Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia17 lutego 201412:16

Jak powstało Oko zła? Wywiad ze Zbigniewem Woźniakiem, autorem powieści

Jak powstało Oko zła? Wywiad ze Zbigniewem Woźniakiem, autorem powieści - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzanowice: To w czystej formie powieść sensacyjna. Powstała błyskawicznie, bo w dwa tygodnie, lecz nic w tym dziwnego, skoro pisał ją człowiek renesansu. Zbigniew Woźniak, właściciel pałacu w Wojnowicach, napisał książkę "Oko zła". To cztery odrębne opowiadania, a ich elementem łączącym jest Muzeum Horroru, znajdujące się w wojnowickim, starym pałacu. Z autorem rozmawiamy o tym, jak przedświąteczny rozgardiasz może twórczo wpłynąć na mężczyznę.

Nasz Racibórz: Panie Zbigniewie, "Oko zła" - co to za twór literacki?
Zbigniew Woźniak: To w czystej formie powieść sensacyjna. Moim celem było zarówno napisanie czegoś, co by mroziło krew w żyłach, a jednocześnie miało charakter sensacji, szczególnie jeśli chodzi o pokłosie SS-mańskich spraw z II wojny światowej jak również jeśli chodzi o korupcję polityczną w naszej III RP.

NR: Skąd inspiracja?
ZW: Nie ukrywam, że przy okazji pisania chciałem w pewien sposób wypromować pałac, ponieważ w tej chwili i w Polsce, i w naszym powiecie panuje pogląd, ze trzeba stawiać na turystykę, rozsławianie regionu. Chciałem zrobić coś, co będzie zarazem przyjemne i pożyteczne.

NR: Jak długo pracował Pan nad tomem?
ZW: Całe 2 tygodnie! (śmiech) W okresie przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy w domu był wielki zamęt związany z przygotowaniami do Świąt. Mężczyzna w takich sytuacjach nie jest bardzo potrzebny, a nawet zawadza, więc ukryłem się w moim gabinecie i od razu było wiadomo, że pracuję nad czymś ważnym, nikt do mnie nie miał żalu. I udało mi się szczęśliwie przejść przez okres przedświąteczny i zrobić coś pożytecznego, jak mniemam.

NR: Na okładce książki możemy przeczytać, że jest Pan człowiekiem renesansu. Jak to się przejawia i skąd u Pana zainteresowanie literaturą?
ZW: Od ćwierć wieku zajmuję się biznesem, w bardzo różnych postaciach, ponieważ rynek się zmienia, mody się zmieniają%u2026 Robiłem różne rzeczy, ale 11 lat temu nabyłem pałac w Wojnowicach. Był on sprzedawany przez Starostwo Powiatowe w opłakanym stanie, ponieważ przez ostatnich 40 lat był tu szpital, a szpital ma swoje wymogi: nie toleruje kominków, sztukaterii, żadnych elementów ozdobnych. Ten zakup zmienił moje życie. Nadał mu nowy sens. Postanowiłem go odrestaurować, ale przede wszystkim przywrócić do życia i zaszczepić w świadomości społecznej. Ten obiekt jako szpital nie funkcjonował wśród ludzi jako obiekt zabytkowy. Jeśli ktokolwiek o nim myślał, to w kategoriach: ktoś tu leżał chory albo zmarł, w najlepszym przypadku: pracował. Jako pałac nie istniał nigdzie. Teraz jest wszędzie. Jeśli w wyszukiwarce wpiszemy "pałac w Wojnowicach" to wyskakują gigantyczne ilości wyników: na blogach, portalach, no wszędzie. Mówi się w dzisiejszych czasach, że jeśli czegoś nie ma w Internecie, to nie istnieje. My istniejemy. To uważam za mój największy sukces. Książka "Oko zła" to jeszcze jeden kamyczek do tego ogródka rozpropagowania tego miejsca. Jeszcze jedna sprawa: przez te 11 lat doprowadziliśmy park do stanu kwitnącego. Park, który był skrzyżowaniem dżungli z wysypiskiem śmieci i gruzowiskiem, teraz jest piękny. Sam obiekt zyskał wiele blasku i bardzo przypomina taki, jakim był do 1945 roku, kiedy mieszkała w nim rodzina szlachecka.

Ze Zbigniewem Woźniakiem rozmawiała Kamila Besz

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202414:45

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim / fot. pixabay
Aktualności27 marca 202419:33

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego!

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
72
materiał wyborczy zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.