Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie11 grudnia 201211:12

Kontrakty konsorcjum RAFAKO i PBG z EDF Polska

Reklama
Racibórz:

6 grudnia konsorcjum firm RAFAKO i PBG zawarło ze Spółkami Grupy EDF Polska cztery kontrakty na budowę instalacji odsiarczania spalin. Łączna wartość umów wynosi 769,9 mln zł netto, co sprawia, że jest to największy projekt związany z odsiarczaniem spalin w historii raciborskiej firmy.

Przedmiotem kontraktów jest zaprojektowanie, wykonanie i uruchomienie instalacji odsiarczania spalin metodą mokrą w czterech elektrociepłowniach Grupy EDF Polska mieszczących się w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Gdyni. Zlecenie zrealizuje konsorcjum RAFAKO S.A. (lider technologiczny i organizacyjny) oraz PBG S.A. w upadłości układowej (członek konsorcjum).

Umowy podpisane zostały przez Pawła Mortasa, Prezesa Zarządu RAFAKO S.A. i PBG S.A. oraz Krzysztofa Burka, Wiceprezesa i Dyrektora ds. Handlowych w RAFAKO S.A. EDF Polska reprezentowali Philippe Castanet, prezes EDF Polska, oraz wiceprezes Janusz Nowak.

Jedna z największych proekologicznych inwestycji w Polsce
Kontrakty zawarte z Grupą EDF Polska to drugie co do wartości, po podpisanej w lutym tego roku umowie na budowę bloków w Elektrowni Opole, zlecenie w portfelu RAFAKO, a zarazem największy projekt dotyczący odsiarczania spalin. - Skonstruowanie naszej oferty możliwe było dzięki wykorzystaniu synergii i potencjału spółek z Grupy PBG. Jej przyjęcie świadczy o wysokiej konkurencyjności RAFAKO, które przy wykorzystaniu własnych zasobów biznesowych i aktywów większościowego akcjonariusza może skutecznie walczyć o najważniejsze projekty na rynku – mówi Paweł Mortas, prezes RAFAKO i PBG.

Realizacja jednej z największych inwestycji proekologicznych w Polsce to dla RAFAKO wyzwanie projektowe i logistyczne. - Wszystkie cztery inwestycje będą realizowane praktycznie w tym samym czasie. Każda budowa jest specyficzna, dla każdej z nich powstanie odrębny projekt. Konieczne będą cztery zespoły, które będą je realizować, ale jesteśmy już do tego wstępnie przygotowani. Chociażby z tego tytułu widać, że jest to dla nas nadzwyczajny projekt – powiedział wiceprezes Krzysztof Burek.

Projekty instalacji odsiarczania spalin dla EDF Polska są zbliżone do tego, który RAFAKO zrealizowało w Elektrowni Ostrołęka, a który został oddany do użytkowania w 2007 roku. - W każdej z czterech lokalizacji zbudowany zostanie jeden absorber zintegrowany z mokrym kominem i kompletny system obróbki produktów, na który składa się węzeł odwadniania i magazynowania gipsu oraz oczyszczalnia ścieków – wyjaśnia Jerzy Mazurek, Kierownik Zespołu Pracowni Projektowych Instalacji Ochrony Środowiska w RAFAKO. - Do tej pory spalanie węgla powodowało emisję do atmosfery dwutlenku siarki i innych związków kwaśnych. Po zabudowie tych instalacji związki te będą usuwane prawie w 100 proc., dodatkowo usuwany będzie także pył. Instalacje te dają więc istotny efekt ekologiczny – podkreśla J. Mazurek.

Prace dla EDF Polska realizowane będą do końca 2015 roku. Termin ten wiąże się z obowiązującą w Polsce ustawą dot. ochrony środowiska. Zgodnie z nią, wszystkie instalacje EDF w naszym kraju powinny zostać odsiarczone do końca 2015 roku. Realizacja umów w elektrociepłowniach w Gdańsku i Krakowie ma potrwać do 30 czerwca, zaś inwestycje w Gdyni i Wrocławiu powinny się zakończyć do 31 października 2015 r.

Ugruntowanie pozycji RAFAKO
Podpisane 6 grudnia umowy to pierwsze zlecenie jakie RAFAKO zrealizuje dla EDF. Wiceprezes Krzysztof Burek ma nadzieję, że jest to początek współpracy z tym inwestorem.
- EDF jest mocnym graczem na rynku międzynarodowym, a w Polsce właścicielem wielu elektrowni i elektrociepłowni, stąd potencjalne perspektywy dla RAFAKO są duże. Oprócz dzisiejszego kontraktu jesteśmy zainteresowani realizacją innych projektów dla tego inwestora, takich jak instalacje ochrony środowiska, w tym odsiarczanie i odazotowanie spalin, oraz budową i modernizacją kotłów. Mamy nadzieję, że to jest początek naszej współpracy z firmą EDF i w przyszłości powiedzie nam się równie dobrze jak przy tym kontrakcie – przyznaje K. Burek.

Zawarcie kontraktu z jednym z największych producentów energii w Europie jest dla raciborskiej firmy bardzo istotne. - Mimo trudnych czasów i bardzo burzliwych - szczególnie w ostatnim okresie - wydarzeń wokół naszej firmy, a z drugiej strony niewątpliwych oznak kryzysu gospodarczego, udaje nam się pozyskiwać jednak nowe zlecenia. Jest to bardzo dobra informacja dla naszej firmy, naszych pracowników jak i jest to dobry prognostyk na przyszłość z punktu widzenia działalności RAFAKO. Jak znaczący jest to kontrakt na rynku świadczy m.in. fakt, że jego zdobycie nie było proste również z powodu ostrej i bezprecedensowej walki z bardzo silną, zagraniczną konkurencją, która m.in. zarzuciła RAFAKO brak technologii i referencji w zakresie instalacji odsiarczania spalin. Na szczęście sprawa została rozstrzygnięta arbitralnie przez Krajową Izbę Odwoławczą, która oddaliła wszystkie tego typu zarzuty. Podpisanie tych kontraktów z EDF jest też więc swego rodzaju zwieńczeniem tej batalii z konkurencją i przez to dalszym ugruntowaniem naszej pozycji na rynku polskim i zagranicznym – zaznacza wiceprezes RAFAKO.

Przypomnijmy, że rozstrzygnięcie przetargu i wybór konsorcjum firm RAFAKO i PBG nastąpiło 24 września. Decyzja EDF Polska zakwestionowana została przez konkurencyjne konsorcjum, które również ubiegało się o zlecenie. W odwołaniu do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) zarzucano RAFAKO m.in. brak odpowiedniej technologii i referencji. 24 października KIO oddaliła ten protest i potwierdziła kompetencje RAFAKO. - Musieliśmy udowodnić, że dysponujemy własną, sprawdzoną i potwierdzoną referencjami technologią. Udało nam się to zrobić i to też poczytam za bardzo duży sukces – podsumowuje Krzysztof Burek.

AK

* * *
ZDJĘCIE:
Podpis: Przedstawiciele RAFAKO obecni przy podpisywaniu umów. Od prawej: Janusz Rydzak, Jacek Cielecki, Krzysztof Burek, Jerzy Mazurek, Andrzej Szmatloch, Wojciech Piechnik.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 grudnia 202210:24

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. arch. portalu/K. Kubik
Sport4 grudnia 202221:58

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.