Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 maja 201912:58

Śluza do rozbiórki, ścieżki do dyskusji. Kto wjedzie na teren zbiornika Racibórz?

Śluza do rozbiórki, ścieżki do dyskusji. Kto wjedzie na teren zbiornika Racibórz?  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Temat turystycznego wykorzystania zbiornika Racibórz poruszono podczas piątkowego spotkania inwestora z dziennikarzami. 26 km wałów, naturalne rozlewiska Odry, wpisany do sieci Natura 2000 Las Tworkowski, malowniczo meandrująca rzeka na wysokości Ligoty Tworkowskiej - czy to wszystko będzie można oglądać po oddaniu zbiornika do użytku w styczniu przyszłego roku?

- Na teren zbiornika prowadzić będzie dziesięć wjazdów. Będzie też instrukcja korzystania - zapewniono podczas spotkania (więcej o nim [tutaj]). Zbiornik to obiekt hydrotechniczny. Będzie tu wiele stale nadzorowanych urządzeń (polecamy ściągnąć pdf z mapą poniżej). Centrum zarządzania znajduje się przy ul. Nieboczowskiej w Raciborzu-Brzeziu.

Podstawowe obiekty zbiornika Racibórz - [tutaj] mapka do pobrania

Jako że zbiornik wypełni się tylko na czas powodzi, teren czaszy będzie stale użytkowany przez rolników jak również kopalnie żwiru. Na czas wezbrań zostanie przeprowadzona ewakuacja. 

Bez problemów będą się tu mogli poruszać piechurzy, rowerzyści i wędkarze. Otwarty pozostaje temat wykorzystania 26 km korony wałów na ścieżkę rowerową. Rozmowy trwają od lat, ale nie zapadły żadne decyzje. - To melodia przyszłości - dało się słyszeć na spotkaniu z mediami. Przyszłość wypełni pięć lat tzw. trwałości projektu dofinansowanego przez UE i Bank Światowy. Nie ma jednak przeciwskazań do wytyczenia ścieżki. - Będziemy rozmawiać dalej - zapewniono. Rowerzystom pozostają więc trakty wokół zapór i drogi wewnątrz. 

Nie uda się zachować śluzy za Rafako, przez którą można dostać się na ścieżkę wzdłuż Ulgi w Raciborzu. Jako obiekt hydrotechniczny nie spełnia już żadnej funkcji, a w razie zachowania trzeba go utrzymać, a nie chcą tego wziąć na siebie zarówno miasto jak i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Jest za to pomysł budowy kładki rowerowo-pieszej. Wody Polskie stoją na stanowisku, że skoro to pomysł magistratu, to stamtąd również powinny popłynąć pieniądze na obiekt. 

Na zdjęciach w galerii centrum dozoru zbiornika przy ul. Nieboczowskiej oraz obecny stan śluzy za Rafako.

(waw)

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.