległościowego (ZWZ-AK, DSZ, WiN, KWP, NSZ), 6 współpracowników Podziemia (ZWZ-AK, DSZ, WiN, ROAK, NZW, LCL), członka antykomunistycznej organizacji młodzieżowej i ofiary przymusowej kolektywizacji wsi.

Raciborska nekropolia jest wyjątkowa ze względu na zachowane na jej tyłach, w niemal nienaruszonym stanie, powojenne pochówki, co umożliwiło badanie archeologiczne w pierwotnym ułożeniu spoczynkowym. Mimo to, nie było to proste przedsięwzięcie. Największą trudnością prac było odtworzenie układu 4 ostatnich kwater cmentarza, których granice dawno się zatarły. Duża część obszaru była zasypana 1,5 metrową warstwą ziemi, część zarosła gęstwiną ciernistych krzewów, w których ręcznie wycinano korytarze, aby dotrzeć do typowanych miejsc. Równocześnie zastosowano kilka metod typowania, które wzajemnie się uzupełniały. Analizowano układ nielicznych istniejących oznaczonych mogił, linii działek, położenie zachowanych częściowo betonowych stel z numerkami, a nawet karp, czyli pozostałości ściętych dawniej drzew – świadków historii nekropolii. Niezwykle przydatna okazała się georeferencja kilku powojennych zdjęć lotniczych przy pomocy specjalistycznego oprogramowania, czyli precyzyjne nałożenie ich na współczesne zdjęcia satelitarne (w różnych porach roku) oraz zdjęcia wykonane z drona. Jednocześnie prześledzenie ok. 1000 zapisów w starych księgach cmentarnych (cofając się niekiedy aż do przełomu XIX i XX wieku, pozwoliło zrekonstruować skomplikowany kształt i nazewnictwo dawnych kwater oraz położenie nieistniejących alejek. Odtworzono w ten sposób nie tylko zasięg dawnych kwater, ale również kolejność pochówków w rzędach.

Poszukiwania i identyfikacje

Badanie archeologiczne potwierdziło wyniki typowania, przy czym udało się także w nielicznych przypadkach przezwyciężyć trudności wynikające z anomalii w odtworzonym układzie. Precyzyjne dokumentowanie przez archeologów zarysów jam grobowych, układu spoczynkowego szczątków i odnalezionych artefaktów – pomogło odróżnić regularne pochówki od więziennych. Praca antropologów, w tym badanie szczątków in situ, pozwoliła potwierdzić sekwencje pochówków i podjąć szczątki 15 poszukiwanych ofiar komunizmu. Poddano je dalszym badaniom, w tym identyfikacji genetycznej.

W lipcu 2022 roku w Belwederze IPN ogłosił identyfikację 4 ofiar komunizmu, odnalezionych na raciborskiej nekropolii: śp. śp. Stanisława Chmielewskiego, Józefa Jankowskiego, Antoniego Kielocha i Wacława Laskowskiego.

Sylwetki zidentyfikowanych 

Skuteczne poszukiwania IPN na cmentarzu „Jeruzalem” w Raciborzu przyniosły pewien społeczny oddźwięk – odnalezione ofiary zostały upamiętnione odsłoniętym w 2021 r. przed więzieniem niezwykłym pomnikiem, a przy okazji tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na – jak się ją ostatnio nazywa – raciborskiej „Łączce”, postawiono brzozowy krzyż – symbol żołnierzy Podziemia Niepodległościowego.Autor: źródło: IPN/ Adam Kondracki/BPiI, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności24 marca 202308:09

ALDI w miejsce Biedronki. Znana jest data otwarcia

ALDI w miejsce Biedronki. Znana jest data otwarcia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło: investmap.pl, Aldi
Reklama
Aktualności24 marca 202308:48

Znęcał się nad niepełnosprawną żoną. Areszt dla mieszkańca Kuźni Raciborskiej

Znęcał się nad niepełnosprawną żoną. Areszt dla mieszkańca Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Najbliższe miesiące spędzi w areszcie 64-letni mężczyzna, podejrzewany o znęcanie się nad swoją żoną. Sprawca został zatrzymany przez kuźniańskich policjantów po interwencji domowej. Za przestępstwo te grozi mu teraz do 8 lat więzienia.

KPP
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie23 marca 202316:59

Nowy etap w życiu raciborskiej uczelni. Uroczyste obrady senatu ANS

Nowy etap w życiu raciborskiej uczelni. Uroczyste obrady senatu ANS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

To wyjątkowa chwila w życiu społeczności akademickiej. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu, 23 marca 2023 r., w obecności przedstawicieli Rady Uczelni oraz zaproszonych gości – członków społeczności akademickiej, przyjęto dokumenty, które dopełniają zmianę nazwy z PWSZ na Akademię Nauk Stosowanych. Uczelnia ma za sobą 20 lat funkcjonowania jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Nowa nazwa powoli przebija się do świadomości.

ANS, red.
Reklama
Aktualności23 marca 202316:17

Duże zainteresowanie raciborskim konkursem na projekt nowego Rynku

Duże zainteresowanie raciborskim konkursem na projekt nowego Rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
(um), fot. Mosquidron - foto i video z lotu komara
Reklama
Reklama
Aktualności24 marca 202307:16

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Kaśka Sochacka - Latający Kowal
Reklama
Aktualności23 marca 202322:50

Nie lękajcie się! Marsz papieski w Raciborzu

Nie lękajcie się! Marsz papieski w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. w galerii Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności24 marca 202315:26

E-ZLA na profil każdego płatnika po 24.03

E-ZLA na profil każdego płatnika po 24.03 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Aktualności23 marca 202321:02

Spektakl w RCK odwołany

Spektakl w RCK odwołany - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Grzegorz Wawoczny
Reklama
Kultura i edukacja23 marca 202315:36

Dzień Wody w raciborskiej bibliotece

Dzień Wody w raciborskiej bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.