Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie21 lipca 201809:59

Te tony odpadów miały nielegalnie trafić na Śląsk

Te tony odpadów miały nielegalnie trafić na Śląsk  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Śląscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali ponad 70 ton niebezpiecznych odpadów. Trzy trefne transporty wjechały na teren Polski z naruszeniem przepisów o transgranicznym przemieszczaniu odpadów. 

Funkcjonariusze śląskiej Służby Celno-Skarbowej kontrolowali przemieszczenie substancji niebezpiecznych. W województwie śląskim przeprowadzili blisko 80 kontroli. Część kontroli prowadzili z udziałem funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej. W sumie mundurowi skontrolowali blisko 80 transportów. Podczas działań kontrolnych funkcjonariusze KAS zatrzymali 3 transporty, w których przewożono ponad 70 ton odpadów. Ciężarówki przyjechały z Włoch oraz Niemiec. Z dokumentów wynikało, że odbiorcami odpadów miały być dwie śląskie firmy.

Podczas kontroli mundurowi ustalili, że ładunki to odpady zmieszane zawierające papier, styropian, opakowania z folii aluminiowej, ścinki materiałów, opakowania metalowe. Ze względu na intensywny zapach podejrzewali, że odpady mogą być zanieczyszczone substancją organiczną. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wystąpili do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z wnioskiem o wydanie opinii w zakresie kwalifikacji przewożonego ładunku. Otrzymali informację, że doszło do nielegalnego transgranicznego przywozu odpadów. Zgodnie z decyzją Głównego Inspektora Ochrony Środowiska ponad 70 ton odpadów zostało już zwróconych za granicę. Warunki transgranicznego przemieszczania odpadów reguluje Konwencja Bazylejska, która szczegółowo reguluje zasady kontroli i procedury przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych. Proceder nielegalnego transgranicznego przewozu odpadów zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Skuteczne kontrole i ochrona przed napływem towarów, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzkiemu oraz środowisku to jedno z zadań Krajowej Administracji Skarbowej.

#kas

Autor: KAS Katowice, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport20 czerwca 202619:29

Młody Widzew bezkonkurencyjny w Raciborzu. Zwyciężył w międzynarodowym V4Cup [FOTO]

Młody Widzew bezkonkurencyjny w Raciborzu. Zwyciężył w międzynarodowym V4Cup [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Stadion przy ulicy Srebrnej w Raciborzu ponownie stał się areną piłkarskich zmagań młodych zawodników z Polski i zagranicy. W sobotnie przedpołudnie oraz wczesne godziny popołudniowe rozegrano trzeci turniej w ramach V4Cup o Puchar Prezydenta Miasta Raciborza Jacka Wojciechowicza. W zawodach udział wzięło szesnaście drużyn, które przez wiele godzin rywalizowały o końcowy triumf.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2026
19 czerwca 202608:55

Nasz Racibórz 19.12.2026

Nasz Racibórz 12.06.2026
11 czerwca 202620:34

Nasz Racibórz 12.06.2026

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.