Raciborzanie dla raciborzan

Raciborskie grupy, kluby, stowarzyszenia i zespoły zadbały, by pierwsza tegoroczna czerwcowa sobota nie była nudna. Od rana Rynek i plac Dominikański tętnił życiem i rozbrzmiewał muzyką, a wszystko zorganizowano w ramach Dnia dialogu pomiędzy historią a współczesnością.
Podziwiać mogliśmy m.in. pojedynek rycerza z wikingiem, o który zadbali Załoga Grodu Raciborskiego i Dręgowie znad Górnej Odry, paradę motocyklistów, sikawkę konną OSP Bieńkowice, pokazy sztuk walki, tańca, rowerowych akrobacji czy antyterrorystyczny w wykonaniu harcerzy. Dla wielu atrakcją była możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w pływaniu kajakiem czy we wspinaczce. Nie brakowało chętnych do stoczenia szachowych pojedynków. Z zainteresowaniem oglądano wystawę fotografii zatytułowanej "Raciborzanie".
Na Rynku stanęła tablica, na której chętni mogli wpisywać, jakie są ich marzenia z Raciborzem związane. Okazuje się, że najwięcej braków odczuwamy w dwóch dziedzinach życia: rozrywce i pracy. - Najwięcej jest wpisów mówiących o tym, że raciborzanie chcieliby aquaparku, większej ilości placów zabaw i tego, by ludzie nie palili na istniejących placach zabaw - relacjonują przedstawiciele NaM-u. - Nie brakuje również wpisów mówiących o większej ilości miejsc pracy, no i o tym, by było więcej słońca, ale to pewnie związane jest z tegoroczną pogodą - dodają. Wielu napisało też, że wieksza ilość imprez, takich jak ta dzisiejsza, byłaby mile widziana.
Przebywającym w sobotę na raciborskim Rynku muzycznie czas umilały m.in. zespoły z Raciborzem związane: Kapela Podwórkowa, Tetramorfy, Głos Wołającego, Wersja Robocza i Projekt3d.
Wokół sceny, przez którą przewinęło się wiele raciborskich talentów, stanęły stałe prezentacje lokalnych inicjatyw, wśród których nie zabrakło: Niezależnego Centrum Kultury asp, Stella Maris, PTTK, Dręgów znad Górej Odry, Raciborskiej Hałaburdy Kajakowej, Naszego Miasta, Raciborskiego Stowarzyszenia Wspinaczkowego, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Załogi Grodu Raciborskiego, Obserwatorium Geofizycznego Skala, Stowarzyszenia Społeczności Osiedlowej Aura, Inicjatywy Rowerowej Soft City, harcerzy, strażaków ochotników, szachistów-amatorów, rowerzystów-akrobatów, rzeźbiarzy i warsztatu linorytu.
Dzień dialogu pomiędzy historią a współczesnością zorganizowany został w ramach projektu pt. "Promocja ziemi raciborsko-rybnickiej" i współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. A jego pomysłodawcami i realizatorami są Piotr Dominiak, Leszek Szczasny, Dawid Wacławczyk i Zbigniew Wieczorek, czyli niezależni działacze kulturalni.
JaGA
fot. Jaga, Sebastian Krupa
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany