Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 lipca 202410:33

W Muzeum wspomniano śp. Pawła Newerlę

W Muzeum wspomniano śp. Pawła Newerlę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Pomieszczenie w gmachu przy ul. Chopina ledwie pomieściło uczestników spotkania, zorganizowanego z inspiracji Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Przyszła rodzina p. Pawła, w tym córka świętująca, 05.07., swoje urodziny. Padła propozycja, by upamiętnić jego pamięć w krajobrazie Raciborza.

W grę wchodzi skwer, ulica, może ławeczka przy Muzeum, na której umieszczono by rzeźbę przedstawiającego śp. Pawła Newerlę, prawnika, historyka-entuzjasty, autora licznych publikacji nt. dziejów ziemi raciborskiej oraz Śląska. Temat na sierpniowej sesji obiecał poruszyć Piotr Klima, który obejmie mandat radnego miejskiego.

Paweł Newerla zmarł w styczniu tego roku, pozostawiając po sobie ciepłe wspomnienie, ciesząc się szacunkiem tych, którzy go znali. Zapis wypowiedzi poniżej.

Paweł Newerla (1932-2024)

Urodził się w Pietrowicach Wielkich jako syn Johanna i Rozalii zd. Herud. Ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Mieszkał w Raciborzu, był radcą prawnym w Rolniczych Spółdzielniach Produkcyjnych w gminie Pietrowice Wielkie. Był dyrektorem oddziałów Narodowego Banku Polskiego, w tym w Raciborzu. Aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym miasta i powiatu raciborskiego. Jest autorem licznych książek i szkiców, m.in. „Opowieści o dawnym Raciborzu" oraz „Ratibor einst und jetz”. Jest współautorem takich pozycji jak: „Zarys historii Krzanowic", „Dzieje Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu", „Szkoła na Ostrogu", „Zamki i pałace dorzecza górnej Odry", „Dzieje Raciborza i jego dzielnic”, „Raciborzanie tysiąclecia. Słownik biograficzny". Jedno z ostatnich jego dzieł to monografia rodzinnych Pietrowic Wielkich. Wydał także kilka pozycji okolicznościowych: „725 lat parafii Pietrowice Wielkie", „Rozwój poczty od 1922 r. na ziemi raciborskiej i rybnicko -wodzisławskiej", „Kościół św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich", „Sąd Rejonowy w Raciborzu 1826-2006", „Raciborski przewodnik genealogiczny - Historia Urzędu Stanu Cywilnego w Raciborzu", „Pawłów - Pawlau". Jest twórcą tekstów do kilku wydawnictw albumowych m.in. „Racibórz czarną kreską" - Wiesława Grąziowskiego, " „Ziemia Raciborska w fotografii Bolesława Stachowa", „Dawne Rudy", „Poeta Ziemi Naszej", „Powiat raciborski wczoraj i dziś", „Architektura sakralna Raciborza", „Racibórz - cztery pory roku", „Joseph von Eichendorff na karcie pocztowej". Jest autorem ponad 100 artykułów opublikowanych w czasopismach i periodykach pisanych w trzech językach. Byliśmy często w kontakcie mailowym. Wysyłałem mu artykuliki drukowane w „Wieściach od św. Wita”. Gdy pisałem o petrowskich piekorzach to napisał uwagę: „ …Sprawy piekarnictwa są mi trochę znane, bo jako mały chłopak chodziłem po sąsiedzku do Mutkego do piekarni i tam pomagałem"; szczególnie lubiłem dzielić placek ciasta na mniejsze kawałki (na bułki itp.) taką specjalną prasą, która dzieliła to ciasto. Dostawałem nawet "wynagrodzenie" za moją pracę: ganc świeżu biełku a czasami nawet moltasza (od "Mohntasche" - ciasto nafilowane makiem). Choć tak mówiło się też na ciasto napełnione marmoladą…”. W 2004 roku wydano drukiem śpiewnik pieśni ludowych naszej gminy. W jednej z piosenek występuje ród Kolorzów : Orał sem taciczku, ale mało. Orał sem taciczku ale mało. Bo se mi kołeczko połumało. Bo se mi kołeczko połumało.

Kej ci se połumało dej ho sprawić. Dej też Kolorzowi co zarobić. Nie dej Kolorzowi, dej Kolorce. Bo Kolorz przepije na gorzołce. Podczas prezentacji tego śpiewnika na akademii w szkole, pan Paweł też był obecny. Bardzo mu się podobała pieśniczka z przydomkiem jego rodu. Nazwał ją hymnem pochwalnym rodu Kolorz. Dziadek Pawła, Anton Newerla (1848-1902) był mistrzem kołodziejem, czyli kolorzem (Stellmachermeister). Stąd też przydomek tej rodziny. Pana Pawła często można było spotkać w Pietrowicach , zwłaszcza przy kościółku św. Krzyża, (mieszka tu jego brat i rodzina jego zmarłej siostry).

zredagował Bruno Stojer

 

 

 

 

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności20 lipca 202416:17

Na kąpielisku w Olzie utonął 18-latek

Na kąpielisku w Olzie utonął 18-latek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red./KPP Wodzisław Śl.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 lipca 202420:15

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice rozpoczął dwudniowy festyn zorganizowany przez LKS Tworków. Do walki o puchar stanęło osiem drużyn. Najlepsza okazała się ekipa GM-Instal.

Th
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.