Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie31 października 202323:25

Po co w komputerze dużo pamięci RAM?

Po co w komputerze dużo pamięci RAM? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Sprawdzając specyfikację komputera zwykle patrzymy na wielkość ekranu, rodzaj procesora, pojemność dysku, kartę graficzną i pojemność pamięci RAM. O czym właściwie mówi ten ostatni parametr? Co daje dużo pamięci RAM w komputerze? Czy każdy użytkownik wykorzysta zwiększoną liczbę pamięci RAM w swoim komputerze?

Dlaczego więcej RAM oznacza lepszą wydajność?

Dysk komputera (np. dysk twardy lub SSD) jest miejscem, w którym dane są przechowywane na stałe (także po wyłączeniu komputera). Pamięć RAM, zwana też pamięcią operacyjną, działa na innej zasadzie. Trafiają tam pliki wykorzystywane w trakcie działania komputera. Poszczególne pliki, system operacyjny, programy lub gry wykorzystują tymczasowo pamięć RAM. Im więcej pamięci RAM, tym płynniejsza będzie praca komputera, szczególnie jeśli jednocześnie uruchomimy wiele wymagających programów jednocześnie.

Pamięć RAM jest o wiele szybsza od nawet najlepszego dysku SSD. Jeśli wolne miejsce w pamięci RAM się skończy, część plików zostanie zapisana na dysku. My możemy to odczuć jako spowolnioną pracę naszego komputera. Jeśli zapiszemy wiele danych w pamięci RAM (np. po uruchomieniu nowej, wymagającej gry, czy profesjonalnego oprogramowania), mamy do nich dostęp w mgnieniu oka. Możemy też wykorzystać komputer do wykonywania wielu zadań jednocześnie.

pamiec-ram

 

Gry, edycja wideo i oprogramowanie dla profesjonalistów

Nie każdy wykorzysta sporą pojemność pamięci RAM. Gdy używasz komputer PC (https://www.komputronik.pl/category/5801/komputery-pc.html) do pracy biurowej, przeglądania Internetu lub mniej wymagających zadań, zupełnie wystarczające będzie 8 GB RAM. Możemy przyjąć, że to dziś rozsądny standard - nawet w niedrogich komputerach i laptopach powinniśmy zadbać o taką ilość pamięci operacyjnej. Część modeli możemy oczywiście kupić z 4 GB RAM, podwojenie pojemności nie jest jednak dużym wydatkiem, a różnicę zobaczy nawet mało wymagający użytkownik.

Dla kogo są więc komputery z 64 GB RAM? Taką pojemność wykorzystamy uruchamiając wymagające gry, a także zaawansowane aplikacje. Ogromna pojemność RAM sprawdzi się w przypadku programów do obróbki zdjęć, wideo i muzyki. Jeśli chcesz pracować na wielu plikach jednocześnie (np. montować film w jakości 4K, a nawet 8K), brak wolnego miejsca w pamięci operacyjnej będzie sporym problemem. Dotyczy to również innego rodzaju programów komputerowych do profesjonalnego użytku:

  • obróbka plików 3D
  • projektowanie CAD
  • edycja wideo i dźwięku
  • programy graficzne
  • wirtualne maszyny
  • bazy danych
  • analiza danych

Komputery z 64GB RAM: https://www.komputronik.pl/search-filter/5801/komputery-z-64gb-ram

Czy warto inwestować w dodatkową pamięć?

W przypadku pamięci RAM zasada “im więcej, tym lepiej” jak najbardziej się sprawdza. Jeśli budżet nie jest tu problemem, warto skonfigurować komputer PC z jak największą pojemnością RAM. 16 lub 32 GB RAM to wartość, która powinna sprawić, że przez długie lata sprzęt będzie pracował płynnie i szybko. Oczywiście - należy też zadbać o to, by pozostałe podzespoły również były odpowiednio wydajne.

Komputer z 32 GB RAM będzie więc dziś optymalnym wyborem nie tylko dla graczy i użytkowników profesjonalnego oprogramowania. Także “zwykły” użytkownik z czasem doceni płynną pracę komputera. Pamiętajmy, że wymagania wielu programów, gier, czy nawet przeglądarek internetowych z czasem rosną. Jeśli dziś kupujesz komputer PC lub laptopa , duża pojemność pamięci operacyjnej zapewni mu dobrą pracę przez wiele lat.

Warto mieć jednak na uwadze fakt, że pamięć RAM jest jednym z podzespołów komputerowych, który najłatwiej wymienić. Nie wymaga to specjalistycznej wiedzy, a jedynie wyposażenia się w odpowiednią kość pamięci i umieszczenie jej w wolnym slocie. Musimy zadbać o wolne miejsce na płycie głównej, choć można też zamienić już posiadaną pamięć RAM na bardziej pojemną (np. dwie kości po 4 GB zamienić na dwie kości po 8 GB każda). Rozbudowa pamięci operacyjnej jest więc jak najbardziej możliwa, nie wymaga też specjalistycznych umiejętności. Procedura rozbudowy pamięci RAM jest prostsza w komputerze PC, w laptopie wymaga nieco więcej zachodu.

Komputery z 32GB RAM: https://www.komputronik.pl/search-filter/5801/komputery-z-32gb-ram

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202319:20

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO]

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja ruszała wczesnym rankiem. Dziś przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

fot. M. Basista/Fotoperla.eu, wideo G. Gąsior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.