Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 lipca 202410:14

Co zrobić z poszkodowanymi dzikimi zwierzętami w Raciborzu? Miasto współpracuje z Pogotowiem Leśnym, ale czy to wystarczy?

Co zrobić z poszkodowanymi dzikimi zwierzętami w Raciborzu? Miasto współpracuje z Pogotowiem Leśnym, ale czy to wystarczy? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Reklama
Racibórz:

Racibórz, jak wiele miast, boryka się z problemem pomocy dzikim zwierzętom poszkodowanym w wypadkach. Radny Michał Fita złożył zapytanie dotyczące działań miasta w tej kwestii, wskazując na Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Raciborzu jako potencjalnego partnera. Miasto jednak kontynuuje współpracę z Pogotowiem Leśnym w Mikołowie, co budzi pewne kontrowersje.

Odpowiedź wiceprezydenta Michała Kuligi

W odpowiedzi na zapytanie, wiceprezydent Michał Kuliga poinformował, że Miasto Racibórz podpisało umowę z panem Jackiem Wąsińskim, prowadzącym "Leśne Pogotowie" w Mikołowie. Umowa obejmuje transport oraz przyjmowanie do ośrodka zwierząt dziko żyjących, z wyłączeniem egzotycznych, udomowionych (nie dotyczy trzody chlewnej, koni i krów) oraz inwazyjnych gatunków, które są transportowane do azyli poza województwem śląskim.

Propozycja współpracy z ORDZ w Raciborzu

Miasto rozważało nawiązanie współpracy z Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Zwierząt (ORDZ) w Raciborzu, prowadzonym przez Annę Banaszek-Wycisk. ORDZ oferuje pomoc głównie dla ptaków, nietoperzy, jeży i zajęcy, ale nie zapewnia opieki dla większych zwierząt, takich jak sarny, jelenie, bobry, borsuki i lisy. Z tego powodu ORDZ nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb miasta w zakresie pomocy dzikim zwierzętom.

Problemy z dostępnością weterynarzy

Miasto ma również trudności ze znalezieniem weterynarzy gotowych do udzielenia natychmiastowej pomocy dzikim zwierzętom, szczególnie w nocy. W przypadku braku odpowiedniej placówki na terenie gminy, miasto jest zmuszone polegać na osobach, które znalazły poszkodowane zwierzęta i są w stanie zaopiekować się nimi do czasu przybycia Pogotowia Leśnego.

Możliwość nawiązania współpracy z RORDZ

Miasto jest otwarte na współpracę z ORDZ, pod warunkiem zaoferowania przez ten ośrodek kompleksowej usługi lub znalezienia dodatkowego podmiotu, który uzupełniłby ofertę ORDZ. Obecnie oferta ORDZ pokrywa się z usługami świadczonymi przez Pogotowie Leśne, a miasto nie dysponuje dodatkowymi środkami na zawarcie kolejnej umowy o tym samym zakresie usług.

Analizy trwają 

Racibórz kontynuuje współpracę z Pogotowiem Leśnym w Mikołowie, które zapewnia kompleksową pomoc dla dzikich zwierząt w gminie. Miasto analizuje możliwość rozszerzenia współpracy z lokalnym ORDZ, aby w przyszłości lepiej zaspokoić potrzeby w zakresie opieki nad poszkodowanymi zwierzętami. Decyzje te będą zależne od możliwości finansowych oraz zdolności ośrodków do świadczenia niezbędnych usług.

Ważne dla mieszkańców

W przypadku znalezienia poszkodowanego dzikiego zwierzęcia należy kontaktować się z Pogotowiem Leśnym w Mikołowie, które zapewnia transport i opiekę nad zwierzętami. Mieszkańcy mogą również zgłaszać potrzebę interwencji lokalnym służbom, które współpracują z Pogotowiem Leśnym i lokalnymi weterynarzami.

Źródła:

Interpelacja radnego M. Fity

Odpowiedź wiceprezydenta M. Kuligi

Autor: opr. w, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

Gość (IP: *.*.*.74) 8 lipca 202407:55
Czy pani Anna Banaszek Wycisk to ta sama osoba, która startowała z list KWW Michała Firmy dla Raciborza, czy to tylko zbieżność nazwisk?
Gość (IP: *.*.*.43) 9 lipca 202400:18
Tak, dokładnie ta sama. I jeszcze nigdy za to grosza nie wzięła, nigdy nie odmówiła pomocy i co wiecej, to nie ona się zgłosiła tylko do niej się zgłoszono. Miasto bezumownie wysyłało zwierzęta i zwyczajnie zabrakło środków finansowych na charytatywna pomoc w czasie gdy umowa z innym ośrodkiem jest w mocy. Problem w tym że w weekend, święta czy późnym wieczorem nie ma kto tych zwierząt przyjąć. Tu w ogóle nie chodzi o pieniądze.
Gość (IP: *.*.*.130) 8 lipca 202413:53
Dwaj pajace
Gość (IP: *.*.*.162) 9 lipca 202410:38
Zajmijcie się budową mieszkań dla Raciborzan zarabiajacych najniższą krajową!!!!!a nie zwierzętami.Nie kazdego stać na zakup mieszkania za kosmiczną kwotę!!!!??
Gość (IP: *.*.*.149) 9 lipca 202411:14
Taniej jest kupić używany autobus i urządzić w nim mieszkanie. Nie ma żadnych opłat, a dodatkowo swoim "domem" można się poruszać (jechać na zagraniczne wczasy).

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności12 lipca 202413:32

Nie zastosowała się do sygnalizacji i spowodowała kolizję

Nie zastosowała się do sygnalizacji i spowodowała kolizję - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Omiń wypadek - Racibórz i okolice
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202409:37

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Aktualności12 lipca 202411:01

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej?

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Kuźnia Raciborska:

Rok temu politycy Zjednoczonej Prawicy odwiedzili Kuźnię Raciborską, obiecując znaczące wsparcie finansowe dla powiatu raciborskiego w wysokości miliarda złotych oraz budowę mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) przy ulicy Bema. Program miał na celu budowę sześciu czterokondygnacyjnych bloków z 120 mieszkaniami, które miały być oddane do użytku w nowoczesnej, pasywnej technologii.

opr. waw
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO]

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202420:55

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO]

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

LKS Bojanów zaprosił 13 i 14 lipca na dwudniowy festyn sportowy, w ramach którego w sobotę zorganizowano mecz „szóstek” oldbojów oraz turniej drużyn młodzieżowych. Na niedzielę zaplanowany jest międzynarodowy mecz pomiędzy LKS Bojanów a TJ Spartak Chuchelna.

TH, fot. TH, Nina Perek
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.