Historia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Stal narzędziowa z Raciborza podbijała światowe rynki
Historia na weekend. W 1895 roku, skuszony bliskością górnośląskich hut i planami obniżenia ceł oraz widząc duży potencjał sprzedaży na rynkach Europy Wschodniej, w Raciborzu zainwestował renomowany już wówczas producent stali – firma Gebr. Böhler & Co. AG.
Jej dynamiczny rozwój, za sprawą Alberta Böhlera (1845-1899), datowany jest od 1872 roku, od momentu inwestycji w austriackie fabryki broni. Do czasu budowy zakładu w Raciborzu, bracia Böhler mieli już przedstawicielstwa bądź fabryki w: Hamburgu, Kopenhadze, Moskwie, Petersburgu, Kijowie i Gliwicach. W 1882 roku powstały Böhler Freres & Cie w Paryżu oraz Böhler Brothers & Co. w Sheffield. W 1886 roku firma była już obecna w Berlinie, Frankfurcie, Lipsku, Düsseldorfie i Stuttgarcie oraz w Bostonie. W 1889 roku ciesząca się renomą stal Böhler trafiła na rynek japoński.
Pojawienie się spółki w Raciborzu było wielkim wydarzeniem. Na miejsce fabryki wybrano tereny przy obecnej ulicy Łąkowej, po prawej stronie linii kolejowej prowadzącej do Głubczyc. W 1897 roku, chcąc wesprzeć inwestora, miasto zbudowało nową ulicę o trwałej nawierzchni jako przedłużenie ulicy obecnej ulicy Kościuszki, nadając jej nazwę Stalwerkstraße (ulica Zakładów Stalowniczych), dzisiejsza Stalowa.
Raciborska fabryka przetwarzała stal na wysokiej jakości, trwałe narzędzia oraz materiały konstrukcyjne dla przemysłu samochodowego, lotniczego i silnikowego. Górnośląskim interesom spółki zaszkodził plebiscyt i włączenie części Górnego Śląska do Polski. Gebr. Böhler & Co. AG straciła rynki zbytu, a narastający kryzys doprowadził ostatecznie do zamknięcia zakładu w 1924 roku.
W latach trzydziestych XX wieku tereny fabryki częściowo zajęła wytwórnia konstrukcji żelaznych Friedetzky & Koch. Po 1945 roku usadowiły się tam Raciborskie Zakłady Betoniarskie i Żelbetowe, przeniesione później do nowego zakładu na rogu obecnych ulic Łąkowej i Dąbrowszczaków.
Böhler Edelstahl GmbH & Co KG istnieje do dziś i jest jedną z najbardziej liczących się firm w dziedzinie rozwoju i produkcji stali specjalnych, światowym liderem w branży stali o wysokiej prężności i stali narzędziowych.
Zdjęcia ze zbiorów wyd. WAW, Alfreda Otlika, Henryka Sowika oraz Archiv Böhler Edelstahl i Bildarchiv Austria, ÖNB
Albert Böhler 1845–1899
Prospekt z historią firmą
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Spróbujcie potraw z lasu. Książka kucharska gratis
- Nie ma nic lepszego niż pożywienie pochodzące prosto z natury, towarzyszące nam od wieków. Pożywienie, którego źródłem był i jest las. W naszej publikacji znajdziecie aż 115 przepisów na przygotowanie niebanalnego obiadu, napoju czy deseru. Wszystkie przepisy zostały stworzone przez leśników, a kto jak kto, ale oni wiedzą najlepiej jak smaczny może być las - informują Lasy Państwowe, udostępniając gratis publikację.
Więcej »Unia Racibórz sp. z o.o. na dużym minusie! Znana jest kwota
Rybnickie biuro księgowe, które obsługuje powstałą w lipcu miejską spółkę sportową, sporządziło raport z danymi finansowymi. Dysponują nimi radni komisji rewizyjnej, która bada proces powoływania miejskiej spółki i przekazania 75 tys. zł miejskiej dotacji. Na zdj. radni komisji gospodarki Rady Miasta, którzy postanowili w czwartek (21.01.) obejrzeć siedzibę Unii Racibórz sp. z o.o. w budynku Urzędu Miasta.
Więcej »Gruss aus Ratibor. Magiczny świat Alfreda Otlika
Stare biurko, laptop, lupa, plik karteczek i tysiące pocztówek - to był na emeryturze cały świat Alfreda Otlika. Wybitny raciborski kolekcjoner odszedł 2 stycznia tego roku w wieku 85 lat. Pozostawił po sobie największy zbiór kartek z widokami dawnego Raciborza oraz poświęconych Josephowi von Eichendorffowi.
Więcej »Mocny spadek zachorowań na grypę na Śląsku
Choroba, która rokrocznie zbierała zimą spore żniwo, tym razem jest w odwrocie. Powodem jest wprowadzony reżim sanitarny oraz ograniczenie kontaktów.
Więcej »Czołowe zderzenie na trasie Bieńkowice-Tworków [FOTO]
Do zdarzenia doszło dziś, 24.01., przed godziną 8.00 na drodze krajowej nr 45, odcinek Bieńkowice-Tworków. Interweniowały wszystkie służby. Krajówka była blisko godzinę zablokowana. Na drogach Raciborszczyzny były rano fatalne warunki do jazdy.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Telegraf | Pokaż wszystkie » |