Nasz Racibórz - Raciborski Portal Informacyjny i bezpłatny tygodnik drukowany. Wiadomości z Raciborza, aktualności, telewizja regionalna, ogłoszenia, baza firm, kultura, sport, biznes, zdrowie, noworodki i nieruchomości.
Zaloguj się | Zarejestruj się
Dzisiaj jest: sobota, 25 maja 2019 r.Imieniny: Borysa, Magdy i Marii-Magdaleny
Historia
Region:
Styl życia » Historia » 05 lipca 2018, godz. 10:33 » Paweł Newerla » komentarzy: 0

Z zakamarków archiwum. Raciborskie tramwaje

Z zakamarków archiwum. Raciborskie tramwaje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Racibórz:

Z końcem XIX wieku snuto śmiałe plany budowy w Raciborzu linii tramwajowych łączących śródmieście z sąsiednimi osadami - Starą Wsią, Nowymi Zagrodami, Płonią i Bosaczem. Pisze o tym Paweł Newerla, który dotarł do zachowanych archiwaliów, ujawniając przy okazji karygodne postępowanie raciborskiego starosty. Na głównym zdjęciu pocztówka z przełomu XIX/XX pokazująca ambicje raciborzan. Jak się okazuje, tramwaj nie był wcale fantazją.

Więcej »
Styl życia » Historia » 01 lipca 2018, godz. 08:27 » Zbigniew Woźniak » komentarzy: 0

Magnat węglowy z podraciborskich Wojnowic

Magnat węglowy z podraciborskich Wojnowic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Krzanowice:

Doktor Kuh miał wiele zainteresowań naukowych, a przede wszystkim wielkie talenty do prowadzenia interesów. Swoje zamiłowanie do geologii wykorzystał tak dalece, iż w roku 1843 stał się jedynym właścicielem kopalni „Charlotte” - pisze Zbigniew Woźniak w cyklu Dawni mieszkańcy wojnowickiego pałacu (2). 

Więcej »
Styl życia » Historia » 30 czerwca 2018, godz. 10:38 » Renata i Piotr Sput » komentarzy: 0

Wojenne troski i niedostatki. W Rosji rewolucja

Wojenne troski i niedostatki. W Rosji rewolucja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Racibórz:

Historia na weekend. Wiosną 1917 r. do raciborzan zaczęły docierać informacje o rosyjskiej rewolucji i Leninie. Mieszkańcy cierpieli niedostatki. Zagrożone były dostawy piwa. Mnożyły się ofiary walk. Racibórz i ziemia raciborska w okresie wielkiej wojny 1914-1918 cz. 37. 

Więcej »
Reklama
Styl życia » Historia » 24 czerwca 2018, godz. 09:03 » dr Jan Krajczok » komentarzy: 0

Raciborskie archiwum nazistów z dwoma milionami zrabowanych książek

Raciborskie archiwum nazistów z dwoma milionami zrabowanych książek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Racibórz:

Historia na weekend. Alfreda Rosenberga (na zdj. obok klasztoru na Płoni) nazywano diabłem, który stworzył Hitlera. Bez trudu są dostępne publikacje potwierdzające taki opis. To właśnie ten człowiek jest odpowiedzialny za wprowadzanie teorii o nadludziach i o konieczności zdobywania przestrzeni życiowej dla Niemców. Alfred Rosenberg zostanie zapamiętany jako jeden z największych zbrodniarzy w historii ludzkości. Skazano go w procesie norymberskim na śmierć i karę wykonano w 1946 roku. Losy jego zbrodni są nierozerwalnie związane z Raciborzem i jego okolicami - pisze dr Jan Krajczok. 

Więcej »
Styl życia » Historia » 23 czerwca 2018, godz. 09:05 » Renata i Piotr Sput » komentarzy: 0

Złote kwesty dyrektora Emila Sattlera z teatru miejskiego w Ratibor

Złote kwesty dyrektora Emila Sattlera z teatru miejskiego w Ratibor - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Racibórz:

Historia na weekend. Aby wydobyć od obywateli ostatni zasoby złota i innych kosztowności stosowano, prócz opisanych już trików, inne sposoby, głównie różne patriotyczne przedsięwzięcia. W Raciborzu na sposób wziął się dyrektor miejskiego teatru Emil Sattler, wymyślając tzw. złote kwesty - piszą Renata i Piotr Sput w kolejnych odcinku cyklu pt. Racibórz i ziemia raciborska w okresie wielkiej wojny 1914-1918 (cz. 36).

Więcej »
Styl życia » Historia » 16 czerwca 2018, godz. 10:02 » Renata i Piotr Sput » komentarzy: 0

Racibórz i ziemia raciborska w okresie wielkiej wojny 1914-1918. Asy lotnictwa

Racibórz i ziemia raciborska w okresie wielkiej wojny 1914-1918. Asy lotnictwa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Racibórz:

- Na początku 1917 roku jednym z głównych tematów rozmów raciborzan, także doniesień prasowych, był raciborski pilot, a w zasadzie jego osiągnięcia wojenne - Fritz Otto Bernert. Był on synem nadburmistrza naszego miasta Augusta Bernerta - piszą Renata i Piotr Sputowie w 35. odcinku cyklu.

Więcej »
Styl życia » Historia » 16 czerwca 2018, godz. 09:33 » Paweł Newerla » komentarzy: 0

Rosjanie w Raciborzu. Miasto było systematycznie obracane w perzynę

Rosjanie w Raciborzu. Miasto było systematycznie obracane w perzynę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Racibórz:

Historia na weekend. - W kościele farnym Sowieci rozlali jakiś płyn łatwopalny. On jednak już wcześniej umieścił w zakrystii cenne obrazy i rzeźby z ołtarza głównego, a drogocenności oraz bezcenną gotycką monstrancję z 1495 r. zabezpieczył w kasie pancernej w pomieszczeniu o silnych metalowych drzwiach. Ponieważ żołnierzom nie udało się otworzyć kasy pancernej, przy pomocy palnika acetylenowego wycięli otwór na górze kasy - pisze Paweł Newerla w ostatniej części cyklu poświęconego Rosjanom w Raciborzu, tym razem o wydarzeniach po "wyzwoleniu". Na zdjęciu powyżej radzieccy oficerowie z kadrami raciborskiej bezpieki. Zdjęcie wykonano przy ul. Ogrodowej, przed późniejszym domem partii - siedzibą Komitetu Miejskiego PZPR (zbiory H. Sowika).

Więcej »
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2018, godz. 09:55 » Paweł Newerla » komentarzy: 0

Rosjanie w Raciborzu 4. Ewakuacja i walki o miasto

Rosjanie w Raciborzu 4. Ewakuacja i walki o miasto - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Racibórz:

- Dnia 30 marca o godz. 4.00 nad ranem w mieście zawyły syreny. Ludzie sądzili, że to koniec walk o Racibórz. Tymczasem krótko po godzinie 4.00 miastem wstrząsnęła ogromna detonacja - pisze Paweł Newerla w kolejnym odcinku swojego cyklu. 

Więcej »
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2018, godz. 09:28 » Renata i Piotr Sput, fot. NAC » komentarzy: 0

Wojenne wspomnienia lekarza Alfreda Grotejahna

Wojenne wspomnienia lekarza Alfreda Grotejahna - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Racibórz:

- Człowiek głodny idzie spać i głodny wstaje. Tylko ta wieczna brukiew, bez kartofli czy mięsa, wszystko gotowane w wodzie na miękko - przeczytajcie 34. odcinek cyklu Racibórz i ziemia raciborska w okresie wielkiej wojny 1914-1918. 

Więcej »
Styl życia » Historia » 02 czerwca 2018, godz. 11:21 » Paweł Newerla » komentarzy: 0

Festung Oberschlesien. Rosjanie w Raciborzu podczas wielkich wojen

Festung Oberschlesien. Rosjanie w Raciborzu podczas wielkich wojen - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Racibórz:

W trzeciej części poświęconej obecności Rosjan w Raciborzu Paweł Newerla koncentruje się na wydarzeniach z I oraz II wojny światowej. Te ostatnie były wyjątkowo dramatyczne. 

