Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności31 marca 201917:29

Górnośląskie kroszonki 2019. Nagrody dla mieszkanek naszego powiatu

Górnośląskie kroszonki 2019. Nagrody dla mieszkanek naszego powiatu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Za nami już 30., jubileuszowa, edycja konkursu na najpiękniejsze kroszonki w województwie śląskim, organizowanego corocznie przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Laureatów poznaliśmy 30 marca podczas uroczystego ogłoszenia wyników w Sali im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Wyróżniono pracę mieszkanek naszego powiatu. 

Zgłoszenia do konkursu przyjmowano od 15 do 18 marca 2019 roku. W tegorocznej edycji łącznie wzięło udział 43 uczestników, w tym 7 debiutantów – łącznie zgłosili 53 zestawy prac. A jury oceniło 253 zdobione jajka wielkanocne. Jak co roku wybór najlepszych nie był łatwym zadaniem ze względu na liczbę zgłaszanych prac, która z roku na rok rośnie – często jeden uczestnik zgłasza kilka zestawów kroszonek w więcej niż jednej kategorii.

W kategorii zdobienia techniką rytowniczą przyznano 6 nagród i 3 wyróżnienia (w tym jedno za debiut). Laureatami dwóch równorzędnych I nagród w tej kategorii zostali Klaudia Swoboda i Szymon Dylus, dwie równorzędne II nagrody trafiły do Barbary Gonski z Strzybnika w gminie Rudnik w pow. raciborskim i Leszka Jęczmyka, natomiast dwie równorzędne III nagrody dostali Katarzyna Gembalczyk i Małgorzata Drożdż z Górek Śląskich w gminie Nędza. Wyróżnienia otrzymali: Regina Morcinek i Katarzyna Smółka, a wyróżnieniem za debiut doceniono Macieja Kłossowskiego. - Konkursowe prace metodą rytowniczą cechują się niezwykłą dokładnością, precyzją. Docenianie są szczególnie drobne wzory = mówi Barbara Gonska.

Oceny i wyboru najlepszych ze zgłoszonych prac dokonało jury w składzie: Joachim Orłowski – praktykujący kroszonkarz, Elżbieta Oficjalska – kierownik Działu Kultury Materialnej i Folkloru Muzeum Wsi Opolskiej, Robert Garstka – kulturoznawca (specjalista ds. etnologii, Regionalny Instytut Kultury w Katowicach), Anna Grabińska-Szczęśniak – etnograf (kierownik Działu Etnografii, Muzeum Górnośląskie), Urszula Mikoś – historyczka sztuki (Muzeum Górnośląskie). Prace oceniano w czterech kategoriach (według metod zdobienia): techniką rytowniczą (drapane), techniką batikową (pisane woskiem), innymi tradycyjnymi technikami (np. oklejane) i nowatorskimi technikami zdobienia. Głównymi kryteriami oceny prac były walory artystyczne i estetyczne oraz – w pierwszych trzech kategoriach – zachowanie tradycyjnych technik i wzorów zdobienia.

Podsumowaniem konkursu jest wystawa, na której można zobaczyć zwycięskie prace z tegorocznej edycji konkursu, a także, z okazji jubileuszu, 30 najciekawszych z poprzednich edycji. Jubileuszowym uhonorowaniem kroszonkarzy, którzy wzięli udział w konkursie na przestrzeni jego wszystkich edycji, jest publikacja towarzysząca „XXX konkurs Górnośląskie kroszonki 2019” ze zdjęciami najbardziej interesujących prac z poprzednich edycji konkursu oraz opisem technik wykonania (jest tam praca B. Gonski z 2016 r.). Wydawnictwo to nie tylko kompendium wiedzy o konkursie i tym wyjątkowym rzemiośle, ale jednocześnie zaskakujący formą gadżet, który z pewnością idealnie będzie prezentował się podczas zbliżającego się wielkanocnego czasu. Tym bardziej polecamy jako podpowiedź oryginalnego prezentu „na zajączka”. Publikację można nabyć w cenie 22 zł w kasach Muzeum Górnośląskiego przy pl. J. III Sobieskiego 2 i ul. W. Korfantego 34 oraz online.

Wystawa

czas trwania: 30 marca–28 kwietnia 2019
miejsce: ul. W. Korfantego 34
kurator: Anna Grabińska–Szczęśniak
„Górnośląskie kroszonki 2019” to kōncek Ślōnskiego szwōngu – festiwalu śląskiej kultury

Autor: Muzeum Górnośląskie Bytom, fot. fot. Barbara Gonska, Anita Pendziałek , redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności18 maja 202412:16

III Dni Dulcissimiańskie. Mistyczka z Raciborza Brzezia bliższa wiernym

III Dni Dulcissimiańskie. Mistyczka z Raciborza Brzezia bliższa wiernym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wydarzenie rozpisano na trzy dni, 17-19 maja. Przygotowano wykłady, panel dyskusyjny, wspólne Eucharystie i uwielbienie, ale nie zabraknie też poczęstunków i pikniku rodzinnego. – Serdecznie zapraszam do wspólnego poznawania tej niezwykłej postaci – mówi s. Małgorzata Cur ze zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Dni na żywo relacjonuje EWTN.

red.
Reklama
Aktualności19 maja 202409:17

Przy baszcie wspomniano tragedię kobiet oskarżonych o czary

Przy baszcie wspomniano tragedię kobiet oskarżonych o czary - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
fot. Marek Krakowski/Muzeum w Raciborzu
Reklama
Reklama
Aktualności18 maja 202421:18

Huk, muzyka baśniowych światów i archeolożka Egipcjanka. Noc w raciborskim Muzeum

Huk, muzyka baśniowych światów i archeolożka Egipcjanka. Noc w raciborskim Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Placówka z ul. Chopina i Gimnazjalnej przygotowała dziś, 18.05., sporo atrakcju, a jej progi przekroczył tłum zwiedzających. Bracia kurkowi tradycyjnie zaczęli od trzech armatnich wystrzałów.

(waw)
Reklama
Aktualności17 maja 202410:02

Trwają działania PRĘDKOŚĆ

Trwają działania PRĘDKOŚĆ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
KPP Racibórz
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.