Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie20 lipca 202314:45

Środki transportu wewnętrznego – jakie wybrać?

Środki transportu wewnętrznego – jakie wybrać? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Optymalizacja przepływu towarów przy procesie produkcyjnym i magazynowym w praktyce sprowadza się do wyboru odpowiednich urządzeń transportu bliskiego oraz ich efektywnego wykorzystania. Środki transportu zewnętrznego oczywiście mają równie duże znaczenie, jednak to właśnie prawidłowa organizacja transportu wewnątrzzakładowego będzie miała znaczenie w pierwszej kolejności. Jakie środki transportu wewnętrznego wyróżniamy i jak najlepiej dobrać je do rodzaju oferowanych przez firmę usług?

ABC transportu wewnętrznego

Na wstępie należałoby przypomnieć, czym charakteryzuje się transport wewnętrzny i czym różni się on od transportu zewnętrznego. Za przykład najlepiej będzie obrać skomplikowany proces, którego poszczególne etapy muszą odbyć się prawidłowo, by dany zakład produkcyjny wytworzył konkretny produkt. Dostarczenie do firmy materiałów niezbędnych do jego produkcji, a przede wszystkim późniejsza dostawa towaru do klienta, to oczywiście już transport zewnętrzny.

Sprawne przemieszczanie ludzi, materiałów, pomniejszych maszyn, podzespołów czy wreszcie gotowych produktów na terenie zakładu to z kolei transport wewnętrzny, który interesuje nas w niniejszym artykule. Najogólniej rzecz biorąc to przepływ towarów między działami od momentu przyjęcia materiałów do wysłania gotowego produktu. Przy tej okazji warto wspomnieć o najczęstszym podziale tej dziedziny logistyki na transport produkcyjny oraz magazynowy. Środki transportu konkretnego rodzaju to z kolei rozmaite maszyny umożliwiające sprawne i bezpieczne transportowanie towarów i ludzi z jednego miejsca w inne: w tym przypadku będą to urządzenia transportu wewnętrznego.

Jakie wyróżniamy środki transportu wewnątrzzakładowego?

Warto mieć na uwadze, że transport wewnątrzzakładowy to w praktyce nie tylko urządzenia ułatwiające transport poziomy, ale także maszyny umożliwiające przemieszczanie towarów w osi pionowej, czyli tzw. transport pionowy. W zależności od miejsca, a także specyfiki działalności przedsiębiorstwa, w każdym zakładzie produkcyjnym oraz magazynie pracownicy będą korzystać z nieco innych urządzeń. W żadnym wypadku jednak ich dobór nie powinien być przypadkowy, a wręcz przeciwnie – celowy i przemyślany w każdym detalu, na długo przed wybudowaniem pomieszczenia. Jakie więc wyróżniamy rodzaje środków transportu wewnętrznego?  

 • Wózki ręczne

Popularne „paleciaki” to najprostsze urządzenia transportu wewnętrznego, jakie możemy sobie wyobrazić. Przeznaczone są głównie do transportu poziomego towarów przechowywanych na paletach. Świetnie sprawdzają się przy załadunku i rozładunku tirów oraz ciężarówek, w dodatku ich obsługa nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia. W osi pionowej podnoszą materiały tylko na kilkadziesiąt centymetrów.  

 • Wózki widłowe

To zdecydowanie najczęściej spotykane urządzenia transportu bliskiego – w halach produkcyjnych, warsztatach i w magazynach. Dlaczego? Otóż widlaki to z jednej strony wyjątkowo uniwersalne i stosunkowo niewielkie pojazdy, z drugiej strony zaawansowane technologicznie i wyspecjalizowane maszyny. Ich najważniejszą zaletą jest połączenie możliwości środków transportu poziomego oraz pionowego. W praktyce oznacza to, że przy użyciu odpowiedniego wózka widłowego pracownik magazynu lub hali produkcyjnej może samodzielnie odebrać ładunek z danego działu, a następnie umieścić go w wyznaczonym miejscu kilka metrów nad ziemią w innym dziale. Z reguły dzielimy wózki widłowe ze względu na rodzaj zasilania (spalinowe, gazowe lub elektryczne), funkcję (m.in. boczne, podnośnikowe, terenowe, skrętne, wysokiego składowania) czy wreszcie parametry takie jak maksymalny udźwig i wysokość podnoszenia (unoszące lub podnośnikowe).