Więcej »
Styl życia » Historia » 02 czerwca 2018, godz. 11:06 » Renata i Piotr Sput, fot. główne ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego » komentarzy: 0

Niemiecka prasa w Raciborzu o sprawie polskiej

Niemiecka prasa w Raciborzu o sprawie polskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Racibórz:

Historia na weekend. W prasie raciborskiej relacje o sprawach polskich były zwykle przyjazne, częste i wyczerpujące. Pod koniec sierpnia 1916 informowano o przeprowadzonych w Cesarsko-Niemieckim Generalnym Gubernatorstwie Warszawskim uroczystościach związanych z pierwszą rocznicą jego powstania. Racibórz i ziemia raciborska w okresie wielkiej wojny 1914-1918 (cz. 33). 

Więcej »
Styl życia » Historia » 26 maja 2018, godz. 09:25 » Paweł Newerla » komentarzy: 0

Beczki z prochem pod mostem. W Raciborzu szykowano zamach na rosyjskie wojsko

Beczki z prochem pod mostem. W Raciborzu szykowano zamach na rosyjskie wojsko - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Racibórz:

Historia na weekend. Do zamachu miało dojść na moście kolejowym na Odrze. Przygotowano tu beczki z prochem. Most miał być wysadzony w chwili przejazdu pociągu z rosyjskimi żołnierzami. Dlaczego do tego nie doszło? Czytajcie cykl Pawła Newerli pt. Rosjanie w Raciborzu (cz. 2). Na zdjęciu most kolejowy, fot. ze zbiorów Muzeum w Raciborzu.

Więcej »
Styl życia » Historia » 26 maja 2018, godz. 09:01 » Renata i Piotr Sput » komentarzy: 0

Warkot silnika nad Raciborzem. Przylot bohaterskiego Hansa Wernera

Warkot silnika nad Raciborzem. Przylot bohaterskiego Hansa Wernera - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Racibórz:

Historia na weekend. 30 sierpnia 1916 roku raciborzan zaintrygował warkot silnika dwupłatowca, który krążył nad Raciborzem. Temu lotniczemu spektaklowi przyglądały się tysiące ludzi. Racibórz i ziemia raciborska w okresie wielkiej wojny 1914-1918 (cz. 32). 

Więcej »
Reklama
Styl życia » Historia » 20 maja 2018, godz. 13:43 » red. » komentarzy: 0

Cenny szlaban forteczny z Nędzy. Pro Fortalicium chce go w Bytomiu

Cenny szlaban forteczny z Nędzy. Pro Fortalicium chce go w Bytomiu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Powiat:

Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji PRO FORTALICIUM czy Muzeum Śląskie w Katowicach? Kto zaopiekuje się zabytkowym szlabanem z Nędzy? 

Więcej »
Styl życia » Historia » 19 maja 2018, godz. 11:38 » Paweł Newerla » komentarzy: 0

Jak to dom włoskiego kupca z Raciborza stał się gospodą, by ugościć przyszłego cara

Jak to dom włoskiego kupca z Raciborza stał się gospodą, by ugościć przyszłego cara - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Racibórz:

Historia na weekend. Wymiera już powoli pokolenie, które doświadczyło zdobycia Raciborza przez wojska radzieckie w 1945 r. O tych czasach mamy zróżnicowane relacje. A jak w ogóle było z Rosjanami w Raciborzu na przestrzeni wieków? Dla porządku trzeba wyjaśnić, iż wiemy, że pojęcie „Rossija” pojawia się dopiero w XVI stuleciu, że od IX w. byli Rusini itd. Dla uproszczenia przyjmujemy jednak nazwę „Rosjanie” dla ludów zamieszkałych na wschód od Polski - w nowym cyklu historycznym Paweł Newerla pisze o Rosjanach w Raciborzu. 

Więcej »
Partnerzy portalu
 • Dentica 24
 • ostrog.net
 • Szpital Rejonowy w Raciborzu
 • Spółdzielnia Mieszkaniowa
 • Ochrona Partner Security
 • PGL DOM Sp. z o.o.
 • PWSZ w Raciborzu
 • Zajazd Biskupi
 • Kampka
 • Margomedia - studio graficzne, projektowanie stron internetowych, reklama, druk
 • Ciepły dom
 • USG Ostrowicz
 • Hotel Racibor
Numery archiwalne
Pokaż listę wszystkich numerów »
Numer archiwalny Nasz Racibórz 20-2019-[534]
Nasz Racibórz 20-2019-[534]
dodano: 23.05.2019
Numer archiwalny Nasz Racibórz 19-2019-[533]
Nasz Racibórz 19-2019-[533]
dodano: 16.05.2019
Numer archiwalny Nasz Racibórz 18-2019-[532]
Nasz Racibórz 18-2019-[532]
dodano: 09.05.2019
Numer archiwalny Nasz Racibórz 17-2019-[531]
Nasz Racibórz 17-2019-[531]
dodano: 25.04.2019
Reklama
Dziś w Raciborzu
sobota | 25 maja 2019 | 16:56
19.9°C
rozproszone chmury
wiatr słaby 3.1 m/s
z kierunku północno-wschodniego
Ciśnienie:1013 hpa
Wilgotność:60%
Wschód słońca:04:49
Zachód słońca:20:39
niedziela
26.05.2019
20.9°C
11.7°C
poniedziałek
27.05.2019
21.9°C
12.8°C
wtorek
28.05.2019
20.5°C
15.6°C
Partnerzy portalu
 • Dentica
 • Euro Group
 • Roman Weiser
 • Nasz Racibórz - Nasza ekologia
 • Materiały RTK
 • Drukarnia
 • PWSZ Racibórz
 • Agencja SCG
Najnowsze oferty
Zobacz wszystkie
Tygodnik Nasz Racibórz
największy regularny nakład w powiecie raciborskim.
Co piątek w ponad stu punktach i największych zakładach pracy 10-13 tysięcy egzemplarzy gazety!
Kliknij i Czytaj wydanie cyfrowe »
Noworodki
Pokaż wszystkie »
Lena i Amelia Krzykała
04 maja 2019, godz. 22:56
Lena i Amelia Krzykała
Siostry przyszły na świat 16 kwietnia 2019 roku. O ich narodzinach informują rodzice Anna i Daniel.
zobacz więcej »
Regulamin | Kontakt i reklama | Raciborska Telewizja Kablowa | Polityka PRYWATNOŚCI oraz dot. plików cookies | Akronis | Aktualności | Biznes | Drukarnia NaszRaciborz.pl | Ekologia | Felietony | Filmy | Baza firm | Foto na płótnie | Głubczyce | Gotowanie | Grud | Historia | Kącik dietetyka | Książki | Kultura i edukacja | Metamorfozy | Moda & uroda | Motoryzacja | Nabór do przedszkoli | Raciborski Rynek Nieruchomości | Noworodki | Raciborski Bazar | Ogłoszenia urzędowe | Patrol24 | PGL DOM | PK Racibórz | PRD | Raciborskie drogi do polskości | Rafako | SM Nowoczesna | Sport | Strony Partnerskie | Styl życia | Szpital Rejonowy | Telegraf | Turystyka | Wiara | Zdrowie | Zwierzęta
Projekt i wykonanie © Margomedia Sp. z o.o.
Klauzula informacyjna RODO - polityka prywatności.
Ta witryna internetowa wykorzystuje technologię plików cookie (tzw. "ciasteczek") w celu: administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług, w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). W tym przypadku, cookie przechowuje informację o unikalnym identyfikatorze sesji. "Ciasteczka" nie przechowują danych prywatnych dotyczących użytkownika, takich jak: imię, nazwisko, hasło, lokalizacja lub adres IP. Zamykając poniższe okienko, automatycznie wyrażasz zgodę na wysyłanie cookies do Twojej przeglądarki. Wtedy też, okienko z tą informacją nie będzie pojawiać się ponownie. Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Przejdź do serwisu