Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 stycznia 202313:02

Dziękczynienie za posługę ks. bp. Jana Kopca. Ordynariusz gliwicki skończył 75 lat

Dziękczynienie za posługę ks. bp. Jana Kopca. Ordynariusz gliwicki skończył 75 lat - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

18 grudnia bp Jan Kopiec ukończył 75 rok życia przez co spełnił warunek umożliwiający zwrócenie się do papieża o zwolnienie z urzędu biskupa diecezjalnego w Gliwicach. Biskup Kopiec to wielki przyjaciel Raciborza, często obecny w naszym mieście, żywo zainteresowany jego historią oraz krzewieniem kultu świątobliwej Eufemii Piastówny.

Metropolita katowicki wygłosił homilię podczas Mszy św. dziękczynnej za posługę biskupa Jana Kopca dla diecezji gliwickiej oraz metropolii górnośląskiej. W czasie homilii dotarła informacja o śmierci papieża-seniora Benedykta XVI. Diecezja gliwicka obejmuje gminy Nędza i Kuźnia Raciborska w powiecie raciborskim.

Abp Skworc zauważył, że rok 2022 jest dla kościelnej metropolii górnośląskiej rokiem rocznic i jubileuszy. Przypomniał, że 25 marca 1992 r. zostały ogłoszone papieskie decyzje; została utworzona m.in. metropolia górnośląska i diecezja gliwicka. Jak dodał, kończący się rok był dla drugiego biskupa gliwickiego, Jana Kopca, rokiem jubileuszy i rocznic. 18 grudnia ukończył 75 rok życia przez co spełnił warunek umożliwiający zwrócenie się do Papieża o zwolnienie z urzędu biskupa diecezjalnego.

W mijającym roku dziękował też Bogu za 50-lecie posługi kapłańskiej. Z kolei 6 stycznia 2023 r. przypadnie 30-ta rocznica święceń biskupich, które bp Jan przyjął w bazylice św. Piotra. Jako hasło biskupiej posługi wybrał słowa: Crux Christi – spes nostra, wskazując, że jedynie krzyż Chrystusa może być naszą nadzieją ostateczną.

Metropolita katowicki wskazywał, że w roku 2011 papież Benedykt XVI powierzył biskupowi Janowi urząd biskupa diecezjalnego w diecezji gliwickiej, wchodzącej w skład metropolii górnośląskiej. ‒ Weszliśmy w jej struktury w tym samym roku; bp Jan wędrując z Opola do Gliwic a ja z Tarnowa do Katowic ‒ mówił. Przypomniał budujące relacje pielgrzymki duchowieństwa i wiernych do metropolitalnych sanktuariów, jak i metropolitalną, wspólnotową refleksję nad problemami społecznymi Górnego Śląska.

Jak zaznaczył abp Skworc, pierwszorzędną spajającą wartością była metropolitalna modlitwa w katedrach katowickiej i gliwickiej, a także w maryjnych sanktuariach przy okazji tradycyjnych pielgrzymek do Matki Bożej Pokornej w Rudach Raciborskich i do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Podkreślał, że bp Jan Kopiec jako biskup diecezjalny w Gliwicach kierował dziełem umacniania tej młodej struktury Kościoła (1992), jaką była diecezja gliwicka, kontynuując dzieło swego poprzednika. Wyrazem umocnienia tożsamości i świadomości diecezjalnej był I Synod Diecezji Gliwickiej. – Jest naszą nie tyle powinnością, ile potrzebą serca, aby biskupowi Janowi serdecznie podziękować za lata wiernej służby Kościołowi na Górnym Śląsku w ramach jego dwóch diecezjalnych struktur – opolskiej i gliwickiej – powiedział.

Zwracając się do Jubilata, hierarcha dziękował mu za współpracę w wielu ważnych dla Górnego Śląska sprawach. – I za codzienną duszpasterską pracę oraz zwyczajny trud administrowania i zarządzania. I za dobre, wspierające i życzliwe sąsiedztwo – dodawał. Zwrócił uwagę na znaczenie wspólnej pracy w Grupie Kontaktowej Episkopatów Niemiec i Polski. Wspomniał uroczystości w Gliwicach z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podkreślał też pokaźny dorobek naukowy bpa Kopca, a także bogactwo dorobku kaznodziejskiego. – Więc już nie tylko badałeś historię, ale i ją tworzyłeś poprzez eklezjalne fakty i codzienną posługę – mówił.

Arcybiskup Skworc życzył biskupowi gliwickiemu, by w małych rzeczach znajdywał radość, ze spokojem i wewnętrzną pogodą patrzył na wszystko, co zewnętrzne, na sytuacje w Kościele i świecie, na synodalne meandry i wojskowe manewry z przekonaniem, że Bóg jest Panem historii. – Niech radość jubileuszowego świętowania towarzyszy Ci po najdłuższe lata, przeżywane z Bożym błogosławieństwem w zdrowiu, pokoju i bezpieczeństwie, we wspólnocie naszego górnośląskiego Kościoła, katowickiej metropolii – powiedział.

Jubilata nazwał „pojętnym uczniem w szkole Słowa, które stało się Ciałem”. – Idąc z Bytomia-Szombierek za głosem powołania „zużyłeś” swoje życie namaszczony przez Ducha Świętego w postawie pro-egzystencji, w służbie Ewangelii Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła – podkreślił.

W ostatni dzień roku w gliwickiej katedrze biskup Jan Kopiec przewodniczył Mszy świętej, która była metropolitalnym dziękczynieniem za jego posługę dla diecezji gliwickiej oraz metropolii górnośląskiej. W liturgii uczestniczyli biskupi z Katowic, Opola oraz Częstochowy. W czasie homilii, którą wygłosił arcybiskup Wiktor Skworc, dotarła informacja o śmierci papieża-seniora Benedykta XVI.

Autor: źródło: Archidiecezja Katowicka/ks. T. Wojtal, fot. Andrzej Złoczowski, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.