Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia17 lutego 201412:16

Jak powstało Oko zła? Wywiad ze Zbigniewem Woźniakiem, autorem powieści

Jak powstało Oko zła? Wywiad ze Zbigniewem Woźniakiem, autorem powieści - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzanowice: To w czystej formie powieść sensacyjna. Powstała błyskawicznie, bo w dwa tygodnie, lecz nic w tym dziwnego, skoro pisał ją człowiek renesansu. Zbigniew Woźniak, właściciel pałacu w Wojnowicach, napisał książkę "Oko zła". To cztery odrębne opowiadania, a ich elementem łączącym jest Muzeum Horroru, znajdujące się w wojnowickim, starym pałacu. Z autorem rozmawiamy o tym, jak przedświąteczny rozgardiasz może twórczo wpłynąć na mężczyznę.

Nasz Racibórz: Panie Zbigniewie, "Oko zła" - co to za twór literacki?
Zbigniew Woźniak: To w czystej formie powieść sensacyjna. Moim celem było zarówno napisanie czegoś, co by mroziło krew w żyłach, a jednocześnie miało charakter sensacji, szczególnie jeśli chodzi o pokłosie SS-mańskich spraw z II wojny światowej jak również jeśli chodzi o korupcję polityczną w naszej III RP.

NR: Skąd inspiracja?
ZW: Nie ukrywam, że przy okazji pisania chciałem w pewien sposób wypromować pałac, ponieważ w tej chwili i w Polsce, i w naszym powiecie panuje pogląd, ze trzeba stawiać na turystykę, rozsławianie regionu. Chciałem zrobić coś, co będzie zarazem przyjemne i pożyteczne.

NR: Jak długo pracował Pan nad tomem?
ZW: Całe 2 tygodnie! (śmiech) W okresie przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy w domu był wielki zamęt związany z przygotowaniami do Świąt. Mężczyzna w takich sytuacjach nie jest bardzo potrzebny, a nawet zawadza, więc ukryłem się w moim gabinecie i od razu było wiadomo, że pracuję nad czymś ważnym, nikt do mnie nie miał żalu. I udało mi się szczęśliwie przejść przez okres przedświąteczny i zrobić coś pożytecznego, jak mniemam.

NR: Na okładce książki możemy przeczytać, że jest Pan człowiekiem renesansu. Jak to się przejawia i skąd u Pana zainteresowanie literaturą?
ZW: Od ćwierć wieku zajmuję się biznesem, w bardzo różnych postaciach, ponieważ rynek się zmienia, mody się zmieniają%u2026 Robiłem różne rzeczy, ale 11 lat temu nabyłem pałac w Wojnowicach. Był on sprzedawany przez Starostwo Powiatowe w opłakanym stanie, ponieważ przez ostatnich 40 lat był tu szpital, a szpital ma swoje wymogi: nie toleruje kominków, sztukaterii, żadnych elementów ozdobnych. Ten zakup zmienił moje życie. Nadał mu nowy sens. Postanowiłem go odrestaurować, ale przede wszystkim przywrócić do życia i zaszczepić w świadomości społecznej. Ten obiekt jako szpital nie funkcjonował wśród ludzi jako obiekt zabytkowy. Jeśli ktokolwiek o nim myślał, to w kategoriach: ktoś tu leżał chory albo zmarł, w najlepszym przypadku: pracował. Jako pałac nie istniał nigdzie. Teraz jest wszędzie. Jeśli w wyszukiwarce wpiszemy "pałac w Wojnowicach" to wyskakują gigantyczne ilości wyników: na blogach, portalach, no wszędzie. Mówi się w dzisiejszych czasach, że jeśli czegoś nie ma w Internecie, to nie istnieje. My istniejemy. To uważam za mój największy sukces. Książka "Oko zła" to jeszcze jeden kamyczek do tego ogródka rozpropagowania tego miejsca. Jeszcze jedna sprawa: przez te 11 lat doprowadziliśmy park do stanu kwitnącego. Park, który był skrzyżowaniem dżungli z wysypiskiem śmieci i gruzowiskiem, teraz jest piękny. Sam obiekt zyskał wiele blasku i bardzo przypomina taki, jakim był do 1945 roku, kiedy mieszkała w nim rodzina szlachecka.

Ze Zbigniewem Woźniakiem rozmawiała Kamila Besz

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.