Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie18 maja 202311:32

Jak przebiega droga przesyłki we frachcie morskim?

Jak przebiega droga przesyłki we frachcie morskim? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Fracht morski to jedna z najchętniej wybieranych form transportu. Jest to najbardziej ekonomiczna opcja w przypadku transportu ładunków na duże odległości: do Chin, Korei czy Stanów Zjednoczonych. Oczywiście droga takiego ładunku jest długa: prowadzi od nadawcy do firmy transportowej, następnie przez kilka portów do miejsca docelowego. Chcesz wiedzieć jak przebiega proces transportowania ładunku drogą morską? Chętnie zaspokoimy Twoją ciekawość i pokażemy Ci jak wygląda cały proces z punktu widzenia firmy transportowej.

Międzynarodowy transport towarów w kontenerach - cała podróż zaczyna się u nadawcy

Przesyłki morskie swoją drogę rozpoczynają w firmie nadawcy. To on jest odpowiedzialny za ich odpowiednie zapakowanie i zabezpieczenie oraz oklejenie. Po przygotowaniu ładunku zostaje on odebrany przez firmę transportową – oczywiście następuje to po potwierdzeniu zlecenia, uzgodnienia terminu i miejsca załadunku. Tak przygotowany ładunek rusza w drogę.

Transport morski kontenerowy FCL czy LCL – różne ścieżki transportu

Następny krok różni się w zależności od tego, czy zamówiliśmy cały kontener (FCL) czy nasza przesyłka ma być tylko jedną z wielu w kontenerze (LCL). W przypadku FCL ciężarówka z kontenerem podjeżdża zazwyczaj do firmy nadawcy. Tam jest on pakowany i „plombowany” - plomba pojawia się w liście przewozowym. Dzięki temu wszystkie strony mogą być pewne, że kontener nie będzie otwierany podczas całego transportu.

W przypadku przesyłki LCL cały proces wygląda trochę inaczej. Ładunek zostaje załadowany do furgonetki, która następnie trafia do magazynu firmy transportowej w celu doładowania kolejnych ładunków. Po załadowaniu przesyłki i dotarciu do portu (FCL) lub do magazynu firmy transportowej (LCL) następuje wykonanie odprawy celnej. W przypadku przesyłki FCL, zanim kontener dotrze do portu załadunku, konieczna jest jeszcze weryfikacja masy brutto, którą należy zgłosić do terminalu.

Fracht morski - wypełnienie potrzebnej dokumentacji

Oczywiście niezbędną częścią procesu jest też wypełnienie dokumentacji. Odprawa celna to nie wszystko, konieczne są też faktury handlowe, listy przewozowe, często pełnomocnictwa. Liczba dokumentów jest zależna od miejsca przeznaczenia ładunku – inaczej dokumentacja będzie wyglądać w przypadku Unii Europejskiej, a inaczej w przypadku Azji.

Po wypłynięciu statku z portu wyjścia linia żeglugowa wysyła list przewozowy z datą wypłynięcia. Tak rozpoczyna się faktyczny fracht morski.

Transport morski nie zawsze oznacza trasę prosto do finalnej destynacji

Nie każda usługa transportu morskiego oznacza bezpośredni kurs do kraju przeznaczenia. Niektóre kontenery przechodzą najpierw przez inne porty, gdzie mogą zabierać kolejne ładunki albo nawet być przenoszone na inne statki. Nie ma się jednak co martwić – wszystko przebiega sprawnie i często może zapewnić bardziej efektywny sposób transportu.

Transport kontenerowy morski – ostatni etap podróży

Przed dostawą odbiorca odpowiednio wcześniej otrzymuje wszystkie niezbędne informacje od nadawcy, spedytora lub linii żeglugowej. Przy okazji otrzymuje też całą niezbędną dokumentację: list przewozowy itp. Również służby celne w kraju odbioru są odpowiednio informowane, aby kontynuować odprawę celną. Po takiej odprawie odbiorca przesyłki jest zobowiązany do opłacenia cła importowego, jak i odpowiednio podatku organom celnym.

Eksport w kontenerach Polska – jak upewnić się, że nasza przesyłka dotrze na miejsce bez problemów?

Jak widać, dostawa w kontenerach drogą morską oznacza wiele różnych kroków i etapów. Jeżeli chcemy mieć gwarancję, że nasza przesyłka trafi do odbiorcy nie tylko na czas, ale też w nienaruszonym stanie, to musimy wybrać firmę transportową, która ma duże doświadczenie we frachcie morskim potwierdzone pozytywnymi opiniami klientów. W ten sposób niezależnie od tego, czy wybraliśmy przesyłkę FCL czy LCL, będziemy mieć pewność, że nasz towar trafi do odbiorcy bez problemów.

Wiarygodność firmy można ocenić nie tylko na podstawie opinii klientów, ale również profesjonalizmu ich strony internetowej. Jeżeli możemy przeczytać na niej o wykonanych wcześniej zleceniach, szerokiej ofercie i różnych udogodnieniach oferowanych klientom (takich jak pomaganie im w załatwianiu dokumentacji), to możemy mieć pewność, że trafiliśmy na wiarygodną firmę transportową.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności5 czerwca 202310:05

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W okresie od piątku do poniedziałkowego poranka strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dwanaście interwencji. Działania prowadzono w Budziskach, Pietrowicach Wielkich, Łubowicach i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202311:16

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO]

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Informację o zdarzeniu Powiatowe Stanowisko Kierowania odebrało dziś, 6 czerwca, krótko po godzinie 9. Ze zgłoszenia wynikało, że doszło do pożaru w kuźniańskiej fabryce obrabiarek.

red., fot. FB/OSP Siedliska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202311:21

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO]

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w powiecie wodzisławskim znów dało o sobie znać. Mowa o skrzyżowaniu ulicy Raciborskiej z Bukowską (DW 936) w Syryni niedaleko Raciborza. Wczoraj, 05.06., po godzinie 21 doszło tam do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych.

red., fot. FB/OSP Syrynia, Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Aktualności5 czerwca 202311:54

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO]

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

"Przyszłość jest w naszych rękach. Chwyćmy ster!" - pod tym hasłem Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu zorganizował już po raz drugi ciekawe wydarzenie.

red.
Aktualności7 czerwca 202309:28

Kolejne odwołania w grupie Rafako

Kolejne odwołania w grupie Rafako - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
red., fot. Tauron
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.