Wyjątkowa prezentacja Rafako na POWER GEN 2009

Tegoroczne POWER-GEN Europe 2009 odbyło się w sercu Europy. Piękna niemiecka Kolonia zamieniła się na trzy dni w centrum energetyki. Zaprezentowało się tu ponad 450 wystawców z całego świata związanych z branżą energetyczną.
POWER-GEN Europe to jedna z największych na świecie imprez związanych z szeroko pojętą branżą energetyczną. Składa się z konferencji poruszającej konkretne zagadnienia tematyczne oraz wystawy, podczas której firmy prezentują swoje wyroby i osiągnięcia technologiczne. Organizowana jest na przemian w różnych krajach europejskich, głównie we Włoszech, Niemczech i Hiszpanii. Od niedawna połączona jest także z forum poświęconym rozwojowi przemysłu POWERGRID Europe oraz ze światową konferencją i wystawą RENEWABLE ENERGY, dotyczącą odnawialnych źródeł energii. Przyciąga rzesze przedstawicieli przemysłu, nauki, świata biznesu, polityki i specjalistów związanych z rozwojem energetyki. Daje możliwość poznania najnowszych osiągnięć technologicznych, światowych trendów oraz wymiany doświadczeń. W Kolonii, w dniach 26-28 maja, odbyła się już XVI edycja przedsięwzięcia.
Tegoroczne POWER-GEN poświęcone było energetycznym wyzwaniom, przed jakimi stoi Europa i cały świat. - Od lat dominującym trendem w branży jest przede wszystkim zwiększenie efektywności produkcji energii przy jednoczesnym zmniejszeniu zagrożeń dla środowiska. Jednym z ważniejszych tematów w tym roku była kwestia wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CO2) – tłumaczy dr Eugeniusz Myszka, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. rozwoju RAFAKO S.A. Zainteresowaniem cieszył się też temat dotyczący biomasy, czyli odnawialnych źródeł energii.
Podczas sesji inauguracyjnej zaprezentowane zostały kluczowe zagadnienia nie tylko techniczne, lecz także politycznej natury. - Duży nacisk położony był na konieczność współdziałania sfer polityki, producentów i konsumentów. Politycy ustanawiają prawo, do którego technologicznie producenci muszą się dostosować. Koszty tego ponoszą konsumenci, którzy z kolei mają wpływ na wybór polityków. I tu koło się zamyka. Współdziałanie tych trzech kluczowych grup, czyli politycy-przemysł-konsumenci, stanowi o powodzeniu energetyki – podkreśla Krzysztof Burek, dyrektor handlowy RAFAKO S.A. Innym z zagadnień poruszanych podczas otwarcia Konferencji była też kwestia m. in. konieczności posiadania przez Europę większej liczby linii energetycznych, łączących różne kraje. Wszystko po to, aby zapewnić energetyczne bezpieczeństwo oraz zapobiec black-outowi. – Europa i tak jest najbardziej zaawansowana i rozwinięta technologicznie pod tym względem. Prawdą jest, że 1/3 obiektów energetycznych ma ponad 25 lat i tym samym nadaje się do wymiany, a co najmniej do modernizacji. Jednak, co warto podkreślić, według zaprezentowanych danych średnia sprawności elektrowni w Europie jest znacznie powyżej średniej światowej, wynosi 38 proc. przy 31 proc. na świecie (lepiej niż w USA a tym bardziej w Chinach). Tematyka Power-Gen Europe, jak sama nazwa wskazuje, skupiła się na problemach naszego kontynentu i przedstawiała to właśnie z tej perspektywy. Na szczęście ten rynek jest również nam bardziej znany i tutaj czeka nas wiele pracy – konkluduje Krzysztof Burek.
Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i tym razem część konferencyjna składała się z 7 paneli tematycznych, podzielonych na sesje, podczas których wygłaszane były referaty omawiające określone zagadnienia. Wśród nich zaprezentowany został także referat RAFAKO na temat instalacji odsiarczania spalin w Elektrowni Skawina. - To sprawa prestiżowa. Podczas konferencji odczytywane są tylko wyselekcjonowane referaty, najlepsze pod względem merytorycznym i najciekawsze. W tym roku wybranych zostało 150 spośród wielu, które wpłynęły. Preferowane są takie, które omawiają konkretne przypadki, wnoszą coś istotnego. Odrzucane są teksty promocyjne, ogólnikowe, czysto teoretyczne. W naszym referacie opisywaliśmy autorską metodę odsiarczania spalin w Elektrowni Skawina, która uzyskała efekty lepsze od planowanych. Spotkało się to z zainteresowaniem i uznaniem odbiorców – mówi Piotr Karaś, kierownik zespołu Promocji Produktu RAFAKO S.A., który kolejny rok z rzędu zasiada też w radzie programowej konferencji.
Fabryka Kotłów RAFAKO S.A. po raz kolejny prezentowała się także w części wystawowej. Firmowe stoisko było duże i przestrzenne, z widocznymi z daleka napisami „Polen” i „Poland”. Prezentacja była wyjątkowa, ponieważ w tym roku RAFAKO obchodziło jubileusz 60-lecia istnienia, więc tym bardziej przedsiębiorstwo chciało podkreślić swoją obecność. Stoisko obsługiwane było przez polską restaurację „Gdańska” z Niemiec, która serwowała gościom tradycyjne polskie potrawy, m.in. żurek, bigos, rolady, pierogi. - Zapewniliśmy odwiedzającym dobre warunki do rozmów – żartuje wiceprezes dr Eugeniusz Myszka. - W tym roku zainteresowanie naszym stoiskiem było ogromne. Mieliśmy bardzo wielu gości z całego świata. Przychodzili zarówno stali nasi partnerzy i kontrahenci jak i firmy zupełnie nowe, które szukały korzystnych warunków współpracy. Wydaje się, że w wyniku przeprowadzonych rozmów nasze możliwości doboru kontrahentów, poddostawców czy konsorcjantów znacznie się poszerzyły – mówi wiceprezes dr Eugeniusz Myszka. - Odwiedziły nas prawdziwe tłumy. Cały czas prowadziliśmy rozmowy z przedstawicielami innych firm. Kończyliśmy jedną, w kolejce czekało już kilka następnych osób – potwierdza Piotr Karaś.
- Zainteresowanie naszą firmą spowodowane jest atrakcyjnością RAFAKO jako partnera, z drugiej strony również sytuacją na rynku. Przy zatrzymaniu lub też opóźnieniu wielu inwestycji na całym świecie realizatorzy poszczególnych zadań mają kłopoty z zapewnieniem odpowiedniego poziomu produkcji dla utrzymania swoich potencjałów. RAFAKO jest w tej szczęśliwej sytuacji, że ma zapewniony portfel zleceń na co najmniej najbliższe dwa lata. Inne firmy widzą, że dobrze sobie radzimy z kryzysem i w możliwości współpracy z nami dostrzegają swoją szansę na przetrwanie w trudniejszych czasach - mówi wiceprezes dr Eugeniusz Myszka.
Przyszłoroczna edycja POWER-GEN Europe odbędzie się w Amsterdamie, w Holandii.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany