Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia31 lipca 202209:54

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach - restauracja Helgoland

Reklama
Racibórz:

W krajobrazie Raciborza było kiedyś znacznie więcej restauracji niż obecnie. Budynki kilku z nich przetrwały, choć nie pełnią już dawnych funkcji, a przechodzący obok nich raciborzanie często nie zdają sobie sprawy, że można tu było kiedyś dobrze zjeść.

Helgoland (płnfryz. Deät Lun) – wyspa oraz gmina uzdrowiskowa na Morzu Północnym, należąca do Niemiec, do kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn, powiatu Pinneberg. Jako jedno z terytoriów państw członkowskich Europejskiej Unii Celnej pozostaje poza obszarem jej stosowania - tyle można wyczytać w wikipedii.

Raciborski Helgoland mieścił się przy ul. Eichendorffa 11. Budynek istnieje do dziś, tuż przed wiaduktem kolejowym, naprzeciwko starej rzeźni. Mieszkało tu (dane z lat 30.) wielu znamienitych obywateli miasta, m.in. wyższy inspektor miejski Josef Lukas, sekretarz sądowy Eugen Schliffka, urzędnik pocztowy Karl Koziel, czy kupiec Georg Kokoschka.

Parter zajmowała widoczna na pocztówce z 1906 r. restauracja i jadłodajnia Helgoland z ogródkiem. Jest też widok na wyspę o tej nazwie na Morzu Północnym i znajdujące się dawniej nieopodal raciborskie zakłady Gebr. Böhler & Co., znane z doskonałej stali narzędziowej (to obecnie teren przy przejeździe kolejowym w stronę Rafako).

Dziś tylko wyjątkowo odważny restaurator zdecydowałby się zainwestować w ten biznes w tym rejonie. Na początku XX w. sytuacja rysowała się zgoła inaczej. Ulica Eichendorffa była turystycznym traktem Raciborza. Szło się tędy w kierunku Odry, gdzie wzdłuż obecnej ul. 1 Maja (dawniej również Eichendorffa) znajdowały się nadodrzańskie plaże z pływającym basenem. Mostem Bernerta (wcześniej funkcjonował prom) przechodziło się na Płonię, gdzie była stacja kolei wąskotorowej, skąd ruszało się w podróż do Rud, do uroczyska Buk (stare opactwo zamieszkiwał książę z rodziną, a rozległy park był jego własnością). Można też było zdecydować się na marszrutę w kierunku Brzezia i lasu Widok z restauracją i 18-metrową wieżą widokową z przepiękną panoramą w kierunku Bramy Morawskiej oraz pasm Karpat i Sudetów. Przy obecnej ul. Łąkowej, na dawnych Masarskich Łąkach, stał okazały dom strzelecki ze strzelnicą (dziś tzw. pałacyk Rafako). Urządzano tu wielkie festyny, m.in. z okazji strzelań królewskich. Po I wojnie światowej w pobliżu powstał park miejski ze stawem gondolowym (obecnie park im. Miasta Roth) oraz nowoczesny wówczas basen (teraz osiedle). Helgoland mógł więc liczyć na sporą klientelę. Jego nazwa wynika zaś z wielkiej pasji do podróży, jaką wśród mieszkańców II Rzeszy Niemieckiej, tkwiącej jeszcze wówczas w La belle époque, obudziła kolej żelazna. Z Racibórz miał bezpośrednie połączenia z Bałkanami i Konstantynopolem.

Pocztówka pochodzi ze zbiorów śp. Alfreda Otlika.

026_edited

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 lutego 202315:32

Domowa tężnia i hybrydowe magazynowanie energii. Przegląd projektów w raciborskiej ANS

Domowa tężnia i hybrydowe magazynowanie energii. Przegląd projektów w raciborskiej ANS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Już siódmy razy studenci IV roku kierunku automatyka i robotyka Instytutu Techniki Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu (wcześniej PWSZ) prezentują publicznie swoje projekty inżynierskie. W tym roku dołączyli do nich studenci kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.