Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 stycznia 202313:02

Dziękczynienie za posługę ks. bp. Jana Kopca. Ordynariusz gliwicki skończył 75 lat

Dziękczynienie za posługę ks. bp. Jana Kopca. Ordynariusz gliwicki skończył 75 lat - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

18 grudnia bp Jan Kopiec ukończył 75 rok życia przez co spełnił warunek umożliwiający zwrócenie się do papieża o zwolnienie z urzędu biskupa diecezjalnego w Gliwicach. Biskup Kopiec to wielki przyjaciel Raciborza, często obecny w naszym mieście, żywo zainteresowany jego historią oraz krzewieniem kultu świątobliwej Eufemii Piastówny.

Metropolita katowicki wygłosił homilię podczas Mszy św. dziękczynnej za posługę biskupa Jana Kopca dla diecezji gliwickiej oraz metropolii górnośląskiej. W czasie homilii dotarła informacja o śmierci papieża-seniora Benedykta XVI. Diecezja gliwicka obejmuje gminy Nędza i Kuźnia Raciborska w powiecie raciborskim.

Abp Skworc zauważył, że rok 2022 jest dla kościelnej metropolii górnośląskiej rokiem rocznic i jubileuszy. Przypomniał, że 25 marca 1992 r. zostały ogłoszone papieskie decyzje; została utworzona m.in. metropolia górnośląska i diecezja gliwicka. Jak dodał, kończący się rok był dla drugiego biskupa gliwickiego, Jana Kopca, rokiem jubileuszy i rocznic. 18 grudnia ukończył 75 rok życia przez co spełnił warunek umożliwiający zwrócenie się do Papieża o zwolnienie z urzędu biskupa diecezjalnego.

W mijającym roku dziękował też Bogu za 50-lecie posługi kapłańskiej. Z kolei 6 stycznia 2023 r. przypadnie 30-ta rocznica święceń biskupich, które bp Jan przyjął w bazylice św. Piotra. Jako hasło biskupiej posługi wybrał słowa: Crux Christi – spes nostra, wskazując, że jedynie krzyż Chrystusa może być naszą nadzieją ostateczną.

Metropolita katowicki wskazywał, że w roku 2011 papież Benedykt XVI powierzył biskupowi Janowi urząd biskupa diecezjalnego w diecezji gliwickiej, wchodzącej w skład metropolii górnośląskiej. ‒ Weszliśmy w jej struktury w tym samym roku; bp Jan wędrując z Opola do Gliwic a ja z Tarnowa do Katowic ‒ mówił. Przypomniał budujące relacje pielgrzymki duchowieństwa i wiernych do metropolitalnych sanktuariów, jak i metropolitalną, wspólnotową refleksję nad problemami społecznymi Górnego Śląska.

Jak zaznaczył abp Skworc, pierwszorzędną spajającą wartością była metropolitalna modlitwa w katedrach katowickiej i gliwickiej, a także w maryjnych sanktuariach przy okazji tradycyjnych pielgrzymek do Matki Bożej Pokornej w Rudach Raciborskich i do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Podkreślał, że bp Jan Kopiec jako biskup diecezjalny w Gliwicach kierował dziełem umacniania tej młodej struktury Kościoła (1992), jaką była diecezja gliwicka, kontynuując dzieło swego poprzednika. Wyrazem umocnienia tożsamości i świadomości diecezjalnej był I Synod Diecezji Gliwickiej. – Jest naszą nie tyle powinnością, ile potrzebą serca, aby biskupowi Janowi serdecznie podziękować za lata wiernej służby Kościołowi na Górnym Śląsku w ramach jego dwóch diecezjalnych struktur – opolskiej i gliwickiej – powiedział.

Zwracając się do Jubilata, hierarcha dziękował mu za współpracę w wielu ważnych dla Górnego Śląska sprawach. – I za codzienną duszpasterską pracę oraz zwyczajny trud administrowania i zarządzania. I za dobre, wspierające i życzliwe sąsiedztwo – dodawał. Zwrócił uwagę na znaczenie wspólnej pracy w Grupie Kontaktowej Episkopatów Niemiec i Polski. Wspomniał uroczystości w Gliwicach z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podkreślał też pokaźny dorobek naukowy bpa Kopca, a także bogactwo dorobku kaznodziejskiego. – Więc już nie tylko badałeś historię, ale i ją tworzyłeś poprzez eklezjalne fakty i codzienną posługę – mówił.

Arcybiskup Skworc życzył biskupowi gliwickiemu, by w małych rzeczach znajdywał radość, ze spokojem i wewnętrzną pogodą patrzył na wszystko, co zewnętrzne, na sytuacje w Kościele i świecie, na synodalne meandry i wojskowe manewry z przekonaniem, że Bóg jest Panem historii. – Niech radość jubileuszowego świętowania towarzyszy Ci po najdłuższe lata, przeżywane z Bożym błogosławieństwem w zdrowiu, pokoju i bezpieczeństwie, we wspólnocie naszego górnośląskiego Kościoła, katowickiej metropolii – powiedział.

