Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie17 czerwca 202413:54

Miara inflacji powyżej celu w Polsce, USA. EBC obniża stopy

Miara inflacji powyżej celu w Polsce, USA. EBC obniża stopy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Chociaż poziom inflacji USA w ostatnich miesiącach wyraźnie się skurczył, w dalszym ciągu utrzymuje się na poziomie przekraczającym preferowany przez Fed. To właśnie inflacja w Ameryce jest jednym z głównych czynników, które powstrzymują Bank Rezerw Federalnych przed obniżeniem stóp procentowych.

Chociaż poziom inflacji USA w ostatnich miesiącach wyraźnie się skurczył, w dalszym ciągu utrzymuje się na poziomie przekraczającym preferowany przez Fed. To właśnie inflacja w Ameryce jest jednym z głównych czynników, które powstrzymują Bank Rezerw Federalnych przed obniżeniem stóp procentowych.

Sytuacja za Oceanem ma wpływ również na decyzje podejmowane przez banki centralne w innych częściach świata. Część z nich, tak, jak np. Europejski Bank Centralny, podejmuje coraz śmielej decyzje o obniżce stóp. Kiedy na podobny krok zdecyduje się Fed? Jakie będą decyzję polskiej Rady Polityki Pieniężnej nt. stóp? Spróbuję odpowiedzieć na te pytania.

Inflacja w USA powyżej założonego celu

Amerykańska gospodarka od dłuższego czasu musi radzić sobie z dużymi problemami. Bardzo poważną kwestią pozostaje dług publiczny, który wynosi prawie 35 bilionów dolarów i cały czas rośnie. Nie najlepiej prezentuje się również wskaźnik PMI dla przemysłu, który w kwietniu 2024 r. wyniósł 49,9 pkt, a więc znacznie poniżej oczekiwań, które szacowane były na 52 pkt.

Na tle większch i mniejszych problemów ekonomicznych, umiarkowanie dobrą informacją były kwietniowe odczyty inflacji, która wyniosła w ujęciu rocznych 3,40%, zamiast zakładanych przez amerykańskich ekonomistów 3,50%. Marne to jednak pocieszenie, biorąc pod uwagę fakt, że amerykańska gospodarka już 38 miesięcy z rzędu notuje inflację na poziomie przewyższającym założony 2% cel inflacyjny.

Podwyższony wskaźnik inflacji bazowej oznacza, że presja inflacyjna w USA w dalszym ciągu jest silna. Bank Rezerw Federalnych w dalszym ciągu dąży do jej obniżenia, jednak osiągnięcie celu wydaje się obecnie trudniejsze niż jeszcze rok temu. Największy wpływ na tę sytuację mają m.in.:

  • wzrosty cen domów,
  • podwyżki czynszów,
  • drożejące paliwa,
  • wzrost cen usług (z wyłączeniem energii).

W ujęciu rocznym ceny czynszów i domów wzrosły o 5,5%. Benzyna w kwietniu była o 2,8% droższa niż w marcu tego roku. Najmocniejszym bodźcem napędzającym inflację jest jednak sektor usług, których ceny wzrosły o 5,3% rok do roku.

Tym samym, wiele wskazuje na to, że Fed nie zdecyduje się na rychłą obniżkę stóp procentowych, co najpewniej umocni cenę dolara, przy obniżkach stóp w strefie euro. Jeśli więc posiadasz europejską walutę, to dobrym pomysłem będzie wymiana jej na dolary. Ceny walut w kantorach naziemnych w dużych miastach, gdy szukasz opcji takiej, jak kantor Wrocław możesz monitorować w porównywarkach takich jak Kantor Live. Znajdziesz tam nie tylko najlepsze ceny euro i dolara w danym mieście, ale i informacje na temat kursów wszystkich walut, które akurat są dostępne do wymiany.

Ile wynosi inflacja w Polsce w ostatnich miesiącach?

Ekonomiści są zgodni, że inflacja w Polsce w najbliższym czasie ponownie będzie rosła. Pierwsze tego oznaki miały miejsce już na początku drugiego kwartału tego roku. Jeszcze w marcu CPI wyniosło 2%, w kwietniu 2,4%, by w maju osiągnąć poziom 2,5%.

Negatywne prognozy mają również inwestorzy i samo NBP. Należy więc spodziewać się, że kolejne miesiące przyniosą kolejne wyraźne wzrosty cen.

Największy wpływ na wzrost inflacji konsumenckiej będzie miało podniesienie podatku VAT na żywność z 0% do 5%. Czekają nas również długo zapowiadane podwyżki cen energii. Do tego inflacja w Polsce rok do roku mierzona będzie w odniesieniu do niskiej bazy porównawczej, co będzie również miało swoje odbicie w pomiarach. Sama inflacja bazowa, która nie obejmuje cen energii i żywności, w maju wyniosła 4,1%.

Jaka jest inflacja w Polsce prognozowana na kolejne miesiące?

Chociaż inflacja w Polsce osiągnęła długo wyczekiwany bezpieczny cel, będziemy musieli przygotować się na kolejne wzrosty. Nawet najbardziej optymistyczne prognozy ekonomistów Banku Pekao i prezesa NBP Adama Glapińskiego przewidują, że na koniec roku inflacja wyniesie 4,5%.

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego spodziewają się, że same ceny energii podbiją poziom inflacji o 2%. Wynika to z faktu, że na początku trzeciego kwartału częściowe odmrożenie cen energii i gazu dla gospodarstw domowych przyniesie podwyżki na poziomie ok. 15%. Bardziej realne wydają się więc prognozy, które szacują ją na poziomie powyżej 5% w drugiej połowie tego roku.

Inflacja w Polsce a obniżka stóp procentowych

Tymczasem, cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5 punktów procentowych, przy tolerowanym przedziale inflacji wynoszącym od 1,5 do 3,5%. Na pewno nie jest to optymistyczna prognoza dla kredytobiorców liczących na obniżki stóp procentowych. Z drugiej jednak strony, ostatnia obniżka stóp przez ECB daje nadzieję na to, że i u nas możliwa jest redukcja cen pieniądza.

Z drugiej jednak strony, na obniżkę stóp również trzeba być odpowiednio przygotowanym. Aktualne kursy najważniejszych walut, takich jak euro, dolar amerykański czy frank szwajcarski w kantorach naziemnych w dużych miastach jak np. Wrocław możesz śledzić na stronie https://kantor.live/kantory/wroclaw. Dzięki temu będziesz mógł reagować na obniżki stóp w danych gospodarkach, przez kupno lub sprzedać określonej waluty i w ten właśnie sposób unikniesz strat!

Inflacja 2024. Czy odczujemy wzrost cen?

Chociaż należy liczyć się z kolejnymi wzrostami cen, nie będą one tak dramatyczne, jak w ostatnich kilku latach. Do stabilizacji i znaczących obniżek stóp procentowych czeka nas jednak jeszcze długa droga. Dotyczy to nie tylko polskiej gospodarki, ale również strefy euro i USA. Inflacja 2024 na koniec będzie więc niemal na pewno wyższa niż na jego początku.

Autor: artykuł sponsorowany ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności20 lipca 202416:17

Na kąpielisku w Olzie utonął 18-latek

Na kąpielisku w Olzie utonął 18-latek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red./KPP Wodzisław Śl.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 lipca 202420:15

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice rozpoczął dwudniowy festyn zorganizowany przez LKS Tworków. Do walki o puchar stanęło osiem drużyn. Najlepsza okazała się ekipa GM-Instal.

Th
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.