Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie5 listopada 202320:34

Zastosowanie obejm w systemach izolacji termicznej rur: Jak optymalnie połączyć mocowanie z zachowaniem właściwości izolacyjnych?

Zastosowanie obejm w systemach izolacji termicznej rur: Jak optymalnie połączyć mocowanie z zachowaniem właściwości izolacyjnych? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Izolacja termiczna spełnia bardzo istotną funkcję w systemach rurociągów. Jej podstawowym zadaniem jest ograniczenie strat ciepła w procesie przesyłania mediów o podwyższonej temperaturze, przez co zmniejsza się jego ilość w otoczeniu i jednocześnie wzrasta efektywność całego układu. W mocowaniu rur wymagających utrzymania odpowiednich właściwości izolacyjnych coraz częściej wykorzystywane są specjalistycznie zaprojektowane obejmy.

Podstawowe funkcje obejm mocujących

Nowoczesne obejmy do mocowania rur mogą skutecznie utrzymywać ich ciężar po zamontowaniu do stropu lub ściany budynku. W procesie doboru takich elementów duże znaczenie mają zarówno obciążenia układu, jak i wydłużalność przewodów spowodowana zmianami temperatury. Każda obejma stalowa do rur musi być umieszczona we właściwym miejscu. Aby zapewnić stabilność instalacji, należy pamiętać o odpowiednim ulokowaniu punktów podparcia. Obejmy metalowe do rur mogą też ograniczać ich ruch poprzeczny i umożliwiać jednocześnie ruch wzdłużny, co ma szczególne znaczenie dla wzrostu bezpieczeństwa eksploatacji rurociągu. Zastosowanie takich elementów może skutecznie zabezpieczyć układ przed awariami wskutek zmieniających się obciążeń zarówno mechanicznych, jak i termicznych. Obejmy zaciskowe do rur mogą być ponadto wyposażone w dodatkowe usprawnienia, np. gumę niwelującą drgania czy właśnie warstwę izolacyjną do ochrony przed kondensacją pary wodnej.

Obejmy dla instalacji chłodzących i klimatyzacyjnych

Odpowiednia izolacja ma szczególne znaczenie w przypadku instalacji chłodzących i klimatyzacyjnych. Dla takich systemów najlepszym rozwiązaniem są obejmy do łączenia rur stalowych ze specjalnymi wkładkami, wyposażonymi w warstwę pianki elastomerowej na powierzchniach stykowych od zewnątrz. Elementy te dysponują również dodatkowo płaszczem z czarnej folii PVC. Tak zaprojektowane obejmy ze stali nierdzewnej posiada w swojej ofercie firma Sikla, a z właściwościami tych produktów można zapoznać się tutaj. Ich zastosowanie gwarantuje optymalne połączenie z izolacją rurociągu, dzięki czemu efektywnie zapobiega zjawisku kondensacji pary wodnej. Obejmy do rur z kwasówki, miedzi czy innych materiałów dodatkowo spełniają wymagania w zakresie eliminowania przenoszonych dźwięków przez rurociągi czy ochrony przed powstawaniem mostków termicznych.

foto1

Nowoczesna konstrukcja

Obecnie produkowane obejmy zaciskowe do rur chłodniczych są wyjątkowo proste w instalacji, co w dużej mierze wynika z elastycznej konstrukcji ich przegubów. Ze względu na użycie elastomeru, elementy zachowują optymalne parametry izolacyjne. Niemałą zaletą jest też możliwość zastosowania obejmy o jednej wielkości do mocowania rur o różnych średnicach, co wynika z wyrównania dopuszczalnych różnic poprzez piankę. Obejmy dedykowane systemom izolacji termicznej mogą być mocowane bez wykorzystania pasty uszczelniającej, ponieważ izolację rur wystarczy dokleić do czołowej strony wkładki w elemencie. Aby ułatwić i przyspieszyć prace montażowe, producenci coraz częściej proponują obejmy dostarczane w formie zestawów wstępnie już zmontowanych. W takim komplecie znajdują się zarówno systemu mocowań, jak i łączniki do obejm rurowych.

Kompleksowe zastosowanie

Zastosowanie odpowiednich obejm umożliwia tworzenie mocowań standardowych oraz podpór prowadzących, zapewniając przy tym przedłużoną żywotność całego układu, proste magazynowanie oraz oszczędność czasu. Stabilność takich rozwiązań w dużej mierze wynika z jakości, dlatego poszczególne wyroby wymagają szczegółowej kontroli jeszcze na etapie produkcji oraz kompleksowych testów wykonanych przez niezależne instytucje. Wszystko to przekłada się na wytrzymałość i trwałość obejm, a tym samym stabilność, bezpieczeństwo i bezawaryjność różnego rodzaju instalacji termicznych. O wysokiej klasie poszczególnych produktów mogą świadczyć znaki jakości i certyfikaty, które potwierdzają też ich parametry techniczne.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
27
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.