Jubilata nazwał „pojętnym uczniem w szkole Słowa, które stało się Ciałem”. – Idąc z Bytomia-Szombierek za głosem powołania „zużyłeś” swoje życie namaszczony przez Ducha Świętego w postawie pro-egzystencji, w służbie Ewangelii Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła – podkreślił.

W ostatni dzień roku w gliwickiej katedrze biskup Jan Kopiec przewodniczył Mszy świętej, która była metropolitalnym dziękczynieniem za jego posługę dla diecezji gliwickiej oraz metropolii górnośląskiej. W liturgii uczestniczyli biskupi z Katowic, Opola oraz Częstochowy. W czasie homilii, którą wygłosił arcybiskup Wiktor Skworc, dotarła informacja o śmierci papieża-seniora Benedykta XVI.

Autor: źródło: Archidiecezja Katowicka/ks. T. Wojtal, fot. Andrzej Złoczowski, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności16 czerwca 202418:27

Tak w Raciborzu zagrzewali biało-czerwonych do boju [FOTO i WIDEO]

Tak w Raciborzu zagrzewali biało-czerwonych do boju [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dobra gra, niekorzystny wynik - tak można podsumować debiut biało-czerwonych w UEFA Euro 2024. Liczne grono kibiców zebrało się na zamku.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Sport15 czerwca 202421:57

Dziesięć do zera, Unia Racibórz żegna outsidera [FOTO]

Dziesięć do zera, Unia Racibórz żegna outsidera [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Kibice, którzy postanowili obejrzeć sobotnie spotkanie klasy okręgowej pomiędzy Unią Racibórz a Startem Mszana, nie mogli narzekać na brak goli. Padło ich aż dziesięć, wszystkie dla raciborzan. Rozegrano jednak tylko jedną połowę. Na drugą część meczu goście z Mszany już nie wyszli. Spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy dla uczczenia pamięci śp. Marcina Mizi, byłego gracza Unii, który padł ofiarą brutalnej napaści w Sosnowcu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 czerwca 202421:09

Proszę państwa, oto król Raciborza [FOTO i WIDEO]

Proszę państwa, oto król Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. waw, M. Wolnik, M. Kościelniak
Kultura i edukacja16 czerwca 202400:21

Fenomenalna gala raciborskiej SKAZY [FOTO i WIDEO]

Fenomenalna gala raciborskiej SKAZY [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Racibórz:

Trzynastka okazała się szczęśliwa dla Zespołu Tanecznego Skaza, szczególnie w obszarze modern, jazz i teatr tańca. W niedzielę, 16.06., druga okazja, by obejrzeć wszystkie układy.

Jan Ptak
Reklama
Aktualności16 czerwca 202418:02

Krzanowice wywożą trzy puchary z Bojanowa. Gminne zawody sportowo-pożarnicze

Krzanowice wywożą trzy puchary z Bojanowa. Gminne zawody sportowo-pożarnicze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Zapowiada się ciekawa rywalizacja na jesiennych zawodach powiatowych. Krzanowice I miały dziś w sztafecie 57 a w bojówce 39 sekund, notując bardzo dobry łączny wynik 96, co stawia ich w gronie faworytów, obok Roszkowa i Samborowic, które wygrały swoje zawody gminne. W Bojanowie Krzanowice wygrały też wśród kobiet i CTIF chłopców.

fot. Nina Perek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Biznes17 czerwca 202407:23

Rafamet ma nowego prezesa

Rafamet ma nowego prezesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. UM Piekary Śląskie
Aktualności16 czerwca 202422:07

W okrąglaku jak w Meksyku. Potomkowie Azteków w parafii NSPJ [FOTO i WIDEO]

W okrąglaku jak w Meksyku. Potomkowie Azteków w parafii NSPJ [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Raz w roku kościół pw. NSPJ wypełnia folklor różnych krajów świata. Na niedzielnej Mszy św. goszczą zespoły raciborskiego festiwalu Śląsk Kraina Wielu Kultur. Nie inaczej było dziś, 16.06.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności15 czerwca 202421:08

OSP Pogrzebień najlepsza w zawodach gminnych w Kobyli

OSP Pogrzebień najlepsza w zawodach gminnych w Kobyli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. w, M. Niewrzoł
Reklama
Sport16 czerwca 202419:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Większość piłkarskich lig zakończyło już sezon 2023/2024. W weekend rozegrano ostatnie mecze. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności16 czerwca 202423:42

Bojanów na bis! Zawody sportowo-pożarnicze gminy Krzanowice [FOTO]

Bojanów na bis! Zawody sportowo-pożarnicze gminy Krzanowice [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Rywalizacja, ale i rodzinny, strażacki piknik zorganizowano dziś, 16.06., na boisku w Bojanowie. Mundur strażacki ubrało kilka pokoleń mieszkańców gminy.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 14.06.2024
16 czerwca 202421:51

Nasz Racibórz 14.06.2024

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.