Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 lipca 202420:34

750-lecie Raszczyc – wielkie święto na granicy z Raciborzem

750-lecie Raszczyc – wielkie święto na granicy z Raciborzem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W tym roku Raszczyce gm. Lyski, malownicza wieś położona na granicy z Raciborzem, obchodziła swoje 750-lecie. Jubileusz ten był okazją do trzydniowego świętowania, które przyciągnęło mieszkańców i gości z okolicznych miejscowości. Rozpoczęte w piątek, 5 lipca, obchody były pełne atrakcji, koncertów, występów i uroczystości religijnych.

Piątek: dyskoteka pod namiotem

Pierwszy dzień obchodów rozpoczął się wieczorem od dyskoteki pod namiotem. Gwiazdą wieczoru był Skolim, który przyciągnął tłumy miłośników muzyki tanecznej. Energia i entuzjazm uczestników zapewniły wspaniałą atmosferę, która trwała do późnych godzin nocnych.

Sobota: śląski klimat

Drugi dzień obchodów upłynął w śląskim klimacie. Imprezę poprowadzili znani i lubiani prowadzący – Inga Papkala oraz Krzysztof Wierzchowski. W programie artystycznym wystąpili muzycy z orkiestry Blaskapelle Świbie, którzy swoim występem przypomnieli tradycje muzyczne regionu. Następnie na scenie pojawił się Mirek Szołtysek, gwiazda śląskiej sceny rozrywkowej, oraz formacja MarsaAlam, specjalizująca się w szlagierach. Wieczór zakończył koncert Toby'ego z Monachium, który rozgrzał publiczność swoimi energetycznymi występami.

Niedziela: uroczysta Msza i festyn rodzinny

Trzeci i zarazem ostatni dzień obchodów rozpoczął się o godzinie 13:00 uroczystą Mszą świętą koncelebrowaną, sprawowaną pod przewodnictwem metropolity górnośląskiego, arcybiskupa Adriana Galbasa. Po duchowej części uroczystości, ulicami Raszczyc przeszedł barwny korowód, który dotarł na boisko, gdzie o godzinie 14:30 rozpoczął się festyn rodzinny.

W programie znalazły się występy dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej w Raszczycach, a także pokaz orkiestry i mażoretek, które swoimi choreografiami zachwyciły zgromadzoną publiczność. Po nich na scenie pojawił się Mariusz Kalaga, znany i lubiany wokalista muzyki pop i country, który swoimi piosenkami wprawił publiczność w doskonały nastrój. Gwiazdą wieczoru był włoski artysta Francesco Napoli, który porwał zgromadzonych swoimi przebojami.

Historia Raszczyc

Raszczyce to wieś o bogatej historii, która sięga XIII wieku. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1274 roku. Przez wieki wieś rozwijała się, przechodząc przez różne etapy historyczne i administracyjne.

Początkowo Raszczyce należały do Księstwa Raciborskiego, a następnie stały się częścią Monarchii Habsburgów. W XIX wieku, po wojnach śląskich, miejscowość znalazła się w granicach Prus, by po I wojnie światowej wrócić do odrodzonej Polski. W okresie międzywojennym Raszczyce były miejscem dynamicznego rozwoju, co zaowocowało rozbudową infrastruktury i wzrostem liczby mieszkańców.

Dzisiaj

Współczesne Raszczyce to prężnie rozwijająca się wieś, która kultywuje swoje tradycje i historię. Obchody 750-lecia były doskonałą okazją do integracji mieszkańców, przypomnienia bogatej przeszłości miejscowości oraz promowania jej wśród gości. Trzydniowe święto, pełne atrakcji, zabawy i wzruszeń, na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Jubileuszowe obchody pokazały, jak ważna jest lokalna wspólnota i jak wielką rolę w jej życiu odgrywają wspólne tradycje i historia. Dzięki takim wydarzeniom mieszkańcy Raszczyc mogą być dumni ze swojego dziedzictwa i z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Autor: Jan Ptak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 lipca 202413:03

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Aktualności18 lipca 202413:26

Coraz mniej czasu na decyzję: czy ZUS czy ZUS i OFE. Termin tylko do końca lipca

Coraz mniej czasu na decyzję: czy ZUS czy ZUS i OFE. Termin tylko do końca lipca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.