Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja31 maja 201309:35

Raciborzanie przyjrzeli się kształceniu w Portugalii

Raciborzanie przyjrzeli się kształceniu w Portugalii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

5 euro za każdy dzień obecności na lekcjach, 5 sztuk bydła w prezencie po ukończeniu szkoły - tak uczniów do nauki mobilizują Portugalczycy! Raciborscy rzemieślnicy i przedsiębiorcy poznali zasady kształcenia zawodowego w Portugalii.

Dzięki projektowi Leonardo da Vinci „Dobre przygotowanie praktyczne – przepustką do rynku pracy” napisanemu przez Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu - dwudziestoosobowa grupa raciborskich przedsiębiorców, rzemieślników, a także przedstawicieli instytucji, na zaproszenie Intercultural Mobility Friends z Bragi - odwiedziła w Portugalii miejsca związane z praktycznym kształceniem zawodowym: Zawodową Szkołę Rolniczą w Ponte de Lima, Szkołę Zawodową Profitecla w Barcelos, Uniwersytet IPCA w Bradze, szkołę średnią w Barcelos, Ideia Atlantico - Inkubator Przedsiębiorczości w Bradze, Izbę Przemysłowo-Handlową w Porto, a także zakład stolarski w Barcelos, zakład produkcji ceramiki TULIPA w Barcelos, Centrum Szkolenia Zawodowego dla branży budowlanej w Porto oraz Urząd Pracy w Barcelos.

- Tego typu doświadczenia zawsze są bardzo cenne, bo pozwalają na porównanie obu systemów i wyciągnięcia tego co najciekawsze i warte próby zastosowania na naszym rynku - mówi Maria Smyczek, dyrektor biura Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu.

Mariannę Otlik, przedsiębiorcę branży elektromechanicznej z Raciborza zdumiał system motywowania uczniów do chodzenia do szkoły. - Uczniowie szkoły zawodowej Profitecla w Barcelos otrzymują 5 euro za każdy nieopuszczony dzień w szkole. Pieniędzy nie dostają jeśli opuszczą choćby jedną lekcję! U nas nie ma znaczenia czy chodzi do szkoły i na praktyki - tak czy siak, pieniądze dostaje - podkreśla Marianna Otlik. - Podobnie jak u nas, uczniowie szkoły zawodowej odbywają praktyki u przedsiębiorców, ale tam robią wszystko żeby się wykazać, pokazać od jak najlepszej strony w nadziei na zatrudnienie po skończeniu szkoły. A u nas? Bywa, że o mobilizację ciężko, i do chodzenia do szkoły, i do pracy - dodaje.

Wizyta zaowocowała w wymianę doświadczeń i nawiązaniem współpracy z odwiedzanymi instytucjami. Niewykluczone, że uda się zorganizować wymianę młodzieży - szkoła zawodowa Profitecla w Barcelos zadeklarowała chęć nawiązania kontaktu z raciborskimi placówkami, możliwe, że uczniom na własne oczy uda się podpatrzeć jak szkolnictwo zawodowe działa u Portugalczyków.
Kolejny pomysł na motywowanie swoich uczniów do nauki i wytężonej pracy, grupa uczestników projektu z Raciborza poznała w Ponte de Lima i tamtejszej zawodowej szkole rolnicznej. - Każdy uczeń po zakończeniu szkoły dostaje w prezencie pięć sztuk bydła, konkretnie - byków. Robią co mogą, żeby zwierzęta ważyły jak najwięcej, bo im cięższe - tym drożej uda się sprzedać - śmieje się Marianna Otlik.

Raciborzanie odwiedzili Portugalię w ramach programu "Uczenie się przez całe życie” sfinansowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji i doskonalenia zawodowego).

Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.