Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie16 sierpnia 201812:20

Raciborski ratusz zastanawia się nad zakupem zeroemisyjnych autobusów

Raciborski ratusz zastanawia się nad zakupem zeroemisyjnych autobusów  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Analiza kosztów i korzyści związanych z wykorzystaniem przy świadczeniu usług komunikacji miejskiej na terenie Miasta Racibórz autobusów zeroemisyjnych - to tytuł zamówienia publicznego, które wykona Collect Consulting S.A. z Katowic. Koszt to ponad 17,2 tys. zł. Oferty złożyło aż osiem firm. Najdroższa żądała blisko 40 tys. zł.

Collect ma przed sobą dwa zadania:

1 do 30 września - opracowanie projektu - zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych stanowiącego analizę kosztów i korzyści związanych z wykorzystaniem przy świadczeniu usług komunikacji miejskiej autobusów zeroemisyjnych, obejmującego w szczególności:
a) uwarunkowania techniczne i prawne,
b) analizę eksploatacyjną przewozów komunikacji miejskiej,
c) analizę ekonomiczno - finansową możliwości eksploatacji autobusów zeroemisyjnych w komunikacji miejskiej z uwzględnieniem art. 36 i 38 ww ustawy, a w tym:
- ocenę wprowadzenia do eksploatacji autobusów zeroemisyjnych ( koszty inwestycji taboru oraz infrastruktury towarzyszącej),
- ocenę utrzymania w eksploatacji wyłącznie autobusów spalinowych,
- ocenę utrzymania w eksploatacji autobusów zeroemisyjnych oraz spalinowych,
d) oszacowanie efektów środowiskowych związanych z emisją szkodliwych substancji dla środowiska i zdrowia ludzi,
e) analizę społeczno – ekonomiczną uwzględniającą wycenę kosztów związanych z emisją szkodliwych substancji,
f) analizy porównawczej eksploatacji pojazdów z różnymi napędami.

2 do 7 grudnia - przeprowadzenie konsultacji społecznych dokumentu

10 września 2018 r. rozpocznie się drugi nabór wniosków o dofinansowanie zakupu autobusów elektrycznych, szkoleń dla kierowców, modernizacji lub budowy stacji ładowania pojazdów publicznego transportu zbiorowego. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zainwestuje 168 mln zł w przedsięwzięcia jednostek samorządu terytorialnego, polegające na obniżeniu zużycia energii i paliw w transporcie publicznym.

Dofinansowania – w ramach programu priorytetowego System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme) - GEPARD – Bezemisyjny transport publiczny – będą przydzielane w formie dotacji (w sumie zarezerwowano na ten cel ok. 19 mln zł) oraz preferencyjnych pożyczek (łącznie do rozdysponowania jest ok. 149 mln zł). W pierwszym przypadku NFOŚiGW czeka na wnioski do 28 września br., a w drugim – do 17 grudnia 2018 r.

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport20 czerwca 202619:29

Młody Widzew bezkonkurencyjny w Raciborzu. Zwyciężył w międzynarodowym V4Cup [FOTO]

Młody Widzew bezkonkurencyjny w Raciborzu. Zwyciężył w międzynarodowym V4Cup [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Stadion przy ulicy Srebrnej w Raciborzu ponownie stał się areną piłkarskich zmagań młodych zawodników z Polski i zagranicy. W sobotnie przedpołudnie oraz wczesne godziny popołudniowe rozegrano trzeci turniej w ramach V4Cup o Puchar Prezydenta Miasta Raciborza Jacka Wojciechowicza. W zawodach udział wzięło szesnaście drużyn, które przez wiele godzin rywalizowały o końcowy triumf.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2026
19 czerwca 202608:55

Nasz Racibórz 19.12.2026

Nasz Racibórz 12.06.2026
11 czerwca 202620:34

Nasz Racibórz 12.06.2026

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.