Historia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Kto ma prawo do polskiej korony? Jak się okazuje obecny książę raciborski!
Czytelnia. Czy istnieje dziedzic Królestwa Polskiego? Komu w razie (czysto hipotetycznego) przywrócenia monarchii nad Wisłą powinna przypaść korona? Jeśli kiedyś zastanawialiście się nad tym problemem, tu znajdziecie odpowiedź. Która niekoniecznie wszystkich zadowoli… - czytamy w tekście Agnieszki Wolnickiej na tytus.edu.pl.
Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego, jak znalezienie następcy polskiego tronu przez linie wywodzące się od naszych monarchów. Ze względu na elekcyjność tronu i brak jednolitych zasad dziedziczenia w przypadku wymarcia męskiej linii rodu można jednak wyznaczyć w ten sposób całe tabuny pretendentów. Co więcej, większość z nich ma z Polską bardzo niewiele wspólnego. Księżniczka Mafalda i książę Filip Heski w dniu ślubu, 23 września 1925 r. (fot. domena publiczna) Już samo wyznaczenie następcy Piastów wymaga sporego wysiłku. Jeśli uznać typowe prawa dziedziczenia europejskich tronów (z ojca na najstarszego syna, córki brane pod uwagę tylko w razie wygaśnięcia linii), władza w Polsce należała się legnicko-brzeskiej linii Piastów. Po niej dziedzictwo przeszło na Karolinę, siostrę ostatniego przedstawiciela rodu Jerzego Wilhelma, której potomkami byli kolejno przedstawiciele rodów Holstein, Oettingen, Kaunitz, Metternich (słynny kanclerz Klemens był mężem dziedziczki Piastów Marii Eleonory Kaunitz-Rietberg), Sandor de Szlavnicza, znów Metternich, znów Oettingen i wreszcie Ratibor-Corvey. W tym związanym ze Śląskiem rodzie prawa do korony pozostają do dziś w osobie mającego obecnie 55 lat księcia Wiktora V von Ratibor. Całość [tutaj]
W galerii zdjęcia z wizyty księcia Wiktora V we wrześniu 2014 w Raciborzu. Do jego dziadka Wiktora III, do 1945 roku, należał zamek i browar w Raciborzu, pałac i dawne opactwo w Rudach oraz ponad 30 tys. ha gruntów rolnych, łąk i lasów, stawy Łężczoka, pałac w Łubowicach, a także kamera książęca, która stała na miejscu obecnego Mechanika. Po II wojnie światowej dobra zostały znacjonalizowane. Rodzina do dziś tytułuje się von Ratibor.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (6) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [18.01.2021]
Ostatni dobowy raport pokazuje 3271 zakażeń w całej Polsce. W naszym regionie było ich 26. Nie odnotowano żadnego zgonu. W ciągu doby wykonano ponad 25,1 tys. testów.
Więcej »Firma KOLTECH Sp. z o.o. poszukuje pracowników
Firma Koltech światowej klasy producent obrabiarek dla transportu szynowego poszukuje kandydatów na stanowisko: Pracownik Serwisu Obrabiarek oraz Monter Obrabiarek i Urządzeń.
Więcej »COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [19.01.20210]
4 835 nowych zakażeń w Polsce, 368 na Śląsku oraz 9 w powiecie raciborskim, w tym, niestety, 3 zgony. W ciągu doby wykonano ponad 48,4 tys. testów.
Więcej »Zator na Odrze za Rafako. Jak ma przepływać woda i ryby?
To pytanie zadaje nasz Czytelnik, pokazując na filmie i zdjęciach w czym problem. Mamy stanowisko Wód Polskich.
Więcej »Raport 998. Pożar BMW w Krzanowicach
Trzy zdarzenia odnotowali raciborscy strażacy podczas minionej służby. Dwa z nich miały miejsce w Raciborzu, jedno w Krzanowicach. Sprawdź szczegóły interwencji.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Telegraf | Pokaż wszystkie » |