Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 grudnia 202010:33

Pierwsze przemówienie po śląsku w Parlamencie Europejskim

Pierwsze przemówienie po śląsku w Parlamencie Europejskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Do niecodziennego zdarzenia doszło na poniedziałkowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, poświęconej m.in. Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej Minority Safepack. Europoseł frakcji S&D Łukasz Kohut zabrał głos w sprawie tej inicjatywy, podkreślając jej kluczowe znaczenie dla ochrony praw mniejszości etnicznych w kontekście europejskiej różnorodności, jako jednej z najwyższych wartości Unii Europejskiej.

Odniósł przy tym do swojej własnej narodowości – śląskiej. Nawiązując do sytuacji prawnej Ślązaków w Polsce i statusu ich języka, europoseł (przechodząc w tym momencie na język śląski) skrytykował postawę Państwa Polskiego, które od wielu lat odmawia Ślązakom możliwości uznania ich narodowości i języka w świetle prawa RP.

W trakcie swojego wystąpienia, w momencie przejścia na język śląski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marcel Kolaja zakomunikował "problemy techniczne" ze strony tłumacza, odpowiedzialnego za bieżący przekład sesji parlamentu na język angielski i poprosił o powtórzenie "dwóch ostatnich sentencji". Chwilę później okazało się, iż problemy techniczne wynikały właśnie z uwagi na użycie języka śląskiego, ponieważ tłumacz polsko-angielski nie potrafił przełożyć słów z obcego mu języka. Tym samym jeden z najważniejszych argumentów przeciwników uznania śląszczyzny za pełnoprawny język, mówiący o zbyt wielkim pokrewieństwie językowym śląszczyzny do języka polskiego, został właśnie obalony. Europoseł podkreślił również siłę Europejskiej Wspólnoty wnikającej właśnie z różnorodności oraz wyraził przekonanie, że walka Ślązaków o uznanie swoich praw w Polsce zakończy się ostatecznie sukcesem.

Przemówienie to odbiło się głośnym echem w mediach społecznościowych wśród działaczek i działaczy mniejszości etnicznych z całej Europy. Do zdarzenia odniosły się także węgierskie media, piszące o pojawieniu się "języka śląskiego" na sesji Parlamentu Europejskiego.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że już w 2021 roku na terenie Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się Spis Powszechny, gdzie będzie można zadeklarować swoją narodowość i znajomość języków (w tym narodowość śląską i język śląski). Śląską akcję informacyjną w kontekście Spisu Powszechnego w porozumieniu ze wszystkimi śląskimi organizacjami prowadzi właśnie europoseł Łukasz Kohut.

Autor: Materiał nadesłany, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.