Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie23 stycznia 202418:10

W jakich sytuacjach konieczne będzie założenie cewnika? Jak długo można cewnikować pacjenta?

W jakich sytuacjach konieczne będzie założenie cewnika? Jak długo można cewnikować pacjenta? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Cewnikowanie jest procedurą najczęściej kojarzoną z oddziałami urologicznymi, ale bardzo często stosuje się ją również na oddziałach wewnętrznych i intensywnej terapii, a także w zakładach opiekuńczych i u chorych pozostających w domu. Istnieje kilka podstawowych wskazań do założenia cewnika. Istnieją też różne ich rodzaje, odmienne pod względem zasady działania i możliwej długości stosowania. Sprawdź, co warto wiedzieć o cewnikowaniu.

 

W jakim celu stosuje się cewnikowanie i jaki sprzęt jest potrzebny?

Założenie cewnika ma na celu umożliwienie odpływu moczu, który z różnych powodów nie może zostać wydalony w sposób naturalny. Do przeprowadzenia procedury wymaganych jest kilka podstawowych akcesoriów – przede wszystkim sam cewnik, worek do zbiórki moczu oraz żel znieczulający (wszystko możesz wygodnie kupić w jednym internetowym sklepie medycznym: https://eplaster.pl/pl/c/Cewniki-i-dreny/256). Dodatkowo trzeba zadbać o zachowanie higieny – niezbędne są środki dezynfekujące i myjące.

Podstawowy powód zakładania cewnika – problemy z oddawaniem moczu

Najczęściej cewnik zakłada się wówczas, gdy doszło do zatrzymania moczu w drogach moczowych lub w pęcherzu pacjenta. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – np. choroba (rozwijający się stan zapalny, blokujący światło cewki moczowej nowotwór pęcherza), uraz mechaniczny (np. w konsekwencji uszkodzenia miednicy w trakcie wypadku komunikacyjnego), blokada tymczasowa (np. w przebiegu porodu lub w wyniku obstrukcji jelit), a także zaburzenia przewodnictwa nerwowego (np. na skutek urazu kręgosłupa). Zaleganie moczu w pęcherzu może być bardzo niebezpieczne – prowadzi do rozwoju chorób bakteryjnych i do ryzyka uszkodzenia narządów w obrębie układu moczowego. Dlatego też w razie potrzeby z cewnikowaniem nie należy zwlekać.

Diagnostyka z użyciem cewnika

Czasami cewnik zakłada się również pacjentom nie mającym problemów z opróżnianiem pęcherza. Można dzięki temu przeprowadzić diagnostykę (np. poprzez wprowadzenie kontrastu do badań obrazowych), a także podać pewne leki, które muszą trafiać bezpośrednio do pęcherza (np. chemioterapia w przypadku choroby nowotworowej tego narządu). Cewnik można poprowadzić jeszcze dalej, przechodząc z pęcherza aż do moczowodu, co zwiększa możliwości diagnozy i leczenia.

Cewnikowanie jednorazowe – dla kogo jest dobrym rozwiązaniem?

Nie zawsze istnieje potrzeba zakładania cewnika na dłuższy czas. Większość badań diagnostycznych wymaga tylko krótkotrwałej obecności cewnika w pęcherzu. Podobnie w trakcie porodu czy innych operacji, główną przyczyną założenia cewnika jest ułatwienie pracy lekarzom oraz ulżenie pacjentowi. Lekarz za każdym razem musi rozważyć plusy i minusy cewnikowania, niesie ono bowiem pewne ryzyko, głównie poprzez ułatwianie szkodliwym drobnoustrojom wniknięcia do organizmu.

Długotrwałe cewnikowanie – kiedy jest niezbędne?

Jeśli problemy z mikcją mają charakter przewlekły, prawdopodobnie trzeba będzie zastosować długotrwałe cewnikowanie. Najczęściej nawet chorzy leżący korzystają z basenu i kaczki (jeśli są świadomi) albo pieluch (gdy zupełnie nie kontrolują swoich odruchów fizjologicznych). Cewnik zakłada się na dłuższy okres tym pacjentom, którzy w inny sposób nie są w stanie oddać moczu (np. z urazami krocza, z pęcherzem neurogennym).

Jak często trzeba wymieniać cewnik?

Przy długotrwałym użytkowaniu szczególnie ważna jest właściwa pielęgnacja cewnika, czyli przede wszystkim restrykcyjne zachowanie zasad higieny i dezynfekcji. Bakterie nadal mogą się jednak rozwijać i prawdopodobieństwo ich przedostania się do organizmu wzrasta z czasem. To dlatego nawet drożny cewnik trzeba wymienić co 2-4 tygodni (lateksowy) albo i co 3 miesiące (silikonowy). Cewnik należy wymienić od razu, kiedy występuje problem niedrożności albo dolegliwości bólowe w okolicy ujścia cewki moczowej, podbrzusza czy okolicy krzyżowej kręgosłupa.

Cewnik zewnętrzny – kiedy się go zakłada?

W niektórych przypadkach wystarczające jest zastosowanie cewnika zewnętrznego. Z uwagi na anatomię, z rozwiązania tego mogą skorzystać wyłącznie mężczyźni. Cewnik taki zakłada się na prącie, a nie do cewki moczowej. Tym samym nie rozwiązuje on problemu zalegania moczu w pęcherzu – stanowi ułatwienie tylko w sytuacji, gdy chory nie ma kontroli nad prawidłowo zachodzącą mikcją (np. na skutek urazu rdzenia kręgowego).

Standardowy cewnik wewnętrzny może założyć wyłącznie osoba z wykształceniem medycznym, odpowiednio do tego przeszkolona. Z uwagi na możliwe powikłania i wdanie się zakażenia, cewnik musi być stale kontrolowany a mocz pacjenta warto systematycznie badać. Warto przy tym pamiętać, że cewnikowanie najczęściej jest procedurą krótkotrwałą i po zakończeniu leczenia mikcja przebiega już normalnie.

Autor: artykuł sponsorowany,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202409:43

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO]

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Krzyżanowice:

Kolejne w ciągu kilku dni zdarzenie na skrzyżowaniu na Krzyżanowice, Owsiszcze, Tworków i czeską Hat’. Tym razem udział brały w nim trzy pojazdy. Co ciekawe, za kierownicami każdego z pojazdów znajdowali się obywatele Republiki Czeskiej.

red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202410:43

W mieszkaniu w Kuźni Raciborskiej ujawniono ciało mężczyzny

W mieszkaniu w Kuźni Raciborskiej ujawniono ciało mężczyzny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Aktualności11 kwietnia 202408:49

NZK w Rudach. Na pomoc było za późno

NZK w Rudach. Na pomoc było za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pogladowe/arch. OSP Rudy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.