Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia25 marca 201712:08

Na ulicy Długiej odsłonięto relikty bramy miejskiej zwanej Wielką

Na ulicy Długiej odsłonięto relikty bramy miejskiej zwanej Wielką - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Budowla stała w tym miejscu do 1818 roku. Niedawno pracownicy naukowi Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego przeskanowali ten teren radarem. Teraz rozpoczęły się tu prace wykopaliskowe. Ulica Długa będzie przebudowana. Zanim to nastąpi archeolodzy chcą dokładnie udokumentować znalezisko.

Paweł Newerla, Dzieje Raciborza i jego dzielnic, Racibórz 2008 (fragment)

Przy końcu ulicy Długiej, na wysokości dzisiejszej apteki Pod Łabędziem, znajdowała się brama miejska zwana Wielką. W źródłach występuje także pod innymi nazwami: Mikołajska, ponieważ prowadziła do wsi u św. Mikołaja, Kozielska, Głubczycka czy Przedmiejska. Była to właściwie wieża z wysokimi, prostokątnymi blankami i bramą, przez którą wjeżdżało się do miasta. Bramy miejskie stanowiły fragment fortyfikacji. Służyły ochronie miasta i jego mieszkańców. Spełniały też inną rolę. Można było przy nich pobierać cła i myta. Z wielokrotnie powołanego urbarza z 1567 roku wynika, że od przywożonych do miasta towarów trzeba było wnosić opłaty. Poborem zajmowało się miasto, które część pieniędzy oddawało na zamek. Poborca celny otrzymywał rocznie 10 florenów po 36 groszy. Z opłat celnych dwieście florenów otrzymywało duchowieństwo.

Warto wyjaśnić obowiązujący w XVI stuleciu skomplikowany system monetarny. Węgierski floren, zwany złotym guldenem, miał 54 grosze. Floren, podobnie jak talar, dzielił się na 26 groszy. Ciężka marka, mająca 4 wiardunki, liczyła 48 groszy. Ciężki szok miał wartość 60 groszy. Grosz natomiast to 2 grajcary. Na grajcara wchodziło 6 halerzy. Za furę wina pobierano w Raciborzu 12 groszy, za wiadro 5 halerzy. Za beczkę piwa płacono 1 grosz, za achtel 6 halerzy. Beczka miodu pitnego czyniła 1 grosz. Nie udało się dokonać porównań XVI-wiecznych jednostek miary ze współczesnymi. Furmanki załadowane ołowiem, żelazem, kosami, stalą, chmielem, wełną, mydłem czy woskiem wnosiły opłaty według liczby zaprzężonych koni. Za jednego płaciło się 1 grosz. Podobnie było przy wywozie zboża. Tu również od konia płaciło się 1 grosz, jednak każdy piąty i siódmy był wolny od opłat. Mytne za belę sukna wynosiło 8 groszy. Cło za furę drewna, zaprzężoną w trzy albo cztery konie, opiewało na 6 halerzy, przy dwóch koniach 4 halerze. Obcy kupując konia płacił 4 halerze. Mieszkaniec Raciborza był zwolniony od opłaty. Za przywóz świni należało zapłacić 4 halerze. Za wywiezienie świni albo wołu 3 halerze cła i 1 halerz mostowego. Za beczkę śledzi albo szczupaków (!) płacono 6 halerzy. Bramę miejską u ujścia ulicy Długiej rozebrano w roku 1818.

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności5 lipca 202522:58

Międzynarodowy Turniej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice [FOTO i WIDEO]

Międzynarodowy Turniej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę, 5 lipca na boisku KS Kolejarz Chałupki odbył się wyjątkowy sportowy festiwal – Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice. Organizatorem wydarzenia był KS Kolejarz Chałupki, który już od lat z powodzeniem integruje lokalną społeczność wokół piłki nożnej i tradycji sportowej, we współpracy z Gminą Krzyżanowice.

Th
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 lipca 202522:35

70 lat OSP w Nowej Wiosce [FOTO i WIDEO]

70 lat OSP w Nowej Wiosce [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

5 lipca Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wiosce (gmina Krzyżanowice) obchodziła jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Owsiszczach, którą odprawił ks. proboszcz Piotr Kuc. Następnie strażacy i ich goście przejechali do remizy w Nowej Wiosce, gdzie odbyła się uroczystość.

Th
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.