srodki_transportu_wewnetrznego_2

 • Przenośniki

To urządzenia transportu wewnętrznego, które najczęściej działają w trybie ciągłym. Wykorzystuje się je do transportowania w osi poziomej nie tylko towarów na paletach, ale także pojedynczych przedmiotów, podzespołów, materiałów sypkich itd. Przenośniki cięgnowe to urządzenia transportu bliskiego takie jak chociażby przenośniki taśmowe, kubełkowe, łańcuchowe czy podwieszone. Z kolei ich bezcięgnowe odpowiedniki do transportowania ładunku wykorzystują siłę grawitacji, wstrząsów lub impulsów.

 • Dźwigi i wciągarki

Wszędzie tam, gdzie wózki widłowe okazują się niewystarczające, sprawdzą się różnego rodzaju dźwigi i wciągarki. Najczęściej montowane są na stałe i służą oczywiście do transportowania ciężkich ładunków w osi pionowej. Najczęściej wyróżnia się dźwigi osobowe, budowlane oraz towarowe, a także niestandardowe rodzaje podestów umożliwiające transport ładunku o nietypowych gabarytach. Wciągarki z kolei umożliwiają podnoszenie towarów przy użyciu stalowych lin. Wyposażone są w solidny element nośny w postaci ramy i montowane najczęściej także na stałe na płaskich powierzchniach, takich jak ściany, posadzki czy sufity.

 • Ładowarki

Niezastąpione w przypadku załadunku materiałów sypkich, które przechowywane są luzem. Możemy spotkać się m.in. z ładowarkami stacjonarnymi, przejezdnymi, jednonaczyniowymi, wielonaczyniowymi, taśmowymi.

 • Holowniki elektryczne

Te najbardziej nowoczesne urządzenia transportu wewnętrznego służą do szybkiego transportowania towarów o znacznych gabarytach i nietypowych rozmiarach oraz kształtach. Do ich bezdyskusyjnych zalet należy zaliczyć pełną kontrolę nad transportowanym ładunkiem, świetną zwrotność oraz kompaktową budowę.

Dobór odpowiednich środków transportu

Jak widać, jest w czym wybierać. Tak znaczne zróżnicowanie dostępnych środków transportu wewnątrzzakładowego wiąże się z ogromnym tempem rozwoju przemysłu, handlu i logistyki, a więc również z potrzebą dokładnego dopasowania narzędzi do konkretnych potrzeb każdego wyspecjalizowanego przedsiębiorstwa na rynku. Na jakie aspekty powinniśmy więc zwrócić uwagę przy projektowaniu układu technologicznego magazynu lub hali produkcyjnej oraz organizacji transportu wewnątrzzakładowego?

 • parametry związane z obiektem: powierzchnia, wysokość, konstrukcja itd.,
 • rodzaj i ilość transportowanych towarów,
 • natężenie ruchu,
 • warunki pracy: rodzaj pracy, liczba zmian, liczba pracowników,
 • kwalifikacje pracowników,
 • prognozy rozwojowe przedsiębiorstwa.

srodki_transportu_wewnetrznego_3

Organizacja transportu wewnątrzzakładowego to oczywiście wieloetapowe zadanie wymagające wiedzy, doświadczenia i czasu. Właściwy i staranny dobór środków transportu wewnątrzzakładowego bez wątpienia będzie miał jednak wymierny wpływ na efektywność realizacji zamówień, a tym samym jakość usług świadczonych przez firmę. 

Wybierz odpowiedni sprzęt! Sprawdź ofertę Movincar: https://movincar.pl/

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
41
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności26 września 202308:02

Sukces programu edukacyjnego Henkla

Sukces programu edukacyjnego Henkla - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Henkel Polska ponownie zawitał z programem Świat Młodych Badaczy do szkół w Raciborzu i okolicznych miejscowościach

materiał partnera
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.