Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 lutego 202312:02

Złote gody w raciborskim USC [FOTO i WIDEO]

Złote gody w raciborskim USC [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Siedem par z terenu Raciborza świętowało dziś w USC 50-lecie pożycia małżeńskiego, odbierając medal nadany przez Prezydenta RP.

Nadawany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku. Dziś wręczył go złotym parom prezydent Raciborza Dariusz Polowy, a do jego życzeń dołączyła się również kierownik USC, Katarzyna Kalus.

Złote gody świętują państwo:

Wiesława i Ryszard Habram
Anna i Walter Siwoń
Małgorzata i Bronisław Pawlar
Bożenna i Władysław Jurkiewicz
Agnieszka i Zbigniew Piaseccy
Teresa i Jerzy Orliński
Regina i Jerzy Martyniak

Państwo Piaseccy poznali się w Baborowie, skąd przeprowadzili się do Raciborza, na Ostróg, gdzie do dziś mieszkają. Pan Zbigniew pracował w Rafako, potem przez wiele lat w Domgosie i pod koniec kariery zawodowej w Ramecie. Małżonka ma za sobą pracę w Cukrowni, służbie zdrowia i - już po przejściu na emeryturę – trzynaście lat w sądzie. Przez 39 lat była społecznym kuratorem. Mają dwoje dzieci - córkę i syna oraz dwóch wnuków. Receptą na długoletnie pożycie jest dla nich dotrzymywanie słowa.

Państwo Siwoń z Ocic doczekali się pięcioro dzieci i jedenaścioro wnucząt. Poznali się na zabawie. Pan Walter wspomina o oczarowaniu napotkaną wówczas młodą latoroślą, z którą postanowił kroczyć wspólnie przez życie. Pracował na kopalni w Jastrzębiu Zdroju, żona zajmowała się domem. - Być z sobą na dobre i na złe - podkreślają pytani o receptę na długie pożycie.

Państwo Pawlar poznali się również na zabawie w Bieńkowicach. Tam też wzięli ślub, ale zamieszkali w Raciborzu, na Ocicach, obok p. Siwoń. Żona p. Waltera, Anna, to siostra p. Małgorzaty. W rodzinie Pawlarów żona zajmowała się domem, mąż murarstwem. Doczekali się czterech córek i siedmioro wnucząt. W życiu ważne są dla nich cisza i spokój.

Państwo Habram poznali się w 1967 r. w Dusznikach Zdroju, tam wzięli ślub, wyprawili wesele na 100 osób, doczekali się pierwszego dziecka, a potem - w 1976 r. - los rzucił ich do Raciborza. Pan Ryszard dostał tu mieszkanie. Lata zawodowe spędził w KWK Rydułtowy, małżonka w BGŻ. Mają córkę i syna oraz wnuki - bliźniaki.

Historia wspólnego życia państwa Orlińskich zaczyna się podczas spaceru po Raciborzu. Spotkali się przypadkiem, wpadli sobie w oko, postanowili porozmawiać w Tęczowej i tak już zostało. Kroczą wspólnie przez ponad pół wieku. Pan Jerzy z żoną pracował w MZB a potem założył mundur służby więziennej. W ZK jako oficer odpowiadał za inwestycje i modernizacje. Sporo za jego czasów wykonano. Doczekali się dwóch synów - dziś nauczycieli, dwóch wnuków i wnuczki.

Państwo Martyniakowie spotkali się w dziś już nieistniejącej spółdzielni Sprawność. Pani Regina tu pracowała, p. Jerzy był kontrahentem, zajmującym się maszynami biurowymi. Żona tu pozostała, p. Jerzy pracował w kilku miejscach, m.in. w Rafamecie, spółdzielni wielobranżowej, wojewódzkiej usługowej spółdzielni inwalidów, a także podjął wyzwanie i został prywatnym przedsiębiorcom. Mają syna i córkę oraz dwóch wnuków.

Państwo Jurkiewicz wpadli sobie w oko w raciborskim ośrodku dla niesłyszących i słabosłyszących. Dziś podczas uroczystości, jako tłumaczka języka migowego, towarzyszyła im wnuczka Martyna. Cenią sobie szczerość. Pół wieku razem to ich zdaniem umiejętności wspólnego przetrwania złych momentów. Pani Bożenna pochodzi ze Świdwina w woj. koszalińskim. Pracowała jako krawcowa. Pan Władysław pochodzi z Brzegu. Spędził zawodowe lata w Ramecie. Doczekali się jednego dziecka i dwójkę wnucząt.

Autor: waw, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 marca 202315:58

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO]

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jak dotąd jego wyjątkowe brzmienie miało szansę usłyszeć zaledwie kilkanaście osób. To polscy ludwisarze, odlewnicy i specjaliści w zakresie akustyki i automatyki dzwonów – twórcy największego kołysanego dzwonu na świecie, noszącego nazwę Vox Patris. Premierowo, dla nieograniczonego grona słuchaczy i widzów, 55-tonowy Głos Ojca rozbrzmi w Wielkanocną Niedzielę.

materiał nadesłany
Aktualności28 marca 202322:23

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Temat strzelnic – przy Łąkowej, w parku Zamkowym i na Głubczyckiej – zdominował poniedziałkowe obrady komisji budżetowej. Było też o remontach dróg i pożytkach z programu 500+.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202319:00

Na marzenia nigdy nie jest za późno

Na marzenia nigdy nie jest za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

We współczesnym świecie dyscyplin sportowych jest bardzo wiele. Jedną z nich jest golf. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się on dyscypliną raczej nie dla każdego, to przy bliższym poznaniu dużo zyskuje. Przekonał się o tym pochodzący z Bolesławia, a obecnie mieszkający w Ocicach, Krzysztof Tomaszek (na zdj.), który postanowił podzielić się z nami historią tego, jak został golfistą.

(greh), fot. archiwum K. Tomaszka
Aktualności29 marca 202317:06

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Powiat:

Radny powiatowy PiS nie krył żalu do starosty, że w tej kadencji nic się nie dzieje wokół drogi Brzeźnica-Ligota Książęca. - To porażka zarządu, katastrofa - podsumował, składając obszerną interpelację.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202308:50

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, fot. pixabay.com/mwitt1337
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności28 marca 202300:01

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

9 grudnia 2022 roku odbyły się w siedzibie Muzeum w Raciborzu uroczyste obchody 95-lecia istnienia tej ważnej dla miasta instytucji. W tym dniu siedzibę muzeum odwiedzili licznie przybyli goście, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele władz zarówno państwowych jak i regionalnych, oraz delegacje z zaprzyjaźnionych muzeów.

materiał płatny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.