Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 maja 202009:41

Zakończył się pierwszy etap remontu zamku w Tworkowie [FOTO]

Zakończył się pierwszy etap remontu zamku w Tworkowie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzyżanowice:

Gmina, obecny właściciel neorenesansowego obiektu, powstrzymała jego degradację oraz przygotowała atrakcję dla turystów. Epidemia opóźnia, niestety, oficjalne otwarcie. 

Krzyżanowicki samorząd uzyskał dofinansowanie prac w ramach projektu „Szylerzowice i Krzyżanowice – miejsca odpoczynku i aktywności" Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020. Ogólna wartość to ponad 841 tys. euro, dofinansowanie dla gminy Krzyżanowice 715,1 tys. euro.

Całkowita odbudowa zamku to wydatek rzędu kilkunastu milionów złotych. W zakończonym właśnie etapie samorząd zdecydował się na prace zabezpieczające i konserwatorskie, które po pierwsze miały za zadanie powstrzymać degradację zabytku, po drugie otworzyć drogę do sukcesywnej odbudowy, zaplanowanej na wiele lat, w zależności od możliwości finansowych. Na początek, na potrzeby centrum obsługi ruchu turystycznego, przystosowano dawną wozownię, a na szczycie wieży powstała platforma widokowa. - Pozostały nam jeszcze prace, które wykonamy z własnych środków, już poza unijnym projektem. Chodzi o dodatkowy zakres w wozowni, gdzie chcemy wprowadzić przeszklenia, zadaszenie sąsiedniego zaplecza oraz toalety - mówi wójt Grzegorz Utracki. Trwają prace projektowe. - W zamku jest monitoring, który ma zapobiec dewastacjom - ostrzega wójt. 

Na teren założenia zamkowego można już wejść i spacerować wśród ruin zamku. Na wejście na wieżę trzeba jeszcze poczekać. - Epidemia pokrzyżowała nam plany. Mieliśmy przygotowany rajd. Teraz musimy czekać na luzowanie obostrzeń. Być może w czerwcu, przy spełnieniu wymogów sanitarnych, uda się tu zorganizować koncert i udostępnić wieżę - słyszymy w urzędzie gminy.

Zamek w Tworkowie, stojący w miejscu średniowiecznej twierdzy granicznej, usytuowany na lekkim wzniesieniu, otoczony parkiem, a niegdyś fosą, zachował w swojej architekturze nieliczne wątki gotyckie. W XVI wieku został przebudowany w stylu renesansowym. Należał m.in. do rodzin Wyskota i Eichendorff. Znany niemiecki romantyk rodem z Łubowic, Joseph von Eichendorff, często więc odwiedzał z rodzeństwem wuja w Tworkowie. Na młodych Eichendorffach zamek robił jednak nienajlepsze wrażenie. Siostra Luiza tak pisała w sierpniu 1836 r. do Josepha: „Od 2 lipca wszyscy tu mieszkamy jak w starym zamku rycerskim; gdy na dworze brzydka pogoda, naszym miejscem pobytu jest ta duża sala, gdzie wiszą wiekowe obrazy olejne. Podczas burzy i wichury jest strasznie w tym starym gnieździe sowy. Wtenczas wiatr wieje i jęczy, jakby nadszedł koniec świata”. 

W 1841 r. zamek odkupiła rodzina Saurma-Jeltsch. W 1872 r. nowi właściciele podjęli decyzję o jego przebudowie. Zlecenie otrzymał dobrze zapowiadający się wówczas architekt Karl Heidenreich, uczeń słynnego berlińskiego architekta Karla Lüdeckiego, pioniera neorenesansu, zwanego też wirtuozem neogotyku. Przebudowana siedziba stała się tematem twórczości Ludwika Bielaczka, robotnika rolnego z Tworkowa, który po II wojnie światowej opublikował szereg pozycji pamiętnikarskich. Na łamach „Ze studni zapomnienia” (1957) nazywa budowlę „trójskrzydłowym kolosem, istną twierdzą”, dodając, że administratorzy majątku tworkowskiego jej nie cierpieli, nazywając ją starą skrzynią („der alte Kasten”). Pisał: „Zamek posiadał trzy kondygnacje, wysoką wieżę zegarową i liczne inne wieżyczki, altanę, balkoniki, kolumnadę, a nad nią oszkloną galerię z barwnymi witrażami”. 

W nocy z 8 na 9 stycznia 1931 r. w zamku z niewiadomych do dziś przyczyn wybuchł pożar. Ogień błyskawicznie objął dach i wkrótce płonął już prawie cały obiekt, łącznie z wieżą zegarową. Stanowiło to dla wszystkich nie wyjaśnioną zagadkę, bowiem fasada zamku miała prawie 120 metrów długości, a z rozprzestrzeniającym się pożarem walczyło 25 sikawek i dwie motopompy z Raciborza i Opawy. Łuna widoczna była ponoć w promieniu 60 kilometrów. Towarzystwo ubezpieczeniowe z początku odmówiło wypłacenia odszkodowania rodzinie Saurma-Jeltsch, twierdząc, że „poprawiono pracę pożaru”, czyli celowo zniszczono zachowane od ognia partie obiektu. 

Po pożarze zamek nigdy nie został już odbudowany. Dach nakryto tanią konstrukcją. W 2004 r. przeszedł na własność gminy Krzyżanowice. W 2016 r. otrzymała ona 50 tys. zł dotacji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach na zabezpieczenie ruin. Celem prac była stabilizacja stanu technicznego bez zmiany wyglądu historycznego poprzez: usunięcie gruzu i samosiejek, uzupełnienie murów i sklepień, wykonanie izolacji i posadzek, a także wzmocnienie ścian szczytowych. 

W 2017 roku przyszedł czas na początek odbudowy. Gminie, w ramach wspólnego projektu z czeskimi Szylerzowicami, udało się pozyskać dotację unijną. Rewitalizacja - poza wieżą i wozownią - objęła również wzmocnienie oraz zabezpieczenie części ruin, które przetrwały do naszych czasów, zwłaszcza w zakresie ich wzmocnienia oraz zabezpieczenia zarówno przed dalszym niszczeniem, jak i w celu bezpiecznego udostępnienia ich zwiedzającym. Projekt przygotował pochodzący z Tworkowa, znany architekt prof. Jerzy Witeczek. Warto dodać, że wcześniej gminie udało się zrewitalizować zamkowy park. 

Co zrobiono: 

WOZOWNIA - zakres prac polega m.in. na wykonaniu zadaszenia z płyty żelbetowej monolitycznej opartej na żelbetowych belkach spoczywających na słupach. Pod słupami zaprojektowano stopy fundamentowe żelbetowe, monolityczne. Pozwoliło to na uzyskanie dwupoziomowego otwartego pomieszczenia, które można będzie wykorzystać na cele np. kulturalne lub edukacyjne itp. Zastosowanie stropu wzmocniło także istniejący układ konstrukcyjny i nie zaszkodzi ewentualnej odbudowie. 

WIEŻA - w części dotyczącej wieży zegarowej projekt udostępnienia zakładał wykonanie wszystkich prac zabezpieczających i konserwatorskich, w tym m. in.: odgruzowanie, usunięcie roślinności, wykonanie częściowych wyburzeń w celu stabilnego związania uzupełnianych partii murów z istniejącymi fragmentami, uzupełnienie brakujących fragmentów murów i sklepień oraz lica murów, odtworzenie górnych partii murów, zabezpieczenia powierzchni poziomych zaprawą wodoodporną oraz przeprowadzenie następujących prac budowlanych: 
- wykonanie schodów i podestów stalowych z blachy żeberkowej wraz balustradami; 
- wykonanie wieńca stalowego; 
- wykonanie schodów żelbetowych; 
- wykonanie stropu pośredniego z płyty żelbetowej; 
- uzupełnienie murów i sklepień oraz stropu; 
- wykonanie zadaszenia z płyty żelbetowej monolitycznej opartej na belkach żelbetowych;

Autor: fot. Jan Ptak, Nasz Tworków, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności4 maja 202421:23

Tragiczny wypadek w rejonie Bohumina [WIDEO]

Tragiczny wypadek w rejonie Bohumina [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jedna osoba zginęła dziś, 04.05., na autostradzie D1 w Czechach, tuż przed granicą z Polską w rejonie Bohumina. Do zdarzenia doszło około godz. 8.35. Objazdy skierowano na DK 78 przez Chałupki i Zabełków. Spowodowało to ogromne korki.

red., fot. HZS Moravskoslezského kraje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 maja 202413:32

Cyprzanowska OSP świętuje 140-lecie. Na urodziny dostała nowy wóz bojowy

Cyprzanowska OSP świętuje 140-lecie. Na urodziny dostała nowy wóz bojowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W 2015 r. strażacy z Cyprzanowa świętowali 110-lecie, a dziś, po dziewięciu latach, 140-lecie. Stało się tak dzięki odkryciu dh. Brunona Stojera. Dotarł do dokumentu przesuwającego pierwszą wzmiankę o strażakach we wsi na 1884 r.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Sport4 maja 202423:33

Unia wróciła na Srebrną. Derbowa potyczka trzymała w napięciu [FOTO]

Unia wróciła na Srebrną. Derbowa potyczka trzymała w napięciu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

Sporo kibiców mogło dziś, 04.05., podziwiać w akcji ekipy Unii Racibórz i LKS Krzyżanowice na odnowionym obiekcie przy ulicy Srebrnej. Raciborzanie rozegrali na tym obiekcie pierwszy mecz po prawie 960 dniach rozbratu z własnym boiskiem.

(greh)
Reklama
Aktualności5 maja 202409:46

Stuprocentowy awans do Mistrzostw Polski

Stuprocentowy awans do Mistrzostw Polski - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Sport4 maja 202409:33

Piłkarska majówka w Bojanowie [FOTO]

Piłkarska majówka w Bojanowie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Nina Perek
Sport5 maja 202419:19

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Weekend nie poskąpił piłkarskich emocji. Postarali się o nie piłkarze od III ligi do C klasy Podokręgu Racibórz. